Takip Edin

Başarı Hikayeleri

Slyvester Stallone Otobüs Durağından Hollywood’a

Slyvester Stallone

6 Temmuz 1946 tarihinde Amerika’da İtalyan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Slyvester Stallone doğumu sırasında yaşanan sorunlardan dolayı kısmi yüz felci geçirmiştir. Bu durum konuşmasına da yansımış, çocukluğunda konuşma güçlüğü çekmiştir. Aktörlük kariyerinde de hep sorun yaşamasına neden olmuştur. 11 yaşındayken anne ve babasının ayrılması üzerine, babasıyla birlikte yaşamaya başlamıştır. 15 yaşına gelince annesi ile birlikte yaşamaya devam etmiştir. Lise yıllarında çeşitli roller almıştır.

Davranış bozukluğundan dolayı 12 kez okul değiştirmek zorunda kalmıştır.1967 yılında Miami Üniversitesinde tiyatro bölümünde eğitim görmeye başlar ancak 1969 yılında mezun olmadan ayrılır ve ünlü bir aktör olma hayaliyle New York’a gitmiştir.

Slyvester Stallone New York’ta

New York’ta hiçbir aktörlük rolü bulamamıştır. Parası iyice azalmıştır ve işleri iyice kötü gitmiştir ki köpeği ile haftalarca otobüs terminalinde uyumak zorunda kalmıştır. Köpeğine bakamayacak duruma gelince onu bir yabacıya satmak zorunda kalır.

Rocky’nin Doğuşu

Bir gün Muhammed Ali ve Chuck Wepner’ın maçını izleme fırsatı bulmuştur.  Maçtan çok etkilenen Slyvester Stalone çok kısa sürede yapımcıların ve seyircinin dikkatini çekmesini sağlayacak “Rocky” adında bir senaryo çıkarmıştır.

Slyvester Stallone

Slyvester Stallone ve Başarı

Filmde İtalyan bir boksörün hayatı konu alınmıştır ve filmin gişesi bekleneni geçince devam filmleri de gelmiştir. Kaliteli ve beğenilen bir senaryo olması yapımcıların dikkatini çekmiştir. Bu durumda Slyvester Stallone ancak kendisinin başrol oynaması karşılığında senaryonun haklarını satacağını söylemiştir. İlk başlarda bu teklifi kabul etmeyen Irwin Winkler ve Robert Chartoff sonunda anlaşmışlardır. Rocky vizyona girdiğinde 1976 yılının en büyük hasılat yapan filmi olmuştur ve yılın En İyi Filmi Oscarını’da kazanmıştır.

Rocky filmi Slyveste Stallone’nin hayatının dönüm noktası olmuştur. Otobüs duraklarında uyuduğu günler artık geride kalmıştır. Tüm zorluklara rağmen bu kadar kararlı olmasaydı Slyvester Stallone bugün dünyaca ünlü bir aktör olamazdı.

Rocky’den Bir Replik

“Kimse hayat kadar sert vuramaz. Ama mesele hayatın ne kadar sert vurudğu değil, ne kadar sert darbe kaldırabildiğimizdir.”

Not: Rocky’den sonra köpeğini bulmuştur ve geri satın almıştır.

Devamını oku