Takip Edin

Bilgisayar

Thunderbolt Nedir?

thunderbolt

Thunderbolt, ilk olarak Apple’ın kullandığı bir bağlantı teknolojisidir. Kullandığımız çoğu cihazda USB-C ve Thunderbolt sıklıkla kullanılan bağlantı araçlarıdır. Bağlantı araçları veri aktarım içindir. Fakat her bağlantı biçimiyle her veri aktarılamaz. Bu teknoloji ile her veriyi aktarabilirsiniz. Bu teknoloji Intel tarafından geliştirilmiştir. Dosya aktarımı, 4K görüntü aktarımı, ses aktarımı, şarj etme işlemi gibi her türlü veriyi bir tane bağlantı birimi ile iletebilirsiniz. Ayrıca diğer bağlantı hızları ile bu kadar hızlı veri aktaramıyorsunuz. Çünkü Thunderbolt 3 40GBPS aktarım hızına sahip.

Thunderbolt Nedir?

Çok eskiden bulunmuş bir teknoloji değildir. Thunderbolt 3 2016 senesinde hayatımıza girdi. Gün geçtikçe bütün teknoloji geliştiği için aktarım teknolojileri de gelişiyor. USB-C sayesinde 15 watt gibi yüksek hızlarda şarj edebilme ve dizüstü bilgisayardan 100 watt’a kadar güç aktarımı imkanı bulunuyor. Her türlü veriyi aktarabilme imkanı sunduğu için çoğu aktarım çeşidini kullanmayı gerektirmiyor. Çantamızda sadece 1 tane kablo bulundurmak size anlatamayacağım bir kolaylık.

Satın alacağınız ekstra aparatlar ile beraber USB bağlantılarını Thunderbolt ve türevlerine dönüştürerek uyumlu bir şekilde çalıştırılması sağlanabilir. Bu kablolarının üzerinde genellikle şimşek işareti bulunur. (Kaliteli kablolar satın almaya çalışın.)

Veri aktarım hızının örnekleri şu şekildedir:

  • 14 saatlik HD görüntüde bir videoyu 1 dakikadan daha kısa sürede aktarabiliyor.
  • 25 bin adet HD fotoğrafı 1 dakikadan daha  az sürede kopyalayabilir.
  • 10 bin adet yüksek kalitede şarkıyı 1 dakikadan kısa sürede kopyalayabilir.

Neler Yapılabilir?

  • Bu bağlantı ile özel olarak satılan harici ekran kartlarını bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz. Buna en güzel örnek Apple tarafından verilebilir. Bir tane Macbook ‘a sahipsiniz. Harici ekran kartı satın alarak o kadar ince bir bilgisayarda GTA 5 gibi yüksek gereksinimlere sahip oyunları oynayabilirsiniz.
  • Büyük dosyaları çok kısa sürede iletebilirsiniz.
  • Birden fazla 4K ekranı bir bilgisayara bağlayabilme.
  • USB 3.1, 10GBPS; USB 3, 5GBPS hızındadır. Thunderbolt 3 ise 40GBPS hıza sahip.
  • Veri aktarımında kullanılan USB 3.1 10 Gbps, USB 3.0 ise 5 Gbps hızında veri aktarımına elverişlidir.
  • İki ayrı bilgisayar birbirine bağlanabilir ve 10 Gb Ethernet bağlantısı tesis edilebilir. Söz konusu 10 Gb’lık büyüklük ise sıradan Ethernet portlarıyla kurulabilecek olan bağlantının 10 katından daha yüksek bir hıza denk oluyor. Thunderbolt 3 kullanarak büyük bir veri dosyası diğer bilgisayara mümkün olan en hızlı şekilde gönderilebilir.
  • Thunderbolt 3 ile 100 watt’a kadar şarj etme olanağı sağlıyor.

Neden Thunderbolt?

Apple bu teknolojiyi oldukça fazla şekilde kullanılıyor. Bunun sebebi bu teknolojinin her şeye olanak sağlaması. Macbook cihazlar oldukça ince ve taşınabilirdir. Bir tane dönüştürücü ve bir tane kablo ile hayal edemeyeceğiniz kadar çok özelliği kullanabiliyorsunuz. Thunderbolt 3 portlarına sahip olan diğer bilgisayarlar arasında Asus Transformer 3 ve Asus Transformer 3 Pro, Dell XPS 13, Lenovo ThinkPad Y900, Alienware 13, HP Sprectre, HP Elite X2, HP Spectre X360, Razer Blade Stealth sayılabilir.

Devamını oku