Takip Edin

Girişimcilik

Yemeksepeti Serüveni ‘nin Kronolojik Hikayesi

yemeksepeti serüveni

Yemeksepeti serüveni, 2000 yılında 40 metrekarelik bir odada, Amerika’dan yemek siparişi verme hizmeti veren siteleri gören girişimciler (Melih Ödemiş, Nevzat Aydın, Gökhan Akan ve Cem Nufusi) ile başlamış oldu.

2001 yılının başlarında bünyesinde bulunan 26 restoran ile yemeksepeti.com açıldı. Yemeksepeti, interneti olmayan restoranlara, gelen siparişlerin bilgisini faks ile bildiriyordu. 2001 yılının ortalarına doğru günde 40-45 sipariş alıyor durumdaydılar.

2007 yılında Yemeksepeti bilinirliğini geçen altı senede oldukça arttırıp günde yaklaşık 10.000 sipariş alır hale gelmişti.

Takvimler 2010 yılını gösterdiğinde Yemeksepeti’ne artık Türkiye’nin 12 ilinden günde 25 binden fazla sipariş düşmeye başladı. Çalışan sayısı 100’ü geçti ve 900 binden fazla üyesiye sahip oldu.

2013 yılında yurtdışına da açılmaya niyetlenip, Katar, Suudi Arabistan ve Lübnan’da  hizmet vermeye başladı. Yunan online yemek sipariş servisi Clickdelivery.gr’yi satın aldı.

2015 yılı geldiğinde Yemeksepeti serüveni yön değiştirip 589 milyon dolara Delivery Hero’ya satıldı. Yemek Sepeti bu satın almayla Türkiye’nin milyar TL değerlemeyle çıkış yapan ilk internet girişimi oldu. Yemeksepeti’nin kurucularından Nevzat Aydın, Yemeksepeti’ndeki görevine devam etti ve Delivery Hero’nun yönetiminde aktif rol üstlendi.

“Bu sektördeki birçok şirketi derinlemesine analiz ediyoruz. Şimdiye kadar Yemeksepeti’nin gösterdiği performans kriterlerine yaklaşabilen bir örnekle daha karşılaşmadık. İnovatif iş anlayışı ve dinamizmi ile Yemeksepeti’nin performansı bundan sonra da, Delivery Hero’nun mevcut ve hedef pazarları için en iyi rol model olacak. Yemeksepeti gerçekten çok sıradışı bir şirket ve Delivery Hero ailesine katıldıkları için büyük heyecan duyuyorum.”DELIVERY Hero CEO’su ise Niklas Östberg

Yemeksepeti Serüveni Son Durum

Yemek Sepeti şu anda 62 ilde ve 10.000’e yakın üye restoran ve aylık aldığı 3 milyon siparişle, milyonlarca kullanıcıya hizmet vermeyi sürüyor. Türkiye’nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Umman, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Yunanistan olmak üzere 7 ülkede daha operasyonlarına devam etmektedir.

Müşteriler tarafından en çok beğenilen internet şirketleri arasında yer alan Yemeksepeti müşteri memnuniyetine oldukça önem veriyor. Şirketin iş modelinde en çok dikkat ettiği özelliklerin başında verilen siparişlerin zamanında ve hatasız olarak müşterilere iletilmesi geliyor. Bunu sağlamak için bir puanlama sistemini hayata geçirdi. Sipairş veren müşteriler, hizmet aldıkları restoranları hız, servis ve lezzet gibi farklı kategorilerde değerlendirebiliyorlar. Ayrıca üyelerin doğum günlerinde hazırlanan videolar da bu markayı oldukça sempatik ve samimi bulunmasını sağlıyor.

Devamını oku