Takip Edin

İnternetten Para Kazanma

Stok Fotoğraf Satmak! Stok Fotoğrafçılığı

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf Nedir?

Bazı şirketlerin veya grafikerlerin işlerinde kullanmak için özgün, kaliteli, işleriyle ilgili fotoğraflara ihtiyaç duyarlar. Stok Fotoğraf çıkamadan önce istedikleri basılı fotoğrafları alabilmek için  bu fotoğrafları satan fotoğrafçılara yüksek ücretler ödeyerek satın almak zorunda kalıyorlardı. Stok Fotoğraflar için özel siteler çıktığından yana fotoğrafçılık belirli bir tekelin elinden çıkmış olup herkesin gerekli şartlar sağladı takdirde para kazanabileceği bir sektör olmuştur.

Fotoğraf Nedir?

Doğada mevcut gözle görülebilen maddelerin ve şekillerin ışık ve kimya yardımıyla ışığa duyarlı haldeki film, kağıt vb. maddelerin üzerine kalıcı olarak görüntüsü geçirmektir. Yunanca ışıkla yazmak anlamına gelen “photosgraphes” kelimelerinden oluşmaktadır. Modern dünyada üçüncü bir göz olarak bilinmektedir. Fotoğraf, insana bakmakla görmek arasındaki farkı gösterir.

Stok Fotoğrafçılıktan Nasıl Para Kazanılır?

  • Öncelikle Stok Fotoğrafı alım satımı yapan sitelere üye olmalısınız.
  • Çektiğiniz fotoğrafları istenilen kalite ve koşullarda düzenleyip yüklemeniz gerekmekte.
  • Fotoğraflarınız daha çok kişiye ulaşması için etiketler ve doğru anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekiyor.
  • Fotoğraflarınızı yükledikten sonra sitenin onayı beklemeniz gerekmektedir. Bazı fotoğrafları reddedip geri çevirebilmekteler.
  • Fotoğraflarınız kabul edildikten sonra satışlarını beklemeniz gerekmektedir. Eğer istenilen şartlara uygun kaliteli ve özgün fotoğraflar olursa kısa sürede alıcılara ulaşmanız mümkündür.

Fotoğraflarınız satışına göre komisyon alırsınız. Fotoğraflarınızın boyutuna, kalitesine göre fotoğrafların fiyatı değişmektedir. Çözünürlüğü yüksek olan fotoğrafların baskı kalitesi daha iyi olacağı için daha pahalı satılmaktadır. Kazanacağınız parayı sitenin upload sınırına göre değişebilir. Kimi sitelerde sınırsız upload edebilirsiniz ama kimi sitelerde upload sınırı olabilir. Site seçiminizde önemli detaylardan birisidir. Kullanıcı sayısı ve satış oranlarına dikkat ederek sitenizi seçmelisiniz.

 

Stok Fotoğraf

Stok Fotoğraf

Hangi İçeriklerde Daha Çok Satış Sağlanır?

Aslında bu durum yine size kalmıştır. Her işte olduğu gibi bu işin de belli standartları var. Her çektiğiniz fotoğraflar satılmayabilir. Ama dikkat etmeniz yerlerden birisi de her zamana uygun fotoğraflar çekmek olacaktır. Nasıl yani diyecek olursanız mesela yılbaşı zamanında yılbaşına uygun fotoğraflar, bayramlarda bayramlara uygun fotoğraflar, mevsimlerde mevsimlere uygun fotoğraflar yüklemek satışınızı etkileyecektir.

Hangi Makine İle Stok Fotoğraf Çekim Yapmalısınız?

Öncelikle çekim yapacağınız makinenin fotoğrafları kaliteli olması çok önemlidir. Çünkü kimse dergisinde veya sitesinde kalitesiz fotoğrafları göstermek istemez. Çekimleriniz de profesyonel makine kullanarak ardından fotoğraflarınızı Photoshop kullanarak düzenlerseniz çok iyi sonuçlar alırsınız. Tabi bunun yanında fotoğrafçılık bilgisi edinmeniz de size oldukça fayda sağlayacaktır. Çünkü hangi ışıkta hangi koşullarda çekim yaptığınız fotoğraflarınızın kalitesini oldukça etkileyecektir.

Son Olarak

Stok Fotoğrafçılığı göründüğü kadar kolay olmayan emek ve sabır isteyen bir iştir. Hobi olarak fotoğraf çekmeyi seviyorsanız bu işe başlayabilirsiniz.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir