Takip Edin

Kişisel Gelişim

Yaşam Koçu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaşam koçu nedir sorusuna verilebilecek en özet cevap; yaşam koçları özel ve mesleki yaşamlarında hedeflerine ulaşmalarına sağlayacak şekilde kendi performanslarını ve yaşam kalitelerini artırmaları için danışanlarına yardımcı olurlar. Bu yaşam koçları şu an gündem de olan kitaplar aracılığı ile değil profesyonel kuruluşlarda eğitimlerini tamamlamış ve sertifika almış olan alanlarında uzman kişilerdir. Yaşam koçları dinlemek, gözlemlemek ve danışanın bireysel ihtiyaçlarına uygun yaklaşımları belirlemek üzere eğitim almıştır.

“Bir yaşam koçu, bize yapabileceklerimizi yaptıran kişidir.”  / Ralp Waldo Emerson

Yaşam koçu ne yapar?

Yaşanılan tüm sıkıntılar aslında insanların olaylara karşı bakış açısından ve yaklaşımlarından kaynaklanmaktadır. Yaşam koçları, bu içinde bulunulan sıkıntılı durumlardan çıkış yolu bulmanıza yardımcı olur. Danışanına doğru ve güçlü sorular sorar. Ona ayna tutar. Başarı sağlamış teknikleri uygulayarak hedeflerine giden yolda yol arkadaşlığı yapar. Bunlara ek olarak huzursuzlukları ya da memnuniyetsizliklerini giderme veya hafifletme konusunda da destek ve  yardımcı olur. İnsanların kendilerine güvenme ve içlerindeki potansiyeli çıkarma konusunda ilham verir. Danışanını asla yargılamaz, eleştirmez ve zorlamaz. Danışanına daima enerji, güç ve motivasyon sağlar.

Sistematik olarak şu şekilde çalışır;

Danışanın zihnini ve nasıl düşündüğünü inceler. Kişilik haritası çıkartarak doğruların ve yanlışların görülmesine yardımcı
olur. Dilin nasıl kullanıldığını ve bundan nasıl etkilenildiğini inceler. Hedeflere ulaşmak için eylemlerin nasıl sıralanması gerektiğini inceler. Yaşam koçu almış olduğu eğitimler sayesinde karşındakinin nasıl düşündüğü anlayabilir ve o kişinin hedeflerini elde etmesine yardım etmek için global uygulanmış yöntemleri kullanabilir. Karşındakini ilgi ve dikkatle
inceler, her kişinin benzersiz olduğunu bilir. Yaptıklarını nasıl yapıyorlar ve daha iyi nasıl yapabilirler sorularına cevap arar.

Kimler yaşam koçluğu alabilir?
 • Emekli olup, boşlukta kalanlar
 • Boşanmış olanlar,
 • Meslek seçiminde kararsızlık yaşayanlar
 • Stres ile baş edemeyenler
 • Hayallerini ve hedeflerini gerçekleştiremeyenler
 • İlişkilerinde problem yaşayanlar (İş, eş, aşk, arkadaşlık v.s.)
 • Çözümledikleri sorunları olanlar
 • Kendilerine güven eksikliği duyanlar
 • Sınavlara hazırlananlar

Yaşam koçluğunun temel 4 mottosu vardır:

 1. Herkes ihtiyacı olan yeteneklere sahiptir yada bunları elde edebilir.
 2. İnsanlar yapabilecekleri en iyi tercihi yapar.
 3. İnsan davranış amaçlıdır.
 4. Anlamak istiyorsan eyleme geç.

♥Budabise

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir