Takip Edin

Motivasyon

Negatif İnsanlar Hayatınız için Büyük Tuzaktır

negatif insanlar

Negatif insanlar hayatınızın her alanında sizi olumsuz etkiler. İşte negatif insanlardan uzak durmanız için 10 sebep;

1.    Negatif insanlar davranışlarınızı etkileyebilir

İnandığınız ve güvendiğini bir işi yapmaya koyulma esnasında bu Negatif insanlar başarısız olacağınız ve hayal kırıklığına uğrayacağınız konusunda sizi ikna etmeye yada kendinize olan güveninizi kırmaya çalışabilirler. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda eğer sizin de ufak da olsa konu ile ilgili tereddüt ve çekinceleriniz varsa çok başarılı ve mutlu olabileceğiniz bir işi başlamadan sonlandırmış olabilirsiniz.

“Olumsuz ve zehirli insanların kafanızda yer kiralamasına izin vermeyin. Kirayı yükselt ve onları kov. ”

2.    Negatif insanlardan gelen olumsuz geri dönüşler düşüncelerinizi etkiler

Olumsuz düşünce yapısına sahip insanların konuşmalarına, yorum yapmalarına ve eleştirmelerine izin verirseniz psikolojik olarak olumlu düşünme fazından olumsuz düşünme fazına geçersiniz. Olumsuz yada olumlu düşünme hali bulaşıcıdır.

3.    Enerjinizi emerler

Pozitif düşünen ve hevesli insanlar, çevrelerinin de enerjisini yükseltir. Olumsuz düşünen insanlar ise tam tersidir. Onlar adeta enerji emicidirler. Bazı ortamlarda zaman zaman ortama giren insanlarla enerjinin arttığını, modun yükseldiğini yada tam tersi düştüğünü mutlaka gözlemlemişsinizdir.

4.    Güvenilirliğinize zarar verirler

Eğer etrafınızda olumsuz düşünen ve kötü niyetli insanlar olursa, onlarla iletişim halinde olduğunuz için diğer insanlar tarafından yargılanabilirsiniz. Olumsuz düşünen ve geri kafalı insanlar ile birlikte olmak sizi de olumsuz düşünceli ve geri kafalı gösterir.

5.    Negatif insanlar sizi cesaretlendirmez

Negatif insanlar sadece olumsuz düşünme konusunda değil aynı zamanda cesaret kırma ve olumsuz geri bildirim verme konusunda da oldukça başarılıdırlar. Olumsuz düşüncelerinin çok mantıklı olduğu konusunda da ikna edicidirler. Bir sorunla mücadele ederken yada problemlerle karşılaştığında birinin seni cesaretlendirmesini ve sana destek olmasını istersin ama bu tip insanlar tam tersini yapar. Sizi ayağa kaldıracak birine ihtiyacınız var, düşürecek değil.

6.    Onlardan kurtulmak zordur

Birçok insanın yıllardan beri görüştüğü olumsuz insan vardır. Bunlardan neden kurtulmadıkları sorulduğunda çocukluk arkadaşları yada uzun zamandır tanıdıkları için onlarla ilişkilerini bitirmek konusunda kendilerini kötü hissettiklerini söylerler. Ama hayatlarında koca bir negatif enerji taşıdıklarını farkına varmazlar.

“İnsanlar ya sana ilham verir yada enerjini tüketir; akıllıca bir seçim yap.”

7.    Hayat çok kısa

Hayat, huysuz, aksi, negatif ve mızmız insanlarla vakit harcanmayacak kadar kısadır. Sen mutlu olmaya çalışırken, onlar hayatlarını acınası bir hale getirmeye yatkındır. Kaliteli insanlarla kaliteli bir yaşamı hak ediyorsun. Bu sebeple yapılacak en akıllıca işlerden biri negatif insanlarla iletişimi kısıtlayıp, size mutluluk ve huzur getirecek pozitif insanlarla iletişimi arttırmaktır.

8.    Olumsuz desteğe karşılık olumlu destek

Negatif insanlar sizin olumsuz düşüncelerinizi destekler ve bu konudaki düşüncelerinizin haklılığı konusunda sizi ikna eder. Pozitif insanlar şüpheye düştüğünüzde size başarılı olacağınızı söyler ve pozitif yönde destek verir.

“Negatif insanlarla bir arada olup, pozitif bir yaşam sürmeyi bekleyemezsiniz.”

9.    Onlar drama sever

Negatif insanlar hayatlarında olumsuz olaylar olmasından bir nevi keyif alırlar. Bu olumsuzluğu çözmek ile ilgili hiçbir aksiyon, tavsiye ve öneri almaz ve kabul etmezler.

“Negatif insanlar, hayatlarında dramaya oksijen kadar ihtiyaç duyarlar, pozitif olmak nefeslerini keser.”

10.  Büyüyüp, gelişemezsiniz

Negatif insanlar, hareketsizlikten keyif alırlar ve kendilerini geliştirmek istemezler. Onlar gelişime karşıdır ve bunu desteklemezler. Hayatında ilerlemek istiyorsan, kendin gibi ilerlemek için çaba harcayan insanlarla bir arada olmalısın. Pozitif insanların ayağı gaz pedalında iken negatif insanların ayağı fren pedalındadır.

Sonuç olarak, kiminle arkadaşlık kurmak  yada kiminle vakit geçirmek istediğin senin kararın ve seçimindir. Kendi iyiliğin için negatif insanlarla mümkünse iletişim kesilmeli yada iletişim kısıtlanmalıdır. Eğer hayatımızdaki negatif insanların müdahalesini engellersek, çok daha başarılı, üretken ve mutlu bir yaşam sürülür.

Hayatınıza giren sizi olumsuz etkileyen insanları tanımlamak için Kişilik Bozukluğu Olan İnsanları Nasıl Tanırız? yazımızı okuyabilirsiniz.

♥Budabise

Devamını oku