Takip Edin

Girişimcilik

Trendyol’un Kurucusu Demet Mutlu Üçok Başarı Hikayesi

trendyol

Trendyol’un Kurucusu Demet Mutlu Üçok, 22 Ağustos 1971 New York doğumludur. Lise öğrenimini İtalya’da, lisans eğitimini ise New York Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde birincilikle tamamlamıştır. Pek çok global şirkette üst düzey görevlerde yer almıştır. Daha sonrasında Harvard Üniversitesi MBA programına kabul edilmiş ama master eğitiminin ikinci yılında, kendi işini kurma hayalinin peşinden gitmeye karar vererek Harvard’ı yarım bırakmıştır.

Türkiye’de herkesin modaya ulaşabilmesini sağlayan bir platform olmak için yola çıktık çünkü bu alanda bir boşluk vardı. Zaman, bütçe ve lokasyon engellerini kaldırarak Türkiye’nin her yerine marka ve tasarımcı ürünlerini ulaştırmak istedik.

2010 yılında bu girişimcilik hayalini gerçekleştirmek için ilk adımları atmış ve 300 bin dolar sermaye ile Bebek’teki evinin salonunda kuruduğu Trendyol’u yayına geçirmiştir. İki ay sonra Etiler’de 50 metrekarelik küçük bir apartman dairesine işini taşımıştır. Şirketin ilk yatırımcısı Mynet’in kurucusu Emre Kurttepeli sitenin ilk yatırımcısıdır. Daha sonra e-ticaret alanında yaptığı girişim ve satışlarıyla tanınan Sidar Şahin de sitenin ortakları arasında yer almıştı.

Kleiner Perkins Caufield ve Byers yatırım desteği ile cirosunu 34,033.478 dolara ulaştırmayı başardı ve Trendyol, Maslak’ta 8 bin metrekarelik bir başka ofise taşındı.

Trendyol'un Kurucusu Demet Mutlu Üçok

2012 yılında Tiger Global ile şirkete yatırımları ile Trenyol’un en büyük yatırımcısı konumuna erişti. 2014 yılında European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) tarafından desteklendi.

Trendyol’un Kurucusu Demet Mutlu Üçok ‘un Aldığı Ödüller

  • Fortune Dergisi, Dünyanın En Güçlü 10 Kadın Girişimcisi, 2011
  • Ekovitrin Dergisi, Yılın Starları Anketi, Yılın İş Kadını Ödülü, 2012
  • Dünya Ekonomik Forumu, Genç Küresel Lider Ödülü, 2016

Peki bu Trendyol Nedir?

Her yaşta ve her kesimde tüketicilerin  ulaşabileceği Trendyol.com moda, giyim, ev tekstil ve elektronik üzerine Türkiye’deki en büyük e-ticaret sitelerinden biridir. Bu e-ticaret sitesinde bir çok yerli ve yabancı markaların ürünlerinin sergilenmesinin yanısıra Trendyol’un kendi markası olan TrendyolMilla’nın da koleksiyonlarına yer verilmektedir. Trendyol’un 6,5 milyondan fazla üyesi bulunmaktadır. Ayrıca Türk tasarımcıların ürünlerini internet ortamında satışa sunan ilk sitedir.

Trendyol’un Son Durumu Nedir?

Temmuz 2018’de Alibaba’ya %75 hissesi 728 milyon dolara karşılık satıldı. Bu satış ile Trendyol, Yemeksepeti satışını da geride bırakarak satış rekoru kırdı. Yemeksepeti’nin tamamı, dünyanın en büyük online yemek sipariş platformu Delivery Hero’ya 2015 yılında 589 milyon dolar değerleme üzerinden satılmıştı.

Yemeksepeti Serüveni ‘nin Kronolojik Hikayesi’ni okumak için tıklayınız.

Alibaba yatırım sonrası şirketin stratejik partneri olsa da, Trendyol yönetiminde herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Trendyol’a kurucuları ve mevcut yönetim ekibi liderlik etmeye devam etmektedir.

Devamını oku