Takip Edin

İnternetten Para Kazanma

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

wordpress-nedir

WordPress çoğunlukla “Bir içerik yönetim yazılımı. ” olarak tanımlanır. Peki “WordPress nedir? Ne işe yarar? Nasıl çalışır?

“İçerik yönetim yazılımı.”cümlesindeki içerik sözcüğü herkesin bildiği internet sitesi içeriğidir. HTML ‘de “body” etiketinin içerisine yazdığımız her şey internet sitesinin içeriğini oluşturur. “body” etiketine yazılan şeyler kullanıcının gördüğü içeriklerdir.

Siz de içeriğinizi güncellemek, kaldırmak, yeni içerik oluşturmak, içeriğe resim koymam, video eklemek gibi onlarca işlemi WordPress sayesinde hızlıca yapabilirsiniz. Kısaca “WordPress nedir?” sorusuna yanıt olarak, bir web sitesi kurmak isteyenler için hazırlanmış, gelişmiş özellikler bulunduran, güvenli bir platformun kendisidir.

İnternetten para kazanma konusunda daha çok yazı için tıklayın. 

Matt Mullenweg isimli 19 yaşında bir genç tarafından 2003 senesinde yapılan bu platform, devamında Matt liderliğinde dünyanın en çok tercih edilen, bilinen Blog web sitesi tipini baz alan platform olmuştur. WordPress programlama dili olarak PHP isimli dili kullanır. WordPress, ayrıca açık kaynak kodlu olduğu için ücretsiz olarak kurulup kullanılabilir.

WordPress nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır ?

İlk olarak sadece Blog siteleri için kullanılsa bile daha sonra tüm kategoriler için kullanılan bir platform olmuştur.

WordPress çok basit bir yapıdan oluşur. En son yayınlanan içeriklerin özeti ilk açılan sayfada listelenir. Burada bulunan detay bağlantılarına tıklayarak içeriklerin tam haline ulaşabilirsiniz.

WordPress’te iki tür düzenlenebilir içerik bulunur. Birincisi “yazılar”, ikincisi “sayfalar” ismiyle karşımıza çıkar. Sayfalar, WordPress sitesinde girilen yazıların depolandığı yerlerdir.

Yazılar sürekli olarak güncellenebilen, kategorilere ayrılan ve listelenen içeriklerdir. Örneğin bir haber sitesinde gün içerisinde düzenli olarak yazı paylaşılır.

Sayfalar ise devamlı güncellenebilecek, kategoriler halinde oluşturulup listelenecek olan yapılara verilen isimdir. Örneğin bir haber sitesinde hergün yayınlanan yeni bilgilerin yer aldığı haber metinleri “Yazılar” bölümünden oluşturulurlar.

WordPress çok çeşit kategori için kurulabilir. WordPress ‘in en önemli özelliği Google ile optimize edilmiş olmasıdır. Eklediğiniz içerikler hemen indexlenir, SEO’ buz bu sayede daha iyi olur. Kişisel web sitelerinde çok fazla sayfa olmadığı WordPress ‘e çok fazla gerek duymayabilirsiniz, fakat bir haber sitesine sahipseniz en hızlı çözüm WordPress’ tir. Çünkü bir yazı eklemek, güncellemek, resim eklemek çok kolay bir işlemdir.

WordPress ‘te ihtiyacınız olan özellikleri büyük eklenti havuzu sayesinde hızlıca ekleyebilirsiniz. Ayrıca bu eklentilerine çoğu ücretsizdir. Sitenizde, kullanıcılarla daha fazla etkileşimli olmak istiyorsanız eklentiler size fazlasıyla yetiyor.

WordPress’ i nereden indirebilirim?

WordPress tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ‘de de çok fazla tercih edilir. Bu sebeple, yeni versiyonlar paylaşılırken Türkçe dil desteği sunulur. Türkçe dil desteği bulunan WordPress sürümünü indirmek için bu linki kullanabilirsiniz.

Devamını oku