Takip Edin

İnternetten Para Kazanma

WordPress Tema Yapımı ve Para Kazanma

WordPress Tema

WordPress Tema ve eklentileri ile hiç kodlama bilgisi olmadan blog, e-ticaret, kurumsal vb. gibi istediğiniz siteleri oluşturabilirsiniz. Dünyada milyonlarca siteler wordpress alt yapısını kullanıyor. Oldukça popüler olmasının nedenleri ücretsiz ve kolay kurulması, açık kaynak kodlu olduğu için sürekli güncellenmesi, binlerce eklenti ve temalar ile farklı siteler oluşturabilme imkanlarını sunması şeklinde listelenebilir. Açık kaynak kodlu olmasının avantajlarından biriside wordpress ile oluşturduğunuz sitelerin kodları değiştirip istediğiniz hale getirebilmeniz. Aynı şekilde WordPress Tema ve eklentileri yapılabilir.

Para Kazanmak İçin

Yaptığınız WordPress Tema ve eklentilerini satarak para kazanma imkanınız var. Tema ve eklenti oluşturma-satma bir sektör haline gelmiş durumda. Indie Hackers’ın ayda 30 bin doları nasıl kazandığına göz atabilirsiniz.Yurt dışında tema ve eklenti oluşturma-satma işini profesyonel olarak yapan şirketler var. WordPress Tema ve eklenti alım satımı yapan sitelere baktığımızda ortalama bir WordPress Teması 50-60 dolar gibi rakamlara birçok alıcı buluyor. 50-60 dolar bir WordPress Teması için az bir rakam olarak görünse de bu temayı 100 kişi aldığı zaman 5000-6000 dolar gibi rakamlar yapıyor.

Oldukça cazip bir rakam olsa da ilk bakışta bu rakamları elde etmek çok kolay olmayabiliyor. Bu işten para kazanmaya çalışan kişi sayısı bir hayli fazla olduğundan dolayı temanızı diğer temaların önüne çıkması için diğerlerinden farklı şeyler ile ön plana çıkmanız gerekir. WordPress Tema alım-satımı yapan siteler her temayı kabul etmeyebiliyor. Bunun nedeni belirli kurallara göre temanın hazırlanmış olması. Bu kurallara bir göz atalım.

WordPress Tema Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu işten ciddi paralar kazanmak istiyorsak ve dünya çapında popüler temalar oluşturmayı hedeflemeliyiz. Bunun için İngilizce bilmek oldukça önemli etken olacaktır. Tema alım-satım siteleriyle ve temalarımızı alan kişilerle iletişim için İngilizce oldukça önemli olacaktır.

 

  • Oluşturduğumuz WordPress Temamızın kullanımı ve özelliklerinin detaylı anlatıldığı bir kullanım kılavuzu hazırlamak gerekli. Bu hem satacağımız sitelerin hem de temamızı alacak kullanıcılar için diğer temalardan bir adım öne çıkmamızı sağlayacaktır. (İngilizce bilmek burada çok önemli olacaktır.)

 

  • Temamızı sadece yapmak için yapılmış basit, standart temalar gibi değil kaliteli, ilgi çekici, responsive( mobil uyumlu), çeşitli eklenti ve görsel artıları ve kullanıcıların istediği şekilde tasarlayacak olursak diğer temaların bir adım önüne geçebiliriz.

 

  • En önemli noktalardan birisi olan kodlama bölümüne gelince WordPress’in kodlama temeline iyi derecede hakim olmanızda çok önemlidir. Açık kaynak kodlu ve temeli kolay olsa da derinlemesine işin içine girdiğimizde ekleyeceğimiz diğerlerinden farklı olan bizi ön plana çıkaracak olan şeyler pekte kolay olmayacaktır. Bunun için WordPress’in kodlandığı ve internetin bel kemiği olarak adlandırılan PHP programlama dilini ve HTML, CSS VE Javascript dillerine hakim olmak çok önemlidir.

 

  • Temamızın özgün olması gerekir. Yani diğer temaları alıp üzerinde birkaç değişiklik yaparak tema yapmaya çalışmak hem etik olmaz hem de tema alım-satımı yapan siteler temamızı kabul etmeyerek istediğimiz başarıya ulaşamayız. Yani temamız kendi tasarımımız ve özgün olmalıdır.

 

Sonuç Olarak WordPress Tema yapma-satma web tasarımından para kazanmak için oldukça güzel bir yol. Yukarıda bahsettiğimiz unsurlara dikkat ederek oldukça güzel paralar kazanabilir ve güzel başarılar yakalayabilirsiniz. 5 Saat Kuralını uygulama planınız varsa ve WordPress Temaları tasarlama gibi bir fikriniz varsa günde birkaç saatinizi ayırarak HTML, CSS, Javascript, PHP ve İngilizce öğrenebilirsiniz.

Devamını oku