Takip Edin

Başarı Hikayeleri

Twitter’ın Kurucusu ve Başarı Hikayesi

twitterin-kurucusu-ve-basari-hikayesi

Twitter’ın kurucusu, Jack Dorsey’in 1 milyar dolar servete ulaşma hikayesi

Jack Dorsey, tüm dünyanın kullandığı Twitter’ın kurucusu olarak bilinen Amerikalı bir girişimcidir. Twitter dışında yine kendisinin kurduğu ve CEO’luğunu sürdürmekte olduğu ünlü mobil servis sağlayıcılarından olan Square servetinde önemli bir paya sahiptir.

Jack, 19 Kasım 1976 senesinde Missouri, Louis’de doğdu. Tim ve Marcia Dorsey’in oğludur. Marcia para ile bir işte çalışmaz iken, Tim kütle spektrometre cihazı üreten bir firmada çalışıyordu.

Jack, St.Louis’de büyüdü ve aynı mahallede bulunan Katolik Kiliselerinden birisi olan “Bishop DuBourg Lisesi”nde okudu. Ardından “New York Üniversitesi Tandon Mühendislik Okulu”na geçiş yapmadan önce “Missouri Bilim ve Teknolohi Üniversitesi”ni kazandı. Daha da sonra çoğu başarılı girişimci gibi hedefleri için üniversiteden ayrıldı.

Jack Dorsey, 1994 senesinde (18 yaşında iken) birkaç adet “açık kaynaklı sevkiyay yönlendirme yazılımı” yaptı. New York’a üniversite okumaya gittiği sırada aklına “Twitter” fikri geldi.

21 Mart 2006’da Twitter’ı kurdu ve artık ona “Twitter’ın kurucusu” ismi takıldı. Jack 2008’in Ekim ayı içerisinde CEO’luk görevinden istifa etti ve yönetim kurulu başkanlığı görevine geçti.

2010 senesinde Jack, Square isimli daha önce yapılmamış bir proje olan mobil demeli ağ geçidi hizmetini kurdu. Bu küçük kare şekilli mobil mekanizma, nispeten küçük ölçekli tüccarların alışveriş yaparken kredi / bankamatik kartı kullanarak son müşterilerden ödeme alabilmelerini sağlamayı amaçlıyordu.

Alibaba’nın Kurucusu, Jack Ma’nın Başarı Hikayesi İçin Tıklayın

Bu harika buluş, Square mobil cihazınızı internete bağlamak şartıyla, müşterilerin kredi kartı veya bankamatik kartı ödemelerini hızlandırmayı amaçladı. Bu sistem tüccarlara, makbuzların birer kopyasını SMS ya da e-posta ile son kulanıcıya gönderme fırsatı sunuyor.

2011 senesinde Haziran’da, Square 10 çalışanı varken birden bire 100 çalışana kadar yükseldiş. Şirket, 2015 senesinin Ekim ayında tüm dünyadaki yatırımcılardan rekor derecede geri dönümler aldı ve sesini her tarafa duyurdu. Jack 2013 yılının Aralık ayında, The Walt Disney Şirketi’nin yönetim kurulu üyeliğine seçildi.

İş hayatında başarı üzerine başarı ekleyen Jack Dorsey  özel hayatında ise şu anda Kate Greer ile birliktelik içinde.

Sahip olduğu mal varlığı 2016 senesinden itibaren 1,17 milyar dolar olarak hesaplanan Jack, 2008 senesinde MIT Technology Review tarafından “en iyi 35 mucitten” birisi olarak seçildi. 2012 senesindeyse The Wall Street Journal tarafından “Yılın Mucidi” olarak seçildi.

Devamını oku