Takip Edin

Girişimcilik

Ünlü Girişimciler ! Hepsi Birer İşçiydi

Ünlü Girişimci

Herkes iş hayatına elbet bir gün atılacak. Peki ya yaptığınız iş ilki hatırlıyor musunuz? Kimisi garsonluk yaparak, kimisi ayak işlerine bakarak ve kimisi de sanayide çalışmıştır. Aslında kariyerinizin başında hangi işi yaptığınızın pekte bir önemi yok. Bu yazımızda Ünlü Girişimciler iş hayatlarına nasıl nereden başlamışlar, sıfırdan milyar dolarlara nasıl çıkmışlar onu ele alacağız.

1-Jeff Bezos

Ünlü Girişimci

Jeff Bezos

Serveti: 152,6 Milyar Dolar

Listenin ilk sırasında Amazonun kurucusu Ünlü Girişimci Jeff Bezos yer alıyor. Jeff küçüklüğünden beri mekatronik ve uzaya meraklı bir çocuktu. Jeff Bezos’un ilk iş hayatına girişi küçük yaşlarında McDonald’s ile başladı. Yerleri paspaslayarak saatliği çok ucuza çalışıyordu. Daha sonralarında Amazon’u kurarak Dünya’nın en zengin adamı olma unvanını eline aldı.

2-Elon Musk

Ünlü Girişimciler

Elon Musk

Serveti: 18,7 Milyar Dolar

Afrika’dan çıkıp Silikon Vadisine gelen Elon Musk iş hayatına erken başlayanlar arasında. Ergenliğin ilk zamanlarında oyun videoları tasarlayarak para kazanıyordu. Şimdilerde Tesla, SpaceX ve SolarCity gibi şirketlerin kurucu ortaklarından ve üst düzey yöneticilerinden.

3-Steve Jobes

Ünlü Girişimciler

Steve Jobes

Serveti: 16,4 Milyar Dolar

2011 yılında ölen Ünlü Girişimci ve Apple’ın kurucusu Steve Jobes iş kariyerine HP’de stajyer olarak çalışarak başladı. Daha sonraları burada tanıştığı isimler sayesinde büyük işler başarmasına katkıda bulundular.

4-Mark Zuckerberg

Ünlü Girişimciler

Mark Zuckerberg

Serveti: 65,1 Milyar Dolar

Diğer Ünlü Girişimcilerin aksine Murk Zuckerberg’in iş kariyerine Facebook ile başaladı. İlk ve tek işi olan Facebook dünyada milyonlarca kullanıcısının olduğu sosyal medya platformu.

5-Bill Gates

Ünlü Girişimciler

Bill Gates

Serveti: 95 Milyar Dolar

Microsoft’un kurucusu olan ve yıllarca dünyanın en zengin adamı olarak tanınan Bill Gates iş hayatına yazılım ve bilgisayar ile başladı. Lise yıllarında arkadaşı ile birlikte yazılım geliştirerek gelir elde eden Bill Gates daha sonra Harvard’ı bıraktı ve Meksika’ya giderek büyük kariyerinin temellerini attı.

6-Phil Knight

Ünlü Girişimciler

Phil Knight

Serveti: 26,7 Milyar Dolar

Nike’ın kurucu ortağı olan Ünlü Girişimcilerden olan Phil Knight 1959’da Oregon Üniversitesinden gazetecilik bölümünden mezun oldu. Bir gazete çalışanı olan Knight üniversitede tanıştığı arkadaşlarıyla kişi başı 500 Dolar koyarak daha sonra adını Nike olarak değiştiren BRS şirketini kurdular.

7-J.K Rowling

JK Rowling

JK Rowling

Serveti: 1 Milyar Dolar

Harry Potter’in yazarı olan Rowling Sekreterlik ve İngilizce Öğretmenliği yapmıştır. Küçüklüğünden beri yazmayı çok seven birisiydi. Maddi zorluklar yaşadığı dönemlerde Harry Potter’i yazdı ve dünyada 400 Milyon satarak adını Ünlü Girişimciler listesine yazdırdı.

8-Amancio Ortega

Ünlü Girişimciler

Amancio Ortega

Serveti: 83 Milyar Dolar

Zara’nın kurucusu ve giyim dünyasının en zenginlerinden olan Ortega iş hayatına ergenlik zamanlarında terzi çırağı olarak başladı. Başladığı yıllarda kendisi iki prensip edindi.

  • Müşteri ne diyorsa onu yap.
  • Müşteriye istediği ürünü diğer rakiplerinden önce ulaştır.

9-Warren Buffett

Warren Buffet

Warren Buffet

Serveti: 74,4 Milyar Dolar

Başarılı yatırımcılardan olan Warren Buffet lise zamanlarında gazete dağıtımı yaparak, golf topları ve pul satımı yaparak para kazandı. Daha sonraları Borsa Simsarı olarak dünyanın en zenginleri arasına adını yazdırdı.

10-Jack Ma

Jack Ma

Jack Ma

Serveti: 39 Milyar Dolar

Çin’in en zengini ve Alibaba’nın kurcusu olan Jack Ma bu denli büyük bir girişime başlamadan önce yıllık 12 Dolara İngilizce Öğretmenliği yapan birisiydi.

Devamını oku