Takip Edin

Kişisel Gelişim

Olumsuz Düşünce Döngüsünü Kırmak

olumsuz-dusunce

Olumsuz düşünce döngüsü beni sık sık içine hapsediyor. Birileri beni yanlış yönlendiren bir şey söyleyebilir. Çalışmama engel olan küçük bir yaralanma olabilir. İş yerinde bir şeyler yanlış gidebilir.

Bu hissi biliyor musun? Bunu bilmeden önce, hayatınız, kariyeriniz, sağlığınız veya ilişkiniz hakkında her şeyi sorguluyorsunuz.

Duruma karşı koymak için her şeyi yapıyorsun. Tamir etmeye çalışıyorsun. Rahatsızlığı gidermek zorunda kalıyorsun. Fakat olay şu ki, rahatsızlığı kontrol etmiyorsunuz.

Bu seni daha da sinirlendirir. Şimdi, olumsuz düşünce tarafından emiliyorsunuz. Bu noktada, küçük bir sıkıntı olarak başlayan bir şey büyük bir yaşam sorunu haline geldi.

İşinden ya da ilişkinden istifa etmek istiyorsun. Her şeyin sana karşı çalıştığını hissediyorsun. Ve hiçbir şey buna değmez.

Bu olumsuz düşünce döngüsü. Bunu çok sık yaşadım. Ve bahse girerim senin de var. Neden bunu deneyimliyoruz?

Bu kontrolle ilgili. Yaşamın belli bir yol olması gerektiğini düşünüyoruz. Başka bir deyişle, her şeyin istediğimiz gibi olmasını istiyoruz. Olmazsa, dışarı çıkarız. Olumsuz düşünce döngüleri genellikle bir şeyler sona erdiğinde başlar. Bunu farkettin mi?

Boşluğu Doldurma

Bak, hayattaki her şey sona erecek. İşiniz, işiniz, kariyeriniz, ilişkileriniz, arkadaşlıklar vb. Hayatımızda bir şey bir sona geldiğinde, küçük bir ölüm gibi. Bir şey ölür ve içimizde bir boşluk bırakır.

Bu olay kendi başına iyi ya da kötü değildir. Bu hayatın doğasıdır. Hayatımızı terk eden şeyin yerini almaya çalışarak sonları kötü şeylere dönüştürebiliriz. Örneğin, bir ilişki sona erdiğinde, pek çok kişi daha fazla iş alarak boşluğu doldurmaya çalışır.

Bunu ben de yaptım. İlişki için harcadığınız her zaman ve enerji sona erdiğinde serbest kalır. Ve yalnız hissetmek istemediğiniz için, daha fazla çalışarak boşluğu doldurmaya çalışıyorsunuz. Daha yüksek hedefler belirlemek ve daha iyi bir iş yapmak istiyorsunuz.

Ama bu sadece siz gerçeklerden kaçıyorsunuz. Gerçek şu ki, sonlar berbat. Ama aynı zamanda yaşamın doğal bir parçası. Değişime direnmemeliyiz. Bazı şeyleri, hayatta değiştiremeyiz.

İşinizi kaybederseniz, eşinizle daha fazla zaman geçirerek çalışmanın yerine geçemezsiniz. Ve yine de, çoğumuzun yaptığı tam olarak bu. Ya işimizi kaybederiz ya da işte başarısız oluruz ve “Artık en azından ailemle daha fazla zaman geçirebilirim” diye düşünüyoruz.

Boşluğu doldurmaya çalışıyorsun. Ancak bu çok fazla enerji gerektirir. Ve küçük bir şey sizi rahatsız ettiğinde, vakfınızın sallanmasına neden olur. Niye ya? Çünkü vakfınız her zaman zayıftı.

Her Şeyin Yeri Var

İş veya egzersizle geçersiz bir ilişki dolduramazsınız. Bir sağlık boşluğunu alkol ya da uyuşturucu ile dolduramazsınız. Boş bir işi maneviyatla dolduramazsın.

Gerçeklerden kaçmaya çalışırken kendinizi yakalamanız gerekir. Ve bu hayattaki en zor şeylerden biri. Çok sık, insanlar tüm hayatlarını inkar içinde yaşarlar. Bunun olmasına izin veremeyiz. İçe bakmak gerekir.

Size çok zor olan kişisel deneyimlerden söyleyebilirim. Hayatımdaki bir şey bittiğinde hep mücadele ederim. İlk cevabım her zaman bir yedek bulmaktır. Ama her şeyin bir yeri olduğunu öğrendim.

Arkadaşlarınızı erkek arkadaşınız veya kız arkadaşınızla değiştiremezsiniz. Egzersizi daha fazla çalışmakla değiştiremezsiniz. Yaşamın tüm yönlerine doğru miktarda zaman ve enerji ayırmanız gerekir.

Binlerce yıllık evrim bize insanoğlunun da benzer ihtiyaçlara sahip olduğunu göstermiştir. Güvenlik, desteğe, ilişkilere, neşeye, bakış açısına ve zamanımızla ilgili faydalı bir şeye ihtiyacımız var. Bu her insan için doğru.

Hayatla ilgili bu basit gerçeği fark ettiğinizde, sizi helikopter görüntüsü almaya zorlar. Yaşamınıza bakış açınızı yükseltmeniz gerekiyor. Olumsuz düşünce döngüsünün içinde sıkışıp kaldığınızda sıfır perspektifiniz vardır. Düşünceleriniz tarafından tüketiliyorsunuz.

Genel olarak hayata bakmak için kendinizi zorlamanız gerekir. Sadece şu anki durumun değil. Hayatın doğasına bakın – hareketle ilgili.

Olumsuz Düşünce Döngüsünü Boş Vermek

Bir zamanlar büyük bir yazılım şirketi işleten bir girişimci ve Untethered Soul’un yazarı olan Michael A. Singer, iyi salıverme kavramını şöyle özetledi:

“Oldukça siyah-beyaz. Gitmene izin verirsin ya da gitmezsin. ”

Tecrübeden konuşuyor. Singer, menkul kıymet dolandırıcılığı nedeniyle Adalet Bakanlığı tarafından kovuşturuldu. Bu süre zarfında hepsini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı.

Sonunda, aleyhindeki tüm suçlamalar reddedildi ve adı silindi, ancak bundan önce bırakmasına izin verdi. Aslında, yargılanırken The Unethered Soul‘u yazdı.
Eğer hepsini kaybetme riskiyle karşı karşıya olan bir kişi, bırakabilir, sen ve ben de. İnsanlar genellikle her türlü bahaneyle karşılaşırlar. Söylemekten daha kolay olduğunu ve gitmesine izin vermenin kolay olmadığını söylüyorlar.

Kimse kolay olduğunu söylemedi. Hepimizin kendi zorlukları ve engelleri var. Bazen insanlar başkalarını gerçekten zor zamanlar geçirdiğine ikna etmeye çalışırlar. Açıkçası, kimse umursamıyor. Kendin için gitmene izin ver.

Dolayısıyla, negatif bir düşünce döngüsünün içinde kalmışsanız, yalnızca iki seçeneğiniz olduğunu bilin:

  • Devam et ve seni yok etmesine izin ver
  • Git ve devam et

Seçim senin. Ve evet, bu kadar basit. Bu iki seçenek arasında karar verin ve kendiniz görün.

Devamını oku