Takip Edin

Girişimcilik

Start-Up Ekip Kurmak İçin Olmazsa Olmazlar

ekip

Bütün firmalarda ekip üyesi tercihi oldukça önemlidir. Bir de Start-up şirketi olduğunuzu düşündüğümüzde normalden çok daha fazla önem kazanıyor. Çünkü paranız yok, zamanınız az ve paranız az olduğu için az eleman çalıştırabilirsiniz.

Yazının en başında belirtmek isterim, çoğu kişi Start-Up kurmanın zor olduğunu bilir. Fakat içine girdiğiniz zaman düşündüğünüz 1000 kat daha zordur. Çünkü hayatınızda her zaman bir şeyler okuyarak önlem alamayacağınız durumlar vardır. Start-Up kurmak hayatınızda yaşayarak öğreneceğiniz şeylerin topluluğudur. Şimdi, “Microsoft, Apple, Facebook, Amazon… da bir Start-Up idi.” diyebilirsiniz. Fakat kendi şirketinizi  kurduğunuzda  ben maaşlı çalışenken çok kolay para kazanıyormuşum diyeceksiniz.

Peki, parası olmayan Start-Up ’larda vazgeçilmez çalışanlar kimler?

Bu yazıda direk olarak profesyonel mesleklerin ismini vermek yerine, mutlaka bulundurmanız gereken yetkinlikleri söyleyeceğim.

Finans: Şirketin başarı bir yandan parasal durumlara bağlı. Bu parasal başarı şirketin kendi çarkını döndürebilmesi hatta bu çarkı büyütebilmekten geçiyor. Şirketiniz evrenin sırrını bulup para kazanamıyorsa finans açısından oldukça önemli sorunlarınız var demektir. Bu yüzden şirketinizin finans işlerini yönetecek birisi şart.

İş Geliştirme: Start-Up şirketlerin ana rolü “İŞ GELİŞTİRME” dir. Firmanın stratejileri, vizyonu, şirket çözümlerinin geliştirilmesi, operasyon, görev tanımı, süreçler gibi her konunun birisi veya birileri tarafından sıfırdan tanımlanması gereklidir. Bu yüzden şirketinizde bu işi yapacak birisi olmak zorundadır.

Dijital Pazarlama: Pazarın içinde sürekli olarak olmak sizi büyütür. Bir atasözümüz var, “Gezen kurt, aç kalmaz.” . Bu atasözü günümüzde “Dijital pazarlaması düzgün olan Start-Up karnını doyurur.” Oldukça az para ile dünya devi şirketler ile yarışabilirsiniz. Hatta galip bile gelebilirsiniz.

Bu yazdığım konular genel olarak Start-Up firmaları içindir. Tabi sandviç firması ile mobil uygulama geliştiren firmaların gerek meslekler farklıdır. Fakat bu yazdıklarım her firma için gereklidir.

Olması gereken soru şu: “Start-Up ekip üyelerinin ortak özellikleri nelerdir?”

-Esnek: Esnek bakış açısı olan, değişimler karşısında oldukça çabuk adapte olabilen, asla motivasyonunu kaybetmeyen kişiler.

-Çözüm Odaklı: Her firma bu kişileri istiyor. Fakat Start-Up ‘lar açısından bakarsak aşırı derecede önemlidir. Çünkü Start-Up kelimesinin eş anlamlısı da sorunlar öbeğidir. Bir iş karşısına geldiğinde çözüm için her şeyi yapan kişilerdir.

-Sabır, disiplin ve sinir kontrolü: Start-Up demek uzun bir zaman firmanın kendi kendine yatırım yapması demektir. Emeğin karşılığı asla hemen olmaz. Kurumsal yapı zaman içinde oturuşur. Bu yüzden oldukça sabırlı olmak gerekir. Ayrıca bu sabır kontrolü disiplin ile sağlanır. Eğer sabır ve disiplin ortadan kalkarsa sinir başlar. Sinir de başlamamalı.

-Çeviklik: Arkadaş ilişkilerim dahil çoğu durumda aradığım şeydir. Uyuşuk insanları pek sevmem. O yüzden bu maddeyi hızlı geçiyorum. ÇEVİK OLUN!!!

Devamını oku