Takip Edin

Başarı Hikayeleri

Mercedes’in İlk Arabası Ve Başarı Hikayesi

Mercedes'in ilk arabası

Mercedes’in ilk arabası aslında dünyanın ilk otomobili olarak kabul edilir. Mercedes-Benz, kurulduğundan bu yana premium yaşamayı hedefler. Alman araba girişimi yüzyılı aşkın bir süredir faaliyetlerini sürdürüyor, şu anda Daimler-Benz tarafından yönetiliyor ve merkezi Stuttgart, Almanya’da bulunmaktadır.

Mercedes-Benz’in şu anki başarısının arka planında bulunan kişiler, günümüzde kullanılan içten yanmalı motorları icat ettiler.

Carl Benz, şirketi kuran kişi olarak biliniyor. 1886’da “Benz Patent Motorwagen” isimli alınan patent, ilk otomobil olarak biliniyor. Aynı yılda, Wilhelm Maybach ile beraber benzinli bir motoru kullanarak bir posta arabası yaptılar ve atlarla yapılan ulaşım sonlandırılmaya başlandı. Benz ve Daimler güney Almanya’da yaşamalarına ve hemen hemen aynı konu hakkında çalışmalarına rağmen hiç karşılaşmamışlardır.

Carl Benz’in 1886 patentli reklamlarında “Atın yerine geçen şey” sloganını kullanıyordu. Fakat Daimler kadar tanınmıyordu. Daimler yarışlardaki başarısından daha fazla tanındı fakat Daimler, Maybach’in DMG A.Ş. için yaptığı en önemli tasarımlardan herhangi birine şahit olamadı.

Bu tasarımın başarısı, ilk Daimler arabasını 1897’de satın alan iş adamı ve araba bağımlısı Emil Jellinek‘in de başarısıdır. Bu araba için aşırı derecede heyecanlıydı, Daimler ve Maybach’e firma adının Daimler yerine Mercedes olması şartıyla bu arabanın seri üretime girmesi için teklif verdi. Mercedes, Jellinek’in kızının adıydı. İlk “Mercedes” 1901’de piyasaya çıktı.

Mercedes’in günümüz hali, Benz’in 1986’daki tasarımına ve Daimler’in 1901 yılında piyasaya çıkardığı arabaya dayanıyor. Fakat marka 1926’da Daimler-Motoren-Gesellschaft, Benz & Cie tarafından satın alındığında Daimler-Benz ismini aldı.

Mercedes'in ilk arabası

Mercedes’in ilk arabası

Mercedes’in ilk arabası ‘nın logosu

Daimler sembol olarak bir yıldız kullanıyordu. Daimler’in oğullarını babalarının vefatından sonra bir logo arayışına girdiler. Bu arayış sonunda babalarının bir yıldız kullandığını hatırladılar. DMG yönetimi 1909 senesinde hem üç hem de dört uçlu yıldızın patenti aldı. Fakat dört uçlu yıldız kullanılmadı. 1910 senesinden beri Mercedes’in ön radyatörünü süslüyor.

İkinci dünya savaşında Adolf Hitler kurşun geçirmez cam istemesi sonucu aşırı derecede ün kazandı. Savaş dolayısıyla kurşun geçirmez camlar ile çok fazla araba satıldı.

O günlerden beri, kalite, zarafet, mükemmel mühendislik anlamına gelen bir isim ve dünyanın en iyi araba üreticilerinden biridir. Marka bugün lüks otomobiller, otobüsler ve kamyonlar üretiyor.

Mercedes’in ilk arabası aslında “en iyisi ya da hiçbir şey” fikri ile yapılıyor. Mercedes-Benz arabaları, çoğunlukla filmlerde ünlenmiş ve diplomatlar tarafından da kullanılan limuzinler ile biliniyor. Günümüzde Audi ve BMW ile birlikte ‘Almanya’nın En İyi Üçü’nin bir parçası.

Bir diğer başarı hikayesi: Uber Taksi Uygulaması

Devamını oku