Takip Edin

Kişisel Gelişim

Öz Disiplin Nedir? Neden Geliştirmelidir?

Öz Disiplin

Hiç yapmak istemediğimiz zamanlarda yapmak zorunda olduğumuz işleri bize yaptıran şeye öz disiplin denir. İstediğiniz hayata ulaşmak için istemediğiniz işleri alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Kişinin, kendini her türlü durumlarda yönetmesini sağlar ve kişiyi başarıya ulaştırmasını sağlar. Öz Disiplin kazanılması oldukça zor olan bir şeydir. Ama imkansız değildir.

Neden Öz Disiplinimi Geliştirmeliyim ki?

Öz Disiplin bir kas gibidir. Korunması ve gelişmesi için sürekli çalıştırmak gerekir ki bir süre sonra en sıkıcı bulduğunuz işleri bile ertelemeden daha kolay bir şekilde yapabilmenizi sağlar. Kişinin yaptığı işler sonuçlarında elde ettiği başarılar motivasyonunu ve azmini arttıracak toplum içinde başarılı ve çalışkan bir imaja sahip olacak. İnsanın doğası gereği beğenilme ve takdir edilme mutlu olmasını sağlar. Elde ettiği başarıları ve gördüğü takdirden dolayı bunları korumak için daha çok özen gösterir.

Öz Disiplin Nasıl Geliştirilir?

Öncelikle bireyin kendini analiz edip kendisi hakkında çıkarımlar yapması gerekir. Ben kimim?, Ne istiyorum?, Neden istiyorum?, Bugüne kadar ne gibi başarılar elde ettim? Gibi soruları kendisine sormalı ve gerçekten istediği bir hedef belirlemelidir. Haz ve Değer odaklarını iyi bilmelidir.

Haz Ve Değer Odağı

Öz Disiplin gelişimi için bir diğer önemli olan şey ise haz duygusunu erteleyip değer odaklı birisi olmak. İçinde bulunduğumuz zaman ve durumlar bizi haz odaklı olarak, değerlere ise önemsiz gözüyle bakarak yetiştirdi. Güçlü, zorlu ve çaba gerektiren bir başarı sonucunda başardım deyip kendi adına veya toplum adına faydalı şeyler ortaya koyarak değer odaklı bir insan olunmalıdır. Herkes yıllar isteyen bir başarıyı istemez. Haz odaklı olanlar hemen olsun ister ancak değer odaklı insan için yıllarca emek isteyen o çalışmanın her gün yapılan o küçük çalışmalar bir değer niteliği taşır.

Öz Disiplin

Öz Disiplin İle İlgili Bir Araştırma

1960’lı yıllarda Stanford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada 4 yaşındaki çocuklara şekerler sunulmuş. Çocuklara söylenilen süre boyunca şekeri yemezlerse bir tane daha vereceklerini söylemişler. Söylene süre boyunca yemeden durabilen çocukların Öz Disiplin yetkinliklerinin daha yüksek olduğu söylenmiş. Araştırmaya katılan çocukların liseden mezun olduklarında tekrar izlenmiş ve şekerini yemeden bekleyen ve ikinci şekeri alan çocukların daha motive, amaca yönelik, kararlı davranışlarda bulunurlarken; beklemeden şekerini yiyen çocukların sorunlu, inatçı, düşük öz güvenli ve halen haz duygularını ertelemeyen çocuklar olduğu belirlenmiştir. Beklemeden şekeri yiyen çocukların sınavlarda ve hayatlarındaki başarıları da diğer bekleyen çocuklara göre oldukça düşük olduğu belirlenmiştir.

“Gözlerin yıldızlarda olsun. Ayakların yerde.”

Theodore ROOSEVELT

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir