Takip Edin

Başarı Hikayeleri

Robert Downey Jr ’ın İlginç Hikayesi

Robert Downey Jr

Adını Marvel Filmlerinden çokça duyduğumuz ve Hollywood’un oldukça ünlü aktörlerinden birisi olan Robert Downey Jr ’ın oldukça garip olan hayat hikayesi Aktör, Yazar ve Yönetmen olan babası “Robert Downey Sr”, Dansçı ve Şarkıcı olan annesi “Elsie Ford”un oğlu olarak 1965 yılında New York Manhattan’da dünyaya gelerek başladı.

Rober Downey Jr’nin Çocukluğu

Diğer çocukların aksine ilginç bir çocukluğu oldu. Aktörlüğe, babasının yönettiği “Pound” adlı filmde 5 yaşında küçük bir rol ile başladı. Uyuşturucu bağımlısı olan babası yüzünden hayatını derinden etkileyen uyuşturucuya 6 yaşında başladı. Daha 8 yaşında uyuşturucu bağımlısı oldu ve bu bağımlılıkta uzun ve zor zamanlar yaşamasına neden oldu. 11 yaşından anne ve babası ayrılınca iyice uyuşturucu batağına battı. Okullar ile arası pekte iyi değildi.

Kariyer ve Problemlerin Devamı

Müziğe ve oyunculuğa yeteneği olan Robert Downey Jr 80’li ve 90’lı yıllarda genç bir aktör olarak tanındı 1984-1991 yıllarında oyuncu “Sarah Jessica Parker” ile birliktelik yaşadı. İlk evliliğini 1992’de “Deorah Falconer” ile yaptı. Evliliklerinden “Indio Falconer Dawney” adında çocukları oldu. Ancak evlilikleri Robert Downey Jr’nin uyuşturucu bağımlığı yüzünden 2004’de bitti. “Saturday Night Live” programından bulundu ve daha sonraları “Back To School” da ve “Less Than Zero” ile oldukça başarı gördü.  Downey bu filmde kendi hayat hikayesine benzer bir uyuşturucu bağımlısı genci canlandırdı. Kötü bir başlangıç yapmıştı hayata ancak daha sonra oldukça güzel bir kariyer yapıyordu. 1992’de “Chaplin” filmi için Robin Williams gibi oldukça popüler isimleri geride bırakarak başrolü aldı ve Oscar’a aday gösterildi.

Her şey oldukça iyi giderken 1996’da yüklü miktarda uyuşturucu ve ruhsatsız silah bulundurmaktan tutuklandı. 2000 yıllara kadar hapis ve rehabilitasyon merkezlerinde bulundu ve oldukça gündeme geldi. Hapis dönemlerinde oldukça zor zamanlar yaşadığını daha sonraları röportajlarda bahsetti.

Robert Downey Jr

Hapisten çıktıktan sonra ailesi ve arkadaşları ona sırt çevirmişti ve her şeye sıfırdan başlayacaktı. “All McBeal” dizisinde rol aldı ve tekrar eski alışkanlıkları nedeniyle uyuşturucuya yenik düştü. Dizi yapımcılarının bu durumu fark etti. Dizi oldukça başarılıydı ancak Robert Downey Jr’nin dizi ile olan ilişkisini kestiler.

Robert Downey Jr oldukça başarılı bir aktör olmasına rağmen uyuşturucu yüzünden başı hep belaya girdi. Uyuşturucu bağımlılığından kurtulması gerekiyordu ancak defalarca denese de tamamen bırakamadı. Ta ki 2003 yılında yapımcı “Susan Levin” çıkana kadar. Deborah ile evlilikleri bitmişti ve Downey Susan’a aşıktı ve evlenme teklif etti. Susan Downey’i olduğu gibi kabul etmedi. Susan Downey’in evlilik teklifini ancak uyuşturucuyu tamamen bırakırsa kabul edeceğini söyledi. Bu durum Downey için oldukça iyiydi. Çünkü hem aşık olduğu kadınla evlenecekti hem de yıllarca başına bela olan uyuşturucudan kurtulacaktı. Downey sözünde durdu sevgisi ve kararlılığı sayesinde uyuşturucudan tamamen kurtuldu ve 2005 yılında Susan ile evlendi. Bu evlilikten “Exton Elias Downey” adında bir erkek çocukları oldu.

Robert Downey Jr

Robert Downey Jr Yeniden Başlıyor

Uyuşturucudan tamamen temizlenmiş olan Robert Downey Jr kariyerinde yükselmek istiyordu ancak geçmişi yüzünden teklif alamıyordu. Yapımcı olan “Mel Gibson” Robert Downey Jr için referans mektubu yazdı. Bu mektuptan sonra Downey önemli rollerde yer aldı. Robert Downey Jr’nin kariyerindeki önemli noktalardan birisi olan “Iron Man” filmi için başrol “Tony Stark” karakterinin gelmesiydi. Iron Man için kısa ve zor bir çalışma döneminden sonra çekimler yapıldı ve film dünya çapında oldukça beğenilerek çok güzel bir açılış yaptı. Iron Man’in devam filmleri, diğer Marvel filmleri ve Sherlock Holmes gibi filmler ile Downey oldukça popüler ve önemli bir Hollywood aktörü oldu.

Hayat kötü başlangıç yapması ve kötü olaylar yaşamasından dolayı hayatı bırakmayıp mücadele etmesi ve Susan ile tanışıp hayata tekrar bağlanması muhteşem bir başarı hikayesi oldu.

Devamını oku