Takip Edin

Kişisel Gelişim

Ne Olmak İstiyorsan Kendi İçinde Ara

ne-olmak-istiyorsan-kendi-icerinde-ara

“Hile Yapmak Ne Zaman Dolandırıcılığa Sahip Olur: Benliğin Etik Olmayan Davranışı Önler” başlıklı makalesinde Christopher Bryan, Gabrielle Adams ve Benoit Monin, güçlü bir sonucun ortaya çıkabileceği ilginç bir araştırma yapmıştı:

İnsanlar davranışlarından ziyade öz imajları ile ilgileniyorlar.

Katılımcılara, deneycilerin pahasına hak etmedikleri parayı talep etme fırsatı verildi.

Katılımcılara verilen talimatlar, iki dilden birini kullanarak hile yapmak anlamına gelir:

  • Oyuncunun kimliği için aldatmanın etkilerini vurgulamak için tasarlanmış bir dil (örneğin, “Lütfen aldatma olmayın”) ve
  • Aksiyona odaklanan dil (örneğin, “Lütfen aldatma”).

“Hile” grubuna katılanlar, hile yapan hiçbir durumda bulunmadıklarını göstermeyen “hile” koşulundaki katılımcılardan çok daha fazla para talep ettiler. Bu fark hem yüz yüze etkileşimde hem de özel bir çevrimiçi ortamda iyi çoğaldı.

Bu sonuçlar, bir kimliğe veya öz-imgeye yaşama arzumuzu çağırarak davranışımızı etkilemek için ince bir dilsel farkın gücünü göstermektedir.

Yaşamak için İtibar: Kendi İmajının Gücü

Dünyada etiketler çok fazla. Onları işlerimizde, kariyerimizde ve hayatımızda bulunduruyoruz ve onlar artık gitmek üzere değil. Nasıl kullanıldığına bağlı olarak bize yardımcı olacak ya da bizi durduracak sıçrama tahtası olabilirler.

Ve etiketler, yaşam değişimleri yaratmada öz-görüntünün gücünü vurgular. Çalışmalardan sonra yapılan çalışmalar, davranışımızı değiştirmek için yeniden etiketlemenin olağanüstü gücünü göstermiştir ve bu bizim avantajımız için kullanmamız gereken bir şeydir.

Deneyciler, örneğin insanlardan seçmen olmalarını talep ederseniz, insanlardan sadece oy vermelerini istemenizden daha fazla seçmen katılımı aldığına ilişkin istatistiksel kanıtlar bulmuşlardır.

Benzer şekilde, insanlardan hile yapmamasını sorarsanız, insanlardan hile yapmamalarını istediğinizden daha az hile yapılır.

Buradaki çıkarım açıktır. İnsanlar kendi imajlarını pekiştirmekle, eylemlerinden daha fazla endişe duyuyorlar; Bu nedenle, davranışı değiştirmek için etkili bir yaklaşım ilk önce kendi imajınızı değiştirmektir.

Bu kişisel imge, ne olduğumuza ve kim olduğumuza dair düşüncelerimizdir. Ve doğru veya kapalı olup olmadığına bakılmaksızın kesin olan bir şey var: Etrafımızdaki dünyaya nasıl tepki vereceğimiz güçlü bir şekilde renkli.

Carol Dweck’den, Mindset: Yeni Başarı Psikolojisi adlı kitabından duyun:

“Yirmi yıl boyunca araştırmam, kendin için benimsediğin bakış açının hayatını yönetme şeklini derinden etkilediğini gösterdi. Olmak istediğiniz kişi olup olmadığınızı ve değer verdiğiniz şeyleri yapıp yapmadığınızı belirleyebilir.”

İnsanlar asla kendi imajlarından daha iyi performans gösteremezler. Yeteneğe ve kimliğe özellikle küçük bir değer koyarsanız, dünya nadiren fiyatı yükseltir. Kendi imajımız, dünyayla etkileşime girdiğimiz ve içinde ne kadar etkili çalıştığımızın güçlü bir lensini oluşturur.

Davranış Değişikliği İçin Güçlü Birleşme

Bazen büyük, güçlü yaşam değişimlerini ya da epifanileri denir; ancak çoğu değişiklik nadiren yapılır, genellikle küçük artışlarla olurlar.

Aynı şey kendi imajınızı değiştirmek için de geçerlidir.

Bu neredeyse toptan olur. Aksine, her olumlu ya da olumsuz deneyimler tarafından hiç bu kadar hafifçe değişmez. Bu artımlı tekrarlanan değişiklikler, toptan kimlik değişikliğine neden olan şeydir.

Kişisel imajınızı değiştirmenin anahtarı, kişisel imajı bir açıklamadan ziyade bir kehanet gibi ele almaktır.

Şu an kendiniz hakkında ne düşündüğünüze bakmaksızın kimliğinizi seçin. Kendine bir kimlik ver, aranacak bir ün ver.

Sonra tekrarlanan eylem ile hiç bu kadar hafifçe yaklaşın.

Çünkü işte bu hakaret ediyor: Kimliğimize ve öz-imgemle tutarlı kalmak isteme eğilimindeyiz. Bu nedenle, kendi görüntünüzün sizin idealiniz, Kuzey Yıldızınız olması gerekir. Şu andaki realitenizin henüz olmadığı çok önemli.

Olmak istediğin bir şey varsa, kendine bunu aramaya başla. Büyük yaşam değişimi genellikle kimlik değişikliği ile başlar.

Size dikkat edin, yeteneğinizin veya değişikliği gerçekleştirme yeteneğinizin etiket / kimliğinizde geciktiği erken aşamalarda eğlenilebilir. Ancak gerçek şu ki, kaputun altında inç boyunda güçlü bir dönüşüm yaşanıyor.

Her gün kendinize karşı nazik ve olumlu konuşarak, onaylayarak kendi imajınızı sürekli olarak güçlendirin.

Kendi görüntünüzü istediğiniz yönde güçlendirirseniz, harekete geçmek için ne kadar motive olursanız, o kadar fazla “siz” olursanız, hiç kimse size olabilme şansını vermedi.

Avantaj için kimliğin gücünü kullan.

Kimliğinizi yazar olarak belirlediniz, bir komitenin siz olduğunuza inanmadan önce sizi bir ödülle taçlandırmasını beklemeyin. Kimliğinizi bir yazar olarak ayarlayın, kimliğinizi bir yazar olarak güçlendirin, yazarların yaptıklarını yapın, yazarların takıldığı yerlere takılın, sizi Kuzey Yıldızınıza daha yakın ve daha yakına getirecek artan eylemler yapmaya başlayın.

Ne olmak istiyorsun? Kendinizi ciddi olarak görmeye başlayın.

Çünkü hayallerinizi gerçekleştirme şansına sahip olmak, güçlü, pozitif bir kişisel imaj ve hayalleriniz doğrultusunda güçlendirilmiş bir kimlik yapabileceğiniz en iyi hazırlıktır.

Sarmak için

Gerçek şu ki, olumlu ya da olumsuz, hepimiz kendimiz için belirlediğimiz kehanetleri yaşıyoruz. Kendinizi nasıl görüyorsunuz? Hayallerinizi gerçeğe dönüştürürseniz, kendinize, Kuzey Yıldızınıza, kimliğinize bakışınız büyük bir rol oynayacaktır.

Hayatımızın çoğunun kendisinin yerine getirdiği kehanetler olduğunu duymuş olabilirsin. Önce bilinçli ya da başka bir kimlik seçeriz, sonra da hayatın geri kalanını onunla yaşamak için harcarız.

Bunu bir avantaja dönüştürdüğünüz sürece sorun değil.

Neden kehanetlerin gerçekten istediğin gibi olmadığından emin olmuyorsun? Neden bu peygamberliklerin yaşamınızda görmek istediğiniz şey olduğundan emin olmuyorsunuz?

Ne olmak istediğini kendine söyle.

Bugün başla.

Daha fazla haber için sitemizde tur atabilirsiniz. (TIKLAYIN)

Devamını oku