Takip Edin

İnternetten Para Kazanma

Polylang Nedir? Nasıl Kullanılır?

polylang

Polylang Woocommerce eklentisi ile birlikte dinamik olarak paylaştığınız içerikleri istediğiniz kadar farklı dilde çeviri yaptırabilirsiniz. Polylang Woocommerce intenet sitenizde bulunan post type ve taxonomy’leri (sayfalar, yazılar, tema bölümlerinizi) çoğaltarak bütün içeriklerin başka dillerdeki alternatiflerini yaratmanızı sağlıyor. Başka otomatik çeviri eklentilerine göre Polylang ‘ın uyguladığı yöntem SEO açısından oldukça yararlıdır. Fakat biraz zahmetlidir. Bu eklentiyi kullanıyorsanız her içeriğinizin yabancı dil halini de girmeniz gerekiyor. Girmezseniz eğer diğer dillerdeki karşılığı olmayacağı için boş içeriğiniz olur. Arama motorları boş içeriği sevmez. Polylang eklentisi diğer dillerdeki karşılığını alternate link aracılığıyla arama motorlarına iletir.

1
2
3
<link rel="alternate" href="https://yourdomain.com/" hreflang="tr" />
<link rel="alternate" href="https://yourdomain.com/en/home/" hreflang="en" />
<link rel="alternate" href="https://yourdomain.com/ar/home-ar/" hreflang="ar" />

PolyLang Kurulumu ve Kullanımı

Polylang‘ı kullanmak için ilk olarak bu siteye girip eklentiyi indirin ve sitenize eklenti ekle kısmından yükleyin. Eklentiyi etkinleştirdikten sonra “languages” sekmesine tıklayın. Aşağıdaki gibi eklemek istediğimiz dilleri seçip ekliyoruz.

Wordpress Polylang Dil Ekleme

Bu işlemden sonra diller sağ tarafta görüntüleniyor. Varsayılan dili yıldız ile işaretlemenizi gerektiriyor. “settings” sekmesine tıklayın. “Custom post types and Taxonomies” altında bulunan “settings”e tıklıyoruz. Aşağıda bulunan resimde gibi hangi bölümlerde çeviri yapmak istiyorsak seçiyoruz ve “Save Changes” butonuna tıklıyoruz. .

Wordpress Polylang Post Type

Test yapmak için Woocommerce ürünlere giriyoruz ve herhangi bir ürünü düzenleme işlemini seçiyoruz. Düzenleme sayfasının sağ tarafında içerik dili varsayılan diliniz olması gerekiyor. Başka bir dil için ise belirli bir dilin bayrağının yan tarafında bulunan artı simgesine tıklıyoruz ve içeriğimizin o dildeki karşılığını giriyoruz.

Bütün içeriklerimizin karşılığını girceğimiz gibi bir de görüntülemek istediğimiz her dil için ayrı ayrı menüleri vs. düzenlememiz gerekiyor. Menüyü düzenledikten sonra menünün diline uygun bir şekilde olan içeriklerden seçmemiz gerekiyor. Bunun için öncelikle yeni menüler oluşturun. Her dil için ayrı oluşturacaksınız unutmayın. Menüleri oluşturma işleminin ardından üst sekmede bulunan “konumları düzenle” seçeneğine tıklıyoruz ve biraz önce yeni oluşturduğumuz menüleri diline uygun bir şekilde eşleştiriyoruz.

Polylang kullanımı aslında basittir ve oldukça faydalıdır. Fakat ilk kurulumu biraz zahmetli. Polylang sayesinde yabancı dillerde olan gündemi de takip ederek sitenizde yayınlayabilirsiniz. Hem daha fazla yazı atarsınız hem daha fazla insana hitap edersiniz hem de daha fazla konu imkanına sahip olursunuz.

Devamını oku