Takip Edin

Motivasyon

Motivasyon Filmleri Size İlham Versin

motivasyon

Motivasyon filmleri ve motivasyon kitapları çoğu zaman farklı bakış açıları kazanmamıza yardımcı olur. Kimi zaman insanlardan bir film izledim yada bir kitap okudum hayatım değişti gibi cümleler duyabilirsiniz. Tabiki bir film izlemek yada bir kitap okumak başlı başına bir karar vermenizi yada motivasyon kazanmanızı sağlayamaz ama bugüne kadar farkında olmadığınız bir perspektifi size sunabilir. Size ilham vereceğiniz düşündüğüm keyifle izleyeceğiniz motivasyon filmleri listesi şu şekildedir;

Motivasyon Filmleri

İyilik yap iyilik bul (Pay it forward) – 2000

motivasyon filmleri

Ana karakterimiz Trevor’ın başı annesinin alkol bağımlılığı ve onları sık sık terk eden ağzı bozuk babası ile derttedir. Trevor bu hengame içerisinde bir yandan da okuluna devam etmeye çalışmaktadır. Trevor ‘ın okulunda dönem yeni başlamış ve okuluna Mr. Simonet adında yeni bir sosyal çalışmalar hocası gelmiştir. Mr. Simonet çocuklardan ödev olarak tüm insanlığa hizmet eden buluş düşünmelerini ister. Trevor’un aklına gelen proje; bir insan yardım alındığında, bu yardımı yapan kimseye bir iyilikle karşılık vermek yerine, bambaşka üç yeni kişiye yardım etmek olmuştur. Filmde Trevor’ın küçük dünyası içerisinde hocasının vermiş olduğu bu sosyal çalışmalar ödevini tüm dünyaya yaymak için giriştiği bu büyük mücadelesi izleyeceksiniz.

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society) – 1989

motivasyon filmleri

Welson iyi öğrenciler yetiştirmekle ünlü bir okuldur. Disiplini, katı kuralları ve başarısıyla orta-üst düzey gelirleri olan ailelerin ilk tercih ettikleri yerdir. Avukat, doktor, bankacı öğrencilere olması gereken kişilerin kimler olduğu zorla empoze adilen asla öğrenciye seçim hakkı bırakmayan bir sistem kurulmuştur. Bay Keating Carpe diem diyerek bu oyunu bozan öğretmendir.

“Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir.”

Forrest Gump – 1994

motivasyon filmleri

Forrest Gump, düşük zeka seviyesinde engelli bir çocuktur. Gump, zeka seviyesi nedeniyle devlet okullarına gidemediğinden dolayı annesinin yoğun çabaları ile özel bir okula başlamıştır. Bu yıllarda hayatını değiştirecek olan biriyle ya da birileriyle karşılaşan Forrest’ın bu şansı yaşantısı boyunca devam edecek ve şans eseri macera dolu birçok olayın içerisinde yer alacaktır.

Umudunu Kaybetme (The Pursuit of Happyness) – 2006

motivasyon filmleri

İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ama aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Eşi bu sorunlara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder. Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi baba oğulu evden çıkarır. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır. Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.

Steve Jobs – 2015

steve jobs

Apple şirketinin kurucusu ve birçok genç girişimcinin ilham kaynağı olan, 2011’de hayata gözlerini yuman Steve Jobs’ın hayatını anlatıyor. Filmde özellikle Apple’ın üç büyük ürününün, 1984’te Macintosh, 1988’de NeXT ve 1998’de iMac’in lansmanından önce yaşanan olaylara odaklanılıyor.

Sosyal Ağ (The Social Network) – 2010

filmler

Mark Zuckerberg’in kurduğu Facebook’un ortaya çıkış hikayesini anlatıyor. Mark Zuckerberg bir gece sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi’nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veritabanında birleştirerek çıkarmak ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark’ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi’nin de tepkisi çeker. Bu durum sitenin evrilerek Facebook’a dönüşmesine olanak sağlar. Öncelikle yalnızca Harvard’da kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League’den Silikon Vadisi’ne tüm dünyada yayılmaya başlar. Sosyal medya denince günümüzde akla gelen ilk uygulamalardan olan Facebook’un arkasında yatan gerçekler, oluşumunun öyküsü ve günümüz dünyasına sunduğu artı ve eksiler Mark Zuckerberg’in hikayesinden yola çıkılarak ele alınıyor.

Genç Çıraklar (The Internship) – 2013

motive edici filmler

Billy ve Nick bir şirketin pazarlama departmanında çalışan ve dijital dünyanın yeniliklerine ayak uydurmakta zorlanan iki pazarlama elemanıdır ve işlerinden kovulurlar. İşsizlik sorunuyla baş etmeye çalışan ikili, bir plan yaparak medya devi Google´ın stajyerlik pozisyonlarına başvuruda bulunurlar. Mülakata ve eğitim programına yoğun bir başvuru olmaktadır ve başvurada bulunanların küçük bir kısmı, sadece bu konuda çok zeki olanlar kabul edilmektedir. Başvurada bulunanlarla karşı karşıya gelen ikili, eğitim programındaki herkesin yarı yaşlarındaki gençler olduğunu ve hepsinin alanında uzman olduğunu fark eder. Kendi farklarını ve tecrübelerini kanıtlamaya çalışırlar ve kıyasıya bir rekabet başlar. Dahası Billy ve Nick bu süreçte birbirleriyle de rekabet etmek zorunda kalır.

♥Budabise

Devamını oku