Takip Edin

Girişimcilik

Startup Fikri Bulmak

startup-fikri

Startup, Startup fikri olmadan kurulamaz. Startup kurmanın belki de en zor aşamalarından birisi de olabilir. Çünkü insanlar ilk olarak fikrinize önem verir. Dünyanın sırrını bulmak zorunda değilsiniz. Hemen hemen bütün yeni girişimciler dünyanın sırrını bulmak adına hiçbir insanın umrunda olmayacak fikirler buluyorlar. Bir açıdan iyi. Fakat daha fazla insana ulaşmak her zaman iyidir.

Çoğu zaman kafamızdan uydurma biçimde Startup fikri bulabiliriz. Bu fikirlerin sonucunda kimsenin ihtiyaç duymadığı, umrunda olmadığı, istemediği ürünler ya da hizmetler oluştururuz. Çünkü farklı olma iç güdüsü ile bulmuş oluyoruz. Başarı sadece yeni şeyler icat ederek bulunmaz. (İstisnalar hariç!

Sandığınızdan çok daha fazla insanın aklına harika fikirler geliyor. Fakat bunları uygulamak, geliştirmek çok daha önemli. Facebook daha önce birçok şekilde denenmiştir; sadece Mark Zuckerberg başarılı olmuştur.

Başarıyı hayata geçirin.

Bir de yeni olmayan fikirler var. Örneğin Facebook başarılı bir girişim olduğunu fark eden Kevin Systrom ve Mike Krieger Instagram’ı kurmuşlar. Sadece yeni fikir değil, eskisinin daha iyisi de iyi fikirler üretmeye yardımcı olur.

En iyi startup fikirleri çoğu zaman günlük karşınıza çıkan ihtiyaç veya problemlerden, eksikliklerden çıkar.

Startup Fikri Sorundan Çıkan Çözüm Demektir.

Profesyonel olduğunuz alanda, endüstride veya kullandığınız bir üründe farkettiğiniz eksiklikler muhteşem bir fikirdir. Eğer “Ben daha iyisini yaparım, daha başka biçimde yaparım.” diyorsanız Startup fikri buldunuz.

Bazen alternatif üretmek esas fikirden daha iyidir. Bir ürünü daha ucuza üretmek sizi çok yüksektir.

Örnek vermemiz gerekirse; telefonu icat eden Graham Bell’dir, uçağı icat edenler Wright Kardeşler’dir. Fakat bunlardan para kazananlar; telefon üreticileri ve havayolu şirketleridir.

Nike, Starbucks, Apple ve daha nice firmalar fikirleri ilk bulan değil var olan fikirleri en iyi uygulayan, en iyi hayata geçiren, geliştiren firmalardır.

Hali hazırda bulunan fakat gerçek potansiyeline ulaşmamış fikirlerle, ürün veya hizmetlerle karşı karşıya geldiğinizde bunları diğer herkesten daha iyi, daha farklı bir şekilde hayata geçirirseniz, insanlara daha fazla değer katarsanız başarı elde edebilirsiniz.

Tüm bunlardan yüzlerce startup fikri bulabilirsiniz. İnternete girip diğer ülkelerde başarı yakalayan fikirleri alıp kendi pazarınıza uygulayabilirsiniz.

Daha iyisini yapabileceğine inandığınız her şeyden iş fikri yaratabilirsiniz.

Gözlerini iyi kullanan girişimciler başarılı olur. Bu nedenle başarı yakalayan girişimlerin sayısı da azdır.

Devamını oku