Takip Edin

Bilgisayar

RAM Nedir?

RAM

RAM ; günlük hayatmızda kullandığımız tablet, telefon, bilgisayar, oyun konsollar vs bir çok cihazın içerisinde bulunuyor. RAM olmayan cihazları bulmanız imkansız gibi bir şeydir. RAM olmamasını kenara bırakın bu belleğin az olması bile performans konusunda tahmin edebileceğinizden daha büyük sorundur. Basit olarak anlatmak gerekirse, bir program çalıştırdığınızı düşünün. Bu program belirli dosyaları sürekli olarak bilgisayarınızdan çağırır. Sabit disk üzerinden sürekli olarak çağırması, bütün diski gözden geçirmesi demek oluyor. Sizin 150 GB veriniz varsa bu verileri sadece 1KB’lık dosya için tekrar çağrılmasına yol açar.

Açılımı “Random Access Memory” olan RAM “Rastgele Erişilebilir Bellek” şeklinde çevrilmiştir. Belli bir konu üzerinde programlanamıyor. Enerjisi kesildiği zaman depolandığı veriler sıfırlanıyor.

Yapısal olarak küçük olan bu bellekler, mikroçipler içerisinde depolanır. Buna bağlı olarak depolayabileceği veri miktarı da oldukça azdır. Örneğin, RAM bellek 8 GB olabilir fakat bir hard disk 10 TB’a kadar veri saklayabilir. RAM belleklerin mikroçipleri, anakart üzerinde bulunan yuvaya yerleştirilen bir hafıza modülü ile birlikte toplanır. Anakartın yuvalarıysa bir devre ile işlemciye bağlanıyor.

Ram Ne İşe Yarar?

İlk olarak belirtmemiz gereken bu belleğin geçici olduğudur. Yani bilgisayarınız açık olduğu sürece neredeyse bütün verileri depolayan bu bellekler, bilgisayar kapandığında tüm bu verileri hafızasından silerler. Bu bellek, her biri 1 veya 0 bulunduran kutulardan meydana gelir. Bu kutuların her birinin eşsiz bir adresi olup, sıralar ve sütunlar halinde bulunurlar. Set halinde bulunan kutuları ise dizi şeklinde yer alır ve her bir kutu hücre olarak isimlendirilir. RAM bellekler, bu hücrelerde bilgisayarınızın yakın gelecekte gerek duyabileceği birçok veriyi depolar ve ihtiyaç halinde de öne çıkartır. Bu sayede oyun oynarken veya bir görsel üzerinde çalışma yaparken bilgisayarınız yavaşlamaz.

Her elektronik alette de olduğu gibi RAM’ler de ısınır. Bu sebeple kendini korumak amacıyla daha yavaş çalışmaya başlar. Yüksek hızlarda ulaşmak istiyorsanız bir RAM soğutucu almak oldukça faydalıdır.

RAM Çeşitleri

Dinamik Ram

DRAM olarak isimlendirilir. Bu çeşitte depolanan veriyi korumak amacıyla sürekli olarak bir enerjiye ihtiyaç duyulur. Her bir dinamik Ram hücresinin bir elektrik kondansatöründe tutulan bir yükü veya yük eksiği vardır. Bu hücrede yer alan veri, kondansatörden sızan enerjiyi telafi etmek için her milisaniyede bir elektronik yükle yenilenir. Kondansatörün değerinin okunabildiği veya yazılabildiğine ise kapı görevi gören transistor belirler.

Statik Ram

Kısaca SRam olarak isimlendirilen bu çeşidi de verileri saklamak için enerjiye ihtiyaç duysa da DRAM’in aksine sürekli yenilenmeye gerek duymaz. SRam içerisinde kondansatör yerine bir ucu 1, diğer ucu da 0 olan ve anahtar görevi üstlenen transistorlar bulunur. Statik Ram, bit başına yalnızca tek bir transistora ihtiyaç duyan DRam’in aksine, bir bitlik veriyi depolamak için birkaç transistora ihtiyaç duyar. SRam çipleri, DRam çiplerine göre çok daha büyük ve pahalıdır.

Masaüstünde bulunan ‘Bu bilgisayar’ veya ‘Bilgisayarım’ simgesine tıklayın.
Karşınıza gelecek pencerede boş bir alan üzerinde sağ tıklayın ve ‘Özellikler’ kısmına gidin.
Açılacak pencerede kaç Ram’e sahip olduğunuzu görebilirsiniz.

Hertz, frekans sıklık birimidir ve saniye başına devir sayısını belirtir. 1 Hz saniyede 1 devirdir. Bu hesaba göre 1 MHz ise saniyede 1 milyon devire tekabül eder. Sizin anlayacağınız MHZ değeri, Ram’in saniyede kaç işlem devri yaptığını belirtiyor. DDR olarak tanımlanan Ram belleklerde ise bu değer, her bir devirde iki işlem yapacağı anlamını taşıyor.

RAM MHz Nasıl Öğrenilir? 

MHz’nizi öğrenmek için kolay yollar var. Bu yollardan en basiti, direkt olarak bellek üzerinde yazan değeri okumak. Diğer bir yöntemse BIOS adı verilen kısımdan açıp bulmaktır. Bu yollara ek olara MHz’nizi öğrenmek için bilgisayarınızı açıp kapatmanıza gerek olmayacak bir yol daha var. CPU-Z ve benzeri programlar bellek tipini, kaç tane bulunduğunu ve bellek kapasitesi gibi pek çok bilgiyi kullanıcılara sunuyor.

Devamını oku