Takip Edin

Girişimcilik

Patent nasıl alınır? Patent ile ilgili bilinmesi gerekenler

Patent nasıl alınır

Patent nasıl alınır sorusu bir buluşun haklarını korumak için tescil ettirmek isteyen herkesin özellikle girişimcilerin sorduğu bir sorudur. Patent sayesinde bu buluşa diğer şahıslar tarafından yapılacak asılsız sahiplenme ve izinsiz kullanımların önüne geçilmiş olacaktır.

Patent, bir buluşu sahibinin kullanma ve sahiplenme hakkıdır. Patent belgesi ise bu buluşun kullanılabileceğini gösteren belgedir. Bu belge sayesinde tescil edilen buluşu kimse patent sahibinden izinsiz kullanamaz. Eğer kullanırsa patent sahibi bu tüzel kişiye veya kuruma dava açarak hakkını savunabilir.

Patent nasıl alınır?

Uzman bir patent vekili buluş olduğu iddia edilen ürün ile ilgili ön araştırma yapar. Bu vekil ön araştırma sonrasında buluş olduğuna karar verirse, ürünün ayrıntılı belgelerini ve resimlerini alır. Daha sonra patent vekili, buluşu anlatan patent tarifnamesini yazar ve ürünü bulan kişiye yollar. Ürünü bulan kişi tarifnamede gerekli gördüğü yerlerde çıkartma/düzeltme/ekleme/değiştirme yapar. Daha sonra tarifnameyi tekrar patent vekiline yollar. Patent tarifnamesi tamamlandıktan sonra, patent almak için Türk Patent Enstitüsü’ne başvuru yapılır.

Patent başvurusu nasıl yapılır?

  • Patent başvurusu için Türk Patent Enstitüsü’ne dilekçe ve başvuru ücretinin dekontu yollanır. (Patent işlemleri sırasında ödenmesi gereken ücretler Türk Patent ve Marka Kurumunun resmi sitesinden öğrenilebilir. Siteye ulaşmak için tıklayın.)
  • Başvuru dilekçesinde Patent tarifnamesi bulunmalıdır.
  • Başvuru sonrasında Türk Patent Enstitüsü başvuran kişiye başvuru numarasını ve şekli eksiklik olup olmadığını belirten bir yazı yollar.
  • Bu tarihten itibaren başvuru sahibi 15 ay içerisinde araştırma ücretlerini ödemeli ve araştırma talebini yapmalıdır.
  • Araştırma tamamlandıktan sonra Türk Patent Enstitüsü başvuru sahibine araştırma raporunu iletir.

Marka Tescil İşlemi

Marka tescili yada diğer adı ile isim patenti, bir mal veya ürünün belirli bir isim ile piyasada yerini alabilmesi için yapılan kayıt altına alınması işlemidir. Marka tescili, öngörülen belirli şartlar ve süreler kapsamında yapılır. Marka tescil başvuruları sırasında her çeşit belge ve bilgiye gereksinim duyulmaktadır. Gerekli evraklar toplanmalı ve başvuru yapılmalıdır. Başvuru ile alakalı 2 aylık bir incelemenin ardından tescile uygun bulunan ilgili marka tescil edilmesin yönünde hüküm alır. Bu hüküm 2 ay süre boyunca resmi bültende yayına çıkarılır. Şayet bu süre içinde bu hükme itiraz gelmeze markanın tescil hükmü çıkartılır. Tescil hükmünün çıkarılması ve gerekli ücretin ödenmesiyle beraber markanın tescil süreci sonuçlanır ve tescil belgesi oluşturulur.

Marka Sorgulama

Marka sorgulama işlemi için markanın ismi, ürünün ya da hizmetin sınıfı, işletmenin adı yada bülten numarası girilmesi gerekir. Nice sınıflar ile sorgulama sorgulama yapılabilmektedir.

Eğer bir girişimciyseniz Genç girişimci desteği nerelerden alabilir? yazısı da ilginizi çekebilir.

♥Budabise

Devamını oku