Takip Edin

Kişisel Gelişim

Sağlıklı dişler – Gülümsemek en büyük gücünüz olsun

Sağlıklı dişler

Sağlıklı dişler, güzel ve doğal yüzün en önemli tamamlayıcılarından biridir. Saçınız, sakalınız, bayanlar için makyajınız ne kadar kusursuz olursa olsun sağlıklı ve muntazam dişlere sahip olmadıkça hayal edilen kusursuz yüz güzelliğine sahip olmak pek mümkün değildir.

Sağlıklı dişler için uygulanabilecek tedaviler

Genel olarak sağlıklı dişlere sahip olmak için diş fırçalama en kolay, en zahmetsiz ve en ekonomik çözümdür. Buna rağmen ihmal edilen ağız ve diş bakımı yada genetik faktörler çoğu zaman dişlerde sorun ve kayıplara neden olabilmektedir. Çürümeye başlanan diş öncelikle erken teşhis edilirse basit bir dolgu ile kurtarılabilir. Çürümenin biraz daha ilerleyen aşamalarında dişi kurtarmak kanal tedavisi ile mümkündür. Kimi durumlarda geç kalınmış ve ihmal edilmiş bir çürük dişin kaybına yol açmaktadır. Bu durumda ise dişin çekilmesi gündeme gelir. Çekilen dişin yerine implant tedavisi yada köprü uygulaması yapılır. Aksi taktirde eksik kalan diş, dişler dişlerin pozisyonlarının değişmesine sebep olacaktır.

Ortodontik Tedaviler

Kalıtsal nedenlerden yada yukarıda bahsettiğim şekilde çekilen dişlerden dolayı dişlerde şekil bozuklukları olduğu taktirde düzgün dişlere kavuşmak ortodonti tedavisi ile mümkündür. Dişlerin üzerlerine yapıştırmak sureti ile dişlerin hizalanmasını sağlayan metal yada seramik diş telleri olduğu gibi; artık dişlerin iç yüzeyine uygulanan (lingual) ve dışarıdan belli olmayan tel tedavileri de mümkündür. Bunlara ek olarak şeffaf plaklarla da ortodontik tedavi günümüz çağında oldukça yaygın bir tedavi yöntemidir.

Estetik Diş Hekimliği Tedavileri

Eğer dişlerde boyutsal yada şekilsel problemler varsa bu dişlerin düzeltilmesi de zirkonyum diş kaplama tedavisi yada porselen lamina tedavisi ile mümkündür.

Zirkonyum diş kaplama tedavisinde dişler bir miktar küçültüldükten sonra hassas ölçü malzemeleriyle ölçü alınıp laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda model üzerinde talep edilen renk ve boyutlara uygun zirkonyum altyapı ve üzerine porselen üst yapı üretilir. Üretim tamamlandıktan sonra dişe uyumlandırılan zirkonyum kaplama özel yapıştırıcılarla kalıcı olarak yapıştırılır.

Porselen lamina tedavisinde ise dişlerin sadece ön yüzlerin bir miktar inceltilir ve porselenden üretilen yaprak şeklindeki tabaka dişin üzerine yüksek yapıştırma teknolojisi ile yapıştırılır. Bu işlem yapısal formu ve şekli bozuk dişlere, kırık veya aşınmış dişlerin onarımında yada ortodonti tedavisine alternatif olarak çapraşık dişleri düzeltmek için kullanılır.

Son olarak tüketilen besinler, içecekler, kullanılan ilaçlar ve sigara kullanımının etkisiyle zaman içerisinde dişlerde oluşan lekelenmeler, sararmaların giderilmesi diş beyazlatma teknikleri ile tedavi edilebilir. Lazerli yada lazersiz olmak üzere iki tedavi yöntemi mümkündür. Bu diş beyazlatma yöntemleri ile göz kamaştıran beyaz dişlere sahip olmak artık oldukça kolaydır.

Kendine güvenen bir gülümseme için sağlıklı dişler olmazsa olmaz durumdadır. Dişlerinize iyi bakmayı ve 6 ayda bir diş hekimi kontrolünden geçmeyi ihmal etmeyiniz.

Kişisel Gelişim konusundaki bilgilendirici yazılarımızı okumak için tıklayın.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir