Takip Edin

Girişimcilik

Yatırımcı Nasıl Etkilenir

yatirimci

Parasızlık günümüz şirketleşme durumu için oldukça büyük bir engel. Bu engel yatırımcı insanlar tarafından çözülebilir. Arkasında durduğunuz, araştırma yaptığınız ve hayata geçirmek istediğiniz fikriniz var. Fakat bu fikri hayata geçirmek için paranız yok. Böyle bir durumda parası olan kişileri araştırmaya ve bu kişilerden fikriniz için yatırım istemeye başlarsınız. İşin en zor kısmı bu yatırımcıları ikna etmek.

Kaliteli bir ekibiniz olsun

Bir yatırımcı öncelikle fikrinize bakar. Ardından bu fikir için harcayacağı parayı kime emanet ettiğine bakar. Bu emanet etiği kişiler yani sizin ekibiniz; çalışkan, dürüst, hızlı, işini bilen gibi iyi özellikleri bulundurması istenilen özellikler arasındadır. Parası olan herkes bu tip insanları işine alabilir. Sizin yapmanız gereken bu tip eleman olmaya yatkın kişileri bulmak ve onların gerçek performansını ortaya çıkarmak. Eğer bunu başarırsanız yatırımcı takımınıza baktığında sizin nasıl biri olduğunuzu anlayacaktır.

Açık bir iş planınız olsun

Anlatımı ve içerdikleri oldukça basit olan bir iş planı bulundurmak sizin için oldukça yararlıdır. Bu planı herhangi bir yatırımcının önüne sürdüğünüzde kafasında hiçbir soru işaretine sebep olmamalı. Bu iş planını hazırlamak bir sürü kişisel donanım gerekiyor. Pazar hakimiyeti, analitik veriler çıkarma ve okuma, rekabet duygusu gibi daha birçok özellik gerekiyor.

Çözüm bulduğunuz sorunu direk olarak masaya koyun

Düşündüğünüz fikir dünyanın sırrını çözmek zorunda değil. Fikriniz direk bir sorunun çözümü olması zorunda. Olan bir problemi tamamıyla çözemeyen bir fikir ise yatımcı masadan kalkıp gider. Çok gerekli bir ihtiyaca çözüm buluyorsanız yatımcılar bu sefer başka yatırımcıları ararlar ve size getirirler. Önemli olan fikirdir.

Büyüme imkanlarınızı gösterin

Bir soruna çözüm bulabildiyseniz bir sürü fırsata sahip olabilirsiniz demektir. Bu fırsatları matematiksel olarak hesaplayın ve yatırımcının önüne sunun. Çünkü matematik yanılmaz. Gireceğiniz iş pazarında olan rakiplerinizi ve o pazarı iyi araştırın. Rakiplerinizden farklı ne yapabilirsiniz bunu araştırın.

Yatırımcı için etkileyici bir sunum hazırlayın

Lise ödevi yapmıyorsunuz. Bir sunum hazırlarken her şeye dikkat etmek zorundasınız. Sunuma verdiğiniz önem sizin işinize verdiğiniz önemi yansıtacaktır. Her şeyi sunum sayfalarına yazmayın. Daha çok yatırımcıyla göz teması kurmaya çalışın, ses tonunuzu iyi ayarlayın, işe olan kararlılığınızı mimik ve jestlerinizle meydana getirin. Bu sunumu bir kaç kere prova etmek oldukça yararlıdır.

Elinizde olan kısıtlı kaynakları doğru şekilde değerlendirin

Yeni bir girişimde her şeyden kısmanız gerekecektir. Kısmamanız gerekn şeyler; çalışma azminiz ve enerjiniz. Elinizde ksıtlı miktarda güç bulunuyor. Bu gücü en doğru şekilde değerlendirmelisiniz. Bir sürü farklı konuda çalışma yapmayın. Bir konuya odaklanın ve o konuda uzmanlaşın.

Kararlı ve sabırlı olun

Startup kurma işi muhtemelen hayatınızda daha önce karşılaşmadığınız bir durum. Yarın sabah uyandığınızda o gün yaptığınız şeyin aynısını yapamazsınız. Sürekli araştırmak ve çalışmak gerekiyor. Bir çok ünlü firma bir garajda kurulmuş. Fakat o garaja girmeden önce kaç tane kitap okumuşlar? Kaç tane dergi, gazete okumuşlar?… Çok çalışın, çok isteyin, çok sabırlı olun, zorlukları yenin!

Ekibinize, topluluğunuza ve topluma güveninizi belli edin

Çıktığınız bu yolda sizin yanınızda olan her şeye olan güveninizi fazlasıyla belli edin.

Devamını oku