Takip Edin

Başarı Hikayeleri

Udemy – Vadideki Türkler ve Eren Bali

erenbali-çağlar-oktay

Udemy ‘nin en iyi eğitim platformlarından biri olduğunu biliyoruz. Khan Academy de çok başarılı bir kanal ama çok türkçe içerik bulunmuyor. Dünya üzerinde bir çok eğitim platform’u bulunsa da hiç biri Udemy kadar başarılı olamadı. Her sektörden eğitmenlerin kendi eğitimlerini yükleyip, insanlara bilgi ve tecrübe aktarımında bulunduğu bu platform’un arkasında kimler olduğunu biliyor musunuz? Bu büyük platform’un 3 mühendisinden bahsedelim size; Eren Bali, Oktay Çağlar, Gagan Biyani. Evet asıyoruz bayrakları…

Eren-Bali

Eren Bali

Milyon Dolarlık Udemy Girişimi ve Eren Bali;

Udemy-ve-Eren-Bali

Udemy ve Eren Bali

Milyon dolarlık girişimin fikir sahibi Eren Bali ön planda olacak şekilde bu girişimden biraz bahsedeceğiz. Projenin reklam yüzü sayılan Eren Bali tek derslikli köy okulundan, Silikon vadisinin üst sıralarına çıkmasını sağlayan bu girişim fikrini aşırı çalışma, azim, hırs, hedef ve hayatını değiştirme arzusuna bağlıyor.

2012 yılında henüz 28 yaşında iken Business Week tarafından “ABD’nin en parlak 25 şirketinden birini kurdu.” adından söz ettiren kahramanımız kendi hayatını kurtarmanın yanı sıra, Türkiye’nin de adını taşıyarak göğsümüzü kabarttı. Malatya doğumlu Eren Bali, eğitimci ebeveynlerin 3. çocuğudur. Bulunduğu dönemde Türkiye’nin bir çok okulunda bulunan bir kaç öğrenim yılını bir sınıfta birleştiren tek öğretmenli sınıfta ilköğrenimi tamamladı. Sonraki yıllardan bahsederken; “Bir gün annemler, iki kız kardeşim ve benim için eve bilgisayar ve birkaç aylığına internet bağlantısı satın aldı. O zamanlar bunun hayatlarımızı ne kadar değiştireceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Ancak interneti kullanmaya başlayınca, öğrenmek için yeni bir yol bulduğumu anlamıştım…” Kendi zamanında eğitim videoları ile kendi kendine öğrenmeye çalıştığını ve daha sonrasında Malatya Fen lisesini kazandığını ekledi.  Lisedeyken girdiği bir matematik olimpiyatlarında ki başarısından dolayı, MIT ve Harvard gibi okullardan kabul almasına rağmen  tercihini Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden yana kullandı. Buradan da Bilgisayar ve Matematik çift anadalı yaparak mezun oldu.

 

“İnterneti kullanmaya başlayınca, onun yeni şeyler öğrenmek için harika bir araç olduğunu anladım”.

 

Udemy ‘nin İlk adımları;

Eren Bali ve Oktay Çağlar

Eren Bali ve Oktay Çağlar

Okuldaki başarılı projesi ile “insanların ihtiyacı olan bir şeyi yapmanın” onu mutlu ettiğini ve bu yolda ilerleyeceği kararını vermişti. Bir kaç projesini orta okul arkadaşı Oktay Çağlar ile kurup, hayata geçirdi. Devamında Udemy’nin ilk adımları sayılabilecek bir proje geliştirdirler. Okullarında olan konferansları dijital ortama aktarma isteklerini daha da arttırdı. Bu konferanslar 2 şey sağladı. Proje ile birlikte sürekli konferans ile bulunmak yerine online olarak öğrencilere ulaşabildiler ve proje tanındı. Sonraki yıl her şeyi kenara bırakıp, bütün vakitlerini online eğitim platformu kurmaya ayırdılar. Her gün yeni bir sorun ile karşılaşsalar da finans konusuna kadar her şeyi kolaylıkla çözdüler. Finans işini de daha kolay halledebileceklerini düşündükleri Silikon Vadisi’nde kendilerine yer aramaya başladılar.

Her başarı hikayesinde ki gibi reddedildiler;

erenbali-çağlar-oktay

Eren Bali ve Oktay Çağlar

Yaptıkları ilk 50’den fazla başvuruda reddedildiler ve yatırımcıların düşüncesi “sertfikasız kursun bir getirisi olmayacağı” yönündeydi. Bu süreç bu şekilde devam etti. Taa ki Jeremy Stoppelman’a (Yelp/Ceo) kadar, ona inandı. Stoppelman’ın inancı ve yardımıyla daha fazla yatırımcılar da ikna edildi. En sonunda 1 milyon dolarlık sermayeyi toplamayı başardılar. Ve ‘Udemy’ adını verdiği online eğitim şirketi doğdu.

Bir çok kez vazgeçse de Projesini bırakmadı;

Vadideki-türk

Vadideki Türk

“Yaptığınız işi bıraktığınızda, içinizde bir rahatlama hissi oluşur. İçten içe doğru fikir olmadığını bilirsiniz. Ama Udemy’de böyle olmadı. Her şeyi yarıda bırakmak çok kötü hissettirdi. Bu fikir dünyada olmalı, biz beceremedik diye düşündüm hep.”

 

Hikayenin mutlu bitmesi bizim açımızdan gayet sevindirici ve bu platform’un insanlığa kattıları da bir hayli onur verici. Forbes 2017 Nisan sayısına kapak olan Eren Bali ve daha geri planda kalan iş ortağı ve arkadaşı Çağlar Oktay’a teşekkür ediyoruz. Udemy bugün 300 milyonluk hacme sahip büyük bir platform oldu. Eren Bali sonrasında da bir çok yatırımda ve girişim fikirlerinde bulundu, bunları daha sonraki yazılarımızda ekleyeceğiz. Bu arada diğer Dijital Nomad Olmak ile ilgili yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku