Takip Edin

Başarı Hikayeleri

Türkçe Kelimelerin Gücü – Lügat365

hissikablelvuku

Türkçe kelimelerin gücü oldukça kudretlidir. Bu güce inanan iki insanın başarı hikayesidir Lügat365.

Globalleşen dünyada kelimlerin yerini almaya başlayan emoji’lere, gif’lere ve caps’lere karşın unutulmaya yüz tutmuş kelimelere yeniden hayat verme çabası ile yola çıktı Banu ve Onur. Onlar kelimelere, kelimelerin gücüne sevdalı iki mütevazı insandı.

Hayalleri, gündelik hayatın hengamesinde kaybolmaya yüz tutmuş, mağrur bir şekilde kenarda duran, yeni neslin bihaber olduğu güzel kelimelere can olmak, kan olmaktı. Onlar kelimlerin gücünü, ne kadar güzel olduklarını, ne kadar derin anlamlar içerdiklerini insanlara hatırlatmak, bilmeyenlere öğretmek istediler.

Lügat365 Doğuşu

Lügat365 fikri ilk olarak bu çiftin “Hissikablelvuku” kelimesini duyması ile ortaya çıktı. Bu kelimeyi duyunca hissettikleri heyecanı başkaları ile de paylaşmak ve bunun gibi derin anlamlar taşıyan kelimeleri gün yüzüne çıkarma arzusu duydular. Bu hayal için hummalı bir çalışmaya giriştiler. Kitaplardan, sözlüklerden güzel kelimeleri tespit edip anlamlarını, etimolojik hikayelerini araştırdılar.

Bu kapsamlı çalışmaları sonucunda 1 Ocak 2015 tarihinde Lügat365 ismi ve bu kelimelerin filizlenme hikayeleri başlamış oldu. 365 gün boyunca Twitter, Instagram ve Facebook üzerinden her gün bir kelimeyi anlamı, kökeni ve kullanımları ile paylaşmayı ve 365 günün sonunda da projeyi bitirmeyi hedeflediler.

Bu projenin sürdürülmesini güçleştiren 2015 yılı içerisinde yaşanan acılar, canları alınan masumlar, patlayan bombalar, kıyımlar ve cinayetler oldu. Her gün güzel bir kelime paylaşma amacı ile çıkılan bu yolculuk rotasını talihsizce çevirip adeta bir acı günlüğüne dönüştü. Hiç bir emoji’nin, gif’in yada caps’ın tarif etmeye yetmediği bu acıları betimleyen Türkçede ne kadar çok kelime olduğunu da bu vesile ile öğrenmiş oldular.

Paylaşılan kelimeler herkesin bazen feryatları, sitemleri, isyanları bazen de umutları, heyecanları, hayalleri oldu.

365 günün sonunda “Allahaısmarladık” kelimesi ile bu girişimcilik projesi sonlandırıldı.

Türkçe Kelimelerin gücü

Bu proje sayesinde Türkçe kelimelerin gücü ortaya çıkmakla kalmadı aynı zamanda vücut buldu. Poster olup duvara asıldı. Defter kapağında yerini buldu. Çanta olup birçok yer gezdi. Bardak olup kana kana içildi. Ve en sonunda da bez ciltli bir kitaba dönüştü.

Turkçe kelimelerin gucu lugat365

Artık bir çok okulda bu kelimeler de öğretilmekte, arkadaş sohbetinde cümle içinde geçmekte ve yazılan yazıları zengin içerikleri ile süslemektedir.

Devamını oku