Takip Edin

Kişisel Gelişim

Öz Disiplin Nasıl Korunur?

oz-disiplin

İngilizce Cambridge Dictionary, Öz disiplin : “istemediğin zaman yapman gereken şeyleri kendin yapma becerisi” olarak tanımlamaktadır.

Benim durumumda, blog yapmak istemediğim değildi, ama son iki hafta, iş büyümesiyle o kadar iç içe geçti ki, günün sonunda her zaman etrafımda koşmaktan çok yoruldum, beynim boşaldı. tüm çabamı müşterilerimin içeriğine dökmek ve bloglamaya gelince yaratıcı bir tükenmişlikle karşılaşıyorum.

Kariyer hedefim blogumu ve işimi paralel varlıklar olarak işletmek – ayrı ama biri hala diğerini destekliyor, her ikisi de eşit gelir akışına yaklaşıyor.

Bunun anlamı, motivasyonum düşük olsa bile, hala disiplinli kalmam ve her ikisine de eşit çaba göstermem gerekiyor.

Yaratıcı tükenmişlikle karşılaşan ilk ve son blogcu olmadığımı ve motivasyona daldığımı biliyorum, ancak birkaç hafta bloglamadan sonra tekrar yola çıkmam gerektiğini biliyorum.

1. “Neden” üzerine odaklanmak

Bir işletme (veya iki) işlettiğimizde ve onları büyütmeye çalıştığımızda, yükselmeye devam edecek sonsuz görevler var. Bazen sadece ayak uydurmaya çalışan bir koşu bandında koşuyormuş gibi hissedersek bile. Bu yüzden “neden” imizi hatırlamak önemlidir.

Neden bir işe başladınız? Neden okula gittin? Neden kariyerine girdin? Bunu gerçekleştirmek için neden bu kadar tahriklisin?

Ayrıca acelenin hedef olmadığını, oraya giden yolculuğun bir parçası olduğunu hatırlamakta fayda var.

Çoğu insan ne yapması gerektiğine odaklanarak hayatlarını yaşar. Ancak disiplinli kalmak için, nedeninize odaklanmanız da önemlidir. Yaşam neden kendimize bir şeyler yaptığımızı sormayı bıraktığımızda daha da kolaylaşabilir.

2. Hedef Belirleme

Aktif hedef belirleme bize disiplini aşıyor, çünkü bize yön veriyor. Ayrıca, belirli bir günde yapılması gerekenleri görerek dikkat dağınıklığından kaçınmamıza yardımcı olur. Aktif hedefler olmadan, zorlaştığında odağımızı kaybeder ve dikkatimiz dağılır.

Aktif hedefler belirlemek için önce bazı uzun vadeli hedefler belirlemeliyiz. Uzun vadeli hedeflerimiz olduğunda, aylık, haftalık ve günlük hedef belirleme ve planlamayı yapabiliriz. Ayrıca, hedeflerimize yönelik ilerlememizi takip etmemiz önemlidir.

Her sabah kendiniz için bazı günlük hedefler oluşturun ve gün içinde yapılması gereken en önemli görevleri belirleyin.

3. Organize Olmak

Süper meşgul olmak bazen beni endişeli ve bunalmış hissettirebilir. Sıkışmak için sürekli kendimi evimi, programımı, ofis alanımı, dolabımı, spor çantamı, mutfağı düzenlerken buluyorum.

Organizasyon, sadece profesyonel yaşamımızda değil, aynı zamanda kişisel yaşamımızda da kucaklamamız gereken bir alışkanlıktır. Bu, aklımızdaki öğelerin yanı sıra evimizdeki ve ofisimizdeki öğelerin düzenlenmesini de içerir. Organize bir yaşam, disiplinli bir yaşamdır.

Kuruluşunuzu geliştirmek için günde küçük bir şey yapın. Etrafınızdaki fiziksel alan organize edildiğinde, aklınız daha rahat olur, stressiz ve odaklanabilir hale gelir.

4. Zamanınızı Yönetmek

İki ayrı işletme işletirken, zamanınızı iyi yönetmekten başka seçeneğiniz yok. Zaman yönetimi alışkanlığı olmadan, bir şeyi yapmak neredeyse imkansız olurdu.

Disiplin, etkili bir zaman yönetimi gerektirir. Her zaman şöyle okuruz: “Beyonce’nin de bizim gibi günde 24 saati vardır.” Neden? Dünyanın önde gelen zaman yöneticileri en başarılı kişilerden bazıları. Zamanı bir kırıcı yerine bir fayda olarak kullanırlar.

Gün içinde hepimiz aynı zamana sahip olduğumuz için, onu israf edemeyiz. Harika bir ekolayzır.

5. Duygusal Düzenleme

Bu blog yazısı için yaptığım araştırmayı yaparken, Dikkatli Kullanarak Öz Disiplin Geliştirmenin 6 Yolu adlı bu harika makaleyle karşılaştım.

Şöyle diyor: “Hepimiz duygularımızın bizden en iyi şekilde faydalandığı ve öz disiplinimizi öldürdüğü durumlardayız. Odaklanmamızı engelleyen üretkenliğimizi veya kaygımızı öldüren ilişki sorunları olsun, bazen duygular taşlamamızı kesemez. ”

Bu benim için çok doğru! Ne zaman işle ilgili kötü bir gün geçirsem, yapmak istediğim son şey bloguma dökmek. Odaklanma enerjim ve zihinsel kapasitem tamamen yetersiz kalıyor ve tek yapmak istediğim Fixer Upper veya Flip veya Flop Vegas’ın yeniden izlemesini izlemek ve sonra uyumak.

Öz disiplin geliştirmek ve harekete geçmek söz konusu olduğunda, dikkat, duygularımız ve davranışlarımız üzerinde kontrol sahibi olmamıza yardımcı olacak harika bir araçtır.

Meditasyon gibi dikkat tekniklerini uygulayarak değişen duygularımızın farkında olmayı öğreniyoruz. Bunu yaparken, duygusal durumlarımızdaki değişimlerin bizi aşmalarına izin vermeden fark etmek kolaylaşır.

6. İlham Bulmak

Öz disiplin, motivasyonumuz düşükken işe koyulmamızı gerektirse de, motivasyon tankımızı doldurmak için yaratıcı ilham bulmak hala önemlidir.

Benim için podcast’leri dinlemek. Mattie James Show’un bir bölümünü dinliyordum ve kahvaltıdan önce yaptığı beş şey hakkında konuşuyordu.

Yine, zaman yönetimi konusundaki hedefime geri dönersek, bu bölümü dinlediğimde, kendi hayatımın daha iyi bir zaman yöneticisi olmam gerektiğini anlamamı sağladı. Bölüm, bloglama mojo’umu geri almam için beni gerçekten ilhamlandırdı.

Ayrıca iç stili ve dekoru seviyorum (bu yüzden neden bu kadar çok Fixer Upperand Flip veya Flop Vegas izliyorum). Bavul Dergisi, Dwell Dergisi, Domino Dergisi ve Elle Decor gibi fotoğraf dergisi yayınlarına bayılıyorum. Manikür ve pedikür yaptırmayı seviyorum.

Yoğun bir günün, haftanın, ayın veya çeyreğin ardından, size ilham veren ve yaratıcılığınıza ilham veren bir şeyle kendinizi ödüllendirin.

İster müzik isterse spa’da bir öğleden sonra, arkadaşlarla bir akşam yemeği ya da sanat galerisine bir gezi, sizi motive edecek ve kendi disiplininizle yolunda kalmanıza yardımcı olacak birkaç şey bulun.

7. Minnettar Olmak

Minnettar olma alışkanlığı zihinsel sağlığımızı, duygusal iyiliğimizi ve maneviyatımızı geliştirir. Fakat en önemlisi, bizi “eksik” durumdan ve “bolluk” durumundan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Her zaman bir şeyler istediğimizde (bir eksiklik hali), hedeflerimize ulaşmak için öz disiplinli olmaya odaklanmak imkansız hale gelir.

Zihinsel kapasitemizin çoğunu, sahip olmadığımız şey hakkında endişelenmeye ve sahip olduğumuz şeyi unutmak için korku içinde yaşamaya harcıyoruz.

Bundan suçlu olduğumu biliyorum. Her zaman işimde ne kadar ilerleme kaydetmediğime ve blog trafiğimi ne kadar az büyüttüğüme odaklanıyorum, ancak ne kadar seyahat ettiğim için teşekkür etmeyi asla bırakmam.

Her gün 10 dakikanızı ayırıp minnettar olduğunuz tüm şeyleri yazarak geçirin.

İki yeni okuyucu e-posta listenize katıldı, yeni bir iş bağlantısı aldı, bir müşteri fatura ödedi, patronunuz yeni bir iş projesi için sizi tebrik etti ya da yeni kartvizitlerinizi aldıysanız ve harika görünüyor olabilirdi. !

Minnettar olacak hiçbir şeyin olmadığını hissediyorsan bile, bir şey bul. Ara ve bulmalısın. Şükran göster ve minnettar ol.

Alt çizgi

Öz-disiplin, dürtülerinizi kontrol etmek, sıkıcı ile mücadele etmek ve hedeflerinize başarılı bir şekilde ulaşmak için ne yapmak istediğinize odaklanmakla, istemediğiniz zamanlarda bile. Özellikle istemediğin zaman.

Daha fazla kişisel gelişim için tıklayın.

Devamını oku