Takip Edin

Kişisel Gelişim

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENME NASIL OLUR

Öğrenmeyi öğrenme

Öğrenmeyi Öğrenme nasıl olur?

Öğrenmeyi öğrenme … Merhaba arkadaşlar bugün ele alacağımız konu öğrenmeyi öğrenmek nasıl olur onu tartışacağız. Hayat boyu herkez birşeyleri öğrenip öğrenmeyi öğrenme tekniğini uygulamak için harekete geçmiştir. En tembel insan bile aslında birşeyler öğrenmiştir ama önemli olan bilmediğimiz bir şeyi nasıl öğrenebiliriz. Bunun için küçük bir analiz yapmak yeterli olacaktır.

Geçmişten Bugüne…

Eski çağlarda şartlar bugüne göre çok daha zordu. Ama nedense birçok buluş eski çağlarda gerçekleşmiştir ve biz hala o dönemin buluşları ile bazı tezlerimizi yapmaktayız. Eski dönemde yaşayan insanlar evet zor şartlarda hayat mücadelesi vermekteydiler ama yeni birşey öğrenecekleri zaman bu insanlar tüm dikkatini olaya vermekteydiler ve istedikleri sonuca da ulaşmaları çok daha kolaydı. Günümüze dönecek olursak itiraf etmeliyim ki bizler tembeliz. Eskiden yaşamış insanlar bizden çok daha çalışkanlardı. Biz bir iş veya bir uğraş yapacağımız zaman dikkatimizi hemen dağıta bilir ve odağımızı kaybedebiliyoruz. En ufak bir zorluk çıktığında karşımıza vazgeçiyoruz. Gerçekten yapabileceğimiz bir konuyu sırf vakit kaybetmeyelim diye üstün körü bildiklerimiz ile yapmaya çalışıyoruz. Çünkü öğrenmeye ayıracak vaktimiz yok bu yüzden kaybediyoruz. İşverenlerinde zamanı çok kıymetli, çalışanlarını öğrenmeye fırsat vermeden sonuca odaklanmak istiyorlar öğrenmeyi öğrenme düşüncesi yok malesef.

Öğrenmeyi Öğrenme Nasıl Olur ?

Arkadaşlar öğrenmeyi öğrenme tekniğini bir örnek üzerinden kısaca anlatacağım daha etkili olacaktır diye düşünüyorum.Örnek verecek olursak ben bir proje yapmak istiyorum projemde ne olsun güncel bir meslek olsun diyelim sosyal medya uzmanı olmak istiyorum. Biraz photoshop kullanmayı biliyorum. İnstagram ve facebook kullanmayı da biliyorum tamam sosyal medya uzmanı olabilirim artık. Tamda burda işte hata yapmaktayız ben hiç bir eğitim almadımi araştırma yapmadım sadece üstün körü bilgim ile yapmaya çalışıyorum biraz zaman geçtikten sonra iş veren işi alıyor elimden yada sıkıntılı bir işlem yapmam gerektiğinde yapamıyorum elime yüzüme bulaştırıyorum ve başarısız oluyorum başarısız olunca da bir sonraki karşıma gelen fırsatı değerlendirmiyorum bile yapamam ben diyorum.
Aslında yapmamız gereken doğru bir şekilde araştırmamızı yapsak gerekli olan eğitim ve donanıma sahip olsak ilgi alanımız ile alakalı yapılması gereken herşeyi en güzel bir biçimde yapabiliriz.

Öğrenmeyi öğrenme ile alakalı yapacaklarımız çok basit aslında;

-Ne yaptığımızı yada yapacağımızı doğru anlamak ve tespit etmek.
-Yeteneğimizi geliştirmek için araştırma yapmaktan kaçınmamalıyız.
-Doğru analiz yapıp en faydalı anahtar kelimeleri bularak bunlar üzerinden araştırma yapmak.
-En sonuncusu aslında en önemlisi ise, yapabileceğine inanarak hata yapsanda yanlış yapsanda vazgeçmeden tüm sorunların üzerine giderek çözüme ulaşabilirsin.

diğer yazılarım
Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir