Takip Edin

İş Fikirleri

Network Marketing Nedir? Network Marketing Yapmak!

Network Marketing

İlk olarak Amerika’da ortaya çıkan ve daha sonraları ülkemizde ve dünyada yayılan Network Marketing (Ağ Pazarlama) son zamanların ticaret sistemi olarak görülen ve doğrudan satışın en çağdaş yöntemi ile kişinin gelir elde etmesini sağlayan bir ticaret sistemidir.  Doğrudan satışın bir koludur ve doğrudan satış ürünün aracısız olarak müşteriye ulaştırılmasıdır. Çok katlı pazarlama da denilmektedir.

Çok Katlı Pazarlama Nedir?

Çok katlı pazarlama denmesinin nedenleri kurulan ekiplerdeki yetiştirilen, desteklenen elemanların satışlarından kar payı elde etme imkanı olduğu içindir. İlk olarak ucuza alınan ürünleri satarak para kazanılabilmektedir. İkinci olarak da kurulan ekiplerdeki yetiştirilen elemanların satışlarından kar payı alarak gelir elde edilebilmektedir.

Network Marketing Satış Tekniği

Network Marketingin satış tekniği günlük hayatta sıkça kullandığımız tavsiye satış tekniğiyle kullanmaktayız. Çünkü tavsiye satışın temeli güvene dayanır. Yapılan araştırmalarda tanıdık insanların tavsiyesi (aile üyeleri, arkadaş vb.) ile reklamlardan daha çok satış sağlandığı tespit edilmiştir. Reklamlarda ünlülere tonla para ödeyip oynatmalarının nedeni de budur aslında. Televizyondan ve sosyal medyadan alışık olduğumuz yüzler ile daha fazla satış sağlanmaktadır. Network Marketingde de buna benzerdir. Yakınlarımıza verdiğimiz tavsiyeler veya aldığımız tavsiyeler bizde çok etki bırakır. Mesela yemeğini sevdiğiniz bir restoranı mutlaka yakınlarınıza tavsiye edersiniz veya kullandığınız teknolojik cihazların artı ve eksilerini belirterek yakınlarınıza tavsiyelerde bulunmuşsunuzdur. Ancak bu tavsiyenizin karşılığında para kazanmazsınız.

Network Marketing kişilerin içinde bulundukları şirketin planları ve hedeflerine yönelik tam ve yarı zamanlı olarak kazanç elde etmenizi amaçlar. “Hiç uyurken para kazandınız mı ?” sloganıyla hareket edip birçok kişiye kazanç imkanları sunmuşlardır.

Geçmişten Günümüze Network Marketing

Tarihi epey eskiye dayanan Network Marketing 1915 yılında kimya alanında doktor unvanı alan Carl Rehnborg tarafından başlatıldığı söylenmektedir. Çeşitli bitkilerden geliştirdiği ürünleri satmak için çevresiyle görüşüp onların tavsiyeleri üzerine satış yapmaktadır. Müşteri sayısı artmaya başlayınca gelenlere ürününü satmaları karşılığında indirim yapmayı teklif etmiştir. Bugün ki Network Marketing’in temellerini atmıştır. 1934’de California Vitamin Company adında şirketi kurmuştur. Arkadaşlarının şirket kurarak sektör büyümüş sonrasında ise dünyaya yayılmıştır.

Ülkemizde ise 1990’lı yıllarda yayılmaya başlamıştır. Ülkemizde birçok insan tarafından kolay ve hızlı para kazanma yöntemi olarak görülen bu sektör insanların çekimser olmalarına neden olmuş ve gelişmesi kolay olmamıştır. Ancak söylenenin aksine iyi strateji, planlama ve emek gerektiren bir iştir.

Network Marketing Yasal Mıdır?

Network Marketing doğrudan satış ve pazarlama ile kazanç elde etme sistemi olarak geliştirilmiştir. Doğrudan toptancılar ve marketler olamadan aracı ile müşteriye ürünün anlatılıp gösterilerek satılmasıdır. Doğrudan satış Network Marketingi de içine alan geniş bir pazar olarak tanımlanabilir. 2014 yılında resmi gazetede e-ticaret kavramı yasallaştırılmıştır. Daha sonra Gümrük Ve Ticaret Bakanının yayınladığı yönetmelik ile doğrudan satışın yasallığının temeli atılmıştır.

Devamını oku