Takip Edin

Kişisel Gelişim

Vücut Tipine Göre Giyim Önerileri (Kadınlar ve Erkekler)

Vücut Tipine Göre Giyim

Vücut tipine göre giyim bir nevi kıyafet hilesidir. Vücudunuzun şekline uygun olarak giydiğiniz bir giysi ile çok daha göz alıcı ve alımlı bir görüntüye sahip olabilirsiniz.

Vücut Tipine Göre Giyim Önerileri – Kadınlar

 Armut şekli vücut tipi

armut Vücut Tipine Göre Giyim

Bu vücut tipindeki kadınların vücutlarının üst bölümleri daha küçüktür ama vücutlarının alt kısmı geniştir. İnce uzun boyunları, küçük göğüsleri, ince kaburgaları, düzgün belleri vardır.

Çok dar olmayan ama üzerinize oturan üstleri tercih edin. Bluzlar ve ceketler kalçanızı sakınmak için uzun ya da kısa olmalıdır. Baskılı ve renkli üstler giyerek dikkatleri alt bölgelerinizden uzağa çekin. Fazla bol üstlerden kaçının. Bunlar sizin daha kilolu gözükmenize neden olacaktır.

Etekler ve pantolonlar için büzgülü kemerler hatları yumuşak ve rahat hale getirir. Baskılı ve açık renkli pantolonlardan kaçınmalısınız. Koyu renkleri tercih edin. Pantolonlar akıcı kumaşlardan yapılmış olmalıdır ve gevşekçe kalçaya sarkmalıdır. Büzgülü pantolonlardan uzak durun. Küpe, kolye gibi aksesuarlar gözleri geniş kısımlarınızdan yukarı bölgelere çekecektir.

 

Ters Üçgen şekli vücut tipi

ters üçgen Vücut Tipine Göre Giyim Bu vücut tipindeki kadınların geniş omuzları, normal belleri, ince kalçaları ve uzun bacakları var demektir.

Fazla süzülen kıyafetlerden kaçının. Geniş omuzlu ceketler giymeyin. V yakalar, tek düşük bluzlar tercih edebilirsiniz. Değişik yaka modellerine de yer verebilirsiniz. Ancak straplez, fırfırlı ve kat kat yakalardan uzak durmanızda fayda var. Bele oturan modeller yerine, düz inişli bluzleri tercih edebilirsiniz. Ceket seçimleriniz de de belden itibaren bollaşan modeller sizin için daha doğru seçimleridir.

Pantolon seçimi esnasında boru paça ve düz kesim olanlara öncelik vermelisiniz. Yüksek bel cigarrete pantolonlarda sizin için ideal modellerdendir. Bacak boyunuzu kısaltmadan, onları öne çıkarmanızı sağlar.Elbise seçimlerinizde üst beden tercihlerinizle uyumlu olanlara öncelik vererek, etek seçimlerinde kalçalarınızı kıvrımlı ve dolgun gösterecek modelleri tercih etmelisiniz.

Dikdörtgen şekli vücut tipi

dikdörtgen Vücut Tipine Göre GiyimBu vücut tipindeki kadınların üst bedenleri ve alt bedenleri eşit şekildedir. Göğüs kafesi büyüktür, bedeninizin alt kısmı düzdür ve bacaklarınız incedir.

Omuzlarınızı ne kadar ön plana çıkarırsanız beliniz o kadar ince görünecektir. Straplez elbiseler, yakası fırfırlı, katlı bluzlar, kıvrımlı yakalar ve omuz detaylarına vurgu yapan her türden üst giysi sizin için uygundur. Korseli üstleri tercih edebilirsiniz. V yakalı kıyafetler boynunuzu ince gösterir. Üst giysilerde tek ve soft renkler tercih etmeniz önerilmektedir.

Etek ve pantolon seçimlerinde renkli ve desenli kumaşlara yönelebilirsiniz. Düz kesim etekleri tercih edin. Mümkünse kemer kullanmayın. Orta bölümde bollaşan elbiseler sizin için çok uygundur. Kısa etekle uzun ceketler giyin. Uzun kesimli eteklerle uzun gömlekleri tercih edin. Çok düşük belli pantolonlar giymeyin.

Kum Saati şekli vücut tipi

kum saati şekli vücut tipi

Bu vücut tipindeki kadınların küçük kemik yapısı, belirtili bel, düzgün bacakları ve kavisli kalçaları vardır.

Odak, bel ve aynı zamanda muhteşem yaka ve boyun bölgesi olmalıdır. Bel bölgesi için kuşkusuz kemerler en çok kullanacağız aksesuarlardan biri haline gelmelidir. Bel hattını orta çıkacak tişörtler, gömlekler, bluz ve hatta kısa kesik üstler (crop tops) sizin için uygundur. Yaka tercihi olarak en iyisi sizler için V yaka kesimlerdir.

Elbise kesimi olarak belinizi vurgulayacak modeller tercih edebilirsiniz. Eğer seçtiğiniz elbiselerin bel kesimi net değilse, kemer kullanarak istediğiniz görüntüyü elde edebilirsiniz. Yüksek bel kalem etekler kullanabilirsiniz. Düşük bel ve geniş paçalı pantolonlardan uzak durulmalıdır. Bol, geniş paçalı pantolon giymek istiyorsanız yüksek bel olmasına özen göstermelisiniz.

Oval şekli vücut tipi

oval şekli vücut tipiBu vücut tipindeki kadınların büyük göğüsleri, geniş göğüs kafesi, yuvarlak bir alt bölgesi, dar kalçaları ve genellikle ince ve düzgün bacakları vardır.

V-yaka kıyafetler boynunuzu ince gösterir. Yaka ve yaka dökümünü ince ve küçük tutun. Üzerinize yapışan üstlerden uzak durun. Uzun gömlekler ilginin bacaklara yönelmesini sağlar.

İspanyol paça, yüksek bel pantolonlar her zaman boyunuzu daha uzun ve bedeninizi olduğundan ince gösterir. Dik çizgili parçaları olabildiğince sık tercih etmelisiniz. Çok dar kıyafetlerden kaçının. Kısa etekler giyebilirsiniz. Geniş kemerler kullanmaktan sakının. Desenleri ayırmadan tek renk elbiselerin seçilmesi doğru olacaktır. Yüksek bel, koyu renk, boru paça pantolon ve eteklerle kullanılan V yakalar üst bedeni daha ince gösterebilir.

Vücut Tipine Göre Giyim Önerileri – Erkekler

Üçgen şekli vücut tipi

üçgen şekli vücut tipiBu vücut tipindeki erkeklerin göbek bölgesi geniş, omuzları dardır.

Dikey çizgiler üst gövdeyi daha uzun ve ince gösterecektir. Yatay çizgiler, sadece göğsünüzden yukarıda bir konumda olduğunda tercih edilmeli. Mutlaka kemer kullanılmalıdır.

Vatkalı ceketler biraz eski bir moda olarak gözükse de omuzlarınız alt vücudunuza göre daha dar gözükeceği için bu görüntüyü vatkalı ceketlerle dengeleyebilirsiniz.

Dar ürünlerden uzak durun. Dar gömlekler, pantolonlar, kazaklar, ceketler vb… şeyler size göre değil.
Tek düğmeli ceketler sizin için daha uygundur.

Boğazlı kazaklardan uzak durun, omuzlarınızı iyice dar gösterecektir.

Ters üçgen şekli vücut tipi

ters üçgen şekli vücut tipiBu vücut tipindeki erkeklerin göbek bölgesi ve kalçası dar, omuzları geniştir. Genellikle spor yapan, fit ve kaslı bir vücut şeklidir.

Üzerinize oturan kıyafetleri tercih ediniz ve bol-salaş ürünlerden uzak durun. Omuz bölgesi geniş olduğu için alınan gömleklerin bel bölgeleri bol gelir, mutlaka tadilat işleminden geçirin. Geniş yakalı tişörtler omuzlarınızı daha geniş gösterir. Dolgulu ve vatkalı ceketlerden uzak durun.

Skinny pantolonlar size yakışmayacaktır, pantolonlarınız ne çok bol ne de çok dar olsun. Kargo tipi pantolonlardan uzak durun, üst vücudunuzu arka plana itecektir.

Dikdörtgen şekli vücut tipi

dikdörtgen şekli vücut tipiBu vücut tipindeki erkekler uzun ve ince bir gövdeye sahiptir. Omuzları genel olarak olarak bel ve kalçalarıyla aynı genişliktedir. Bu vücut tipini; zayıf ve ince olanlar ve yapılı ve kalın olanlar şeklinde ikiye ayırmak gerekebilir.

Eğer zayıf ve ince bir vücudunuz varsa; Özellikle üst bölgenizde yatak çizgiler kullanarak vücudunuzu daha geniş gösterebilirsiniz. Baskılı ve renklerle detaylandırılmış üst vücut giysileri sizin üst vücudunuzu daha geniş gösterir ve ön plana çıkartır.

Eğer yapılı ve kalın bir vücudunuz varsa; Yatay çizgiler sizi daha kalın gösterecektir, sadece göğüs ve yukarısında yatay çizgi olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Dikine çizgiler sizi daha zayıf gösterecektir. Genellikle soft renkler tercih edilmelidir.

Oval şekli vücut tipi

oval şekli vücut tipiBu vücut tipindeki erkeklerin göbek geniş olmasına rağmen omuzlar da geniştir.

Dikine çizgili tişörtler, gömlekler, kazaklar sizin için ideal durumdadır. Yatay çizgililerden uzak durun. Koyu renkli ve küçük desenli üst giyimler tercih edebilirsiniz. Fazla bol şeyler sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterir.

Pantolonlar üzerinize tam olmalı ve düşük belli olmamalı. Fazlaya kaçmadan hafif yüksek tabanlı ayakkabılar kullanabilirsiniz, bot giyiyorsanız da botunuzu pantolonun içerisinde tutun tutabilirsiniz böylece bacak boyunuzu kısa görünmemiş olur.

Trapezoid şekli vücut tipi

Trapezoid şekli vücut tipiBu vücut tipindeki erkekler en şanslı vücut tipine sahiptir. Ne giyseler kendilerine yakışacaktır. Üreticiler genelde bu vücut tipine göre üretim yaparlar, raftan alacağınız ürünlerin çoğunda tadilat yapmadan giyebilirsiniz.

Enine çizgiler sizi daha geniş gösterir, dikine çizgiler uzun gösterir. Boyunuza göre bunu ayarlayabilirsiniz.

Atletik vücudunuzu ön plana çıkartmaya çalışın, bol kıyafetlerden uzak durun.

Blazer ceketlerinizin ve takım elbiselerinizin bel kısmını daralttırın.

 

Kıyafet seçiminiz, saçınız, sakalınız, bayanlar için makyajınız, kıyafet seçiminiz ne kadar kusursuz olursa olsun sağlıklı ve muntazam dişlere sahip olmak en büyük avantajlardan biridir. Bu konu ile ilgili bilgi almak için Sağlıklı dişler – Gülümsemek en büyük gücünüz olsun yazımızı okuyabilirsiniz.

♥Budabise

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir