Takip Edin

İş Fikirleri

Makale Yazarak Para Kazanmak

makale-yazarak-para-kazanmak

Makale yazarak para kazanmak. Çoğu yazar asla zengin olmaz. Bunu herkes bilir. Ancak yazmak sizin için bir tutkuysa ve yaşamsal faaliyetlerinizi sürdürebileceğiniz bir işiniz varsa, güzel küçük yan gelir elde etmek mümkündür. Bu yazımızda, makale yazarak para kazanmak mümkün mü, nasıl yapılır, farklı stratejiler, neyin mümkün olup neyin olmadığını kısacası ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. Buradan ve buradan, sitelerimiz de yazarlık yapabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanmak ‘nın Nasıl Yapılacağına İlişkin Gerçekler

Bir insan için yazmak birçok avantaj sunar. Hele de işiniz yok, zamanınız bol ise ya da kısa sürede para kazanmanız lazımsa, makale yazarak para kazanabilirsiniz. Makale yazmak, ne zaman, nerede ve kiminle çalışacağınıza karar verme özgürlüğü sunar. Bu yaratıcı ve kişisel özgürlük vaadi birçok insanı çekiyor. Ancak gerçek şu ki, çoğu tam zamanlı bir serbest yazar olmanın pratiklikleri hakkında düşünmek kimse istemiyor.

Bir yazar olarak para kazanmak istediğinizi söylemek yeterli değil. Nasıl olduğunu bilmeniz gerek. Şu an bulunduğunuz yerden, olmak istediğiniz yere olan boşluğu kapatmak için somut bir plana ihtiyacınız var. Planınız ne kadar gerçekçi olursa, o kadar iyi. Birçok insan için işe yarayan birini seçin.İşte para yazmanın en gerçekçi  iki yolu:

1) Blog, Dergi ve Haber Siteleri Adına Makale Yazarak Para Kazanın

İnternetin gelişmesi, milyonlarca sitenin yaratılmasına neden oldu. Ancak bu yayınların sürekliliği önemli hale geldi. Bu, popüler bloglar, dergiler ve dergilerin kaliteli yazılar için aç kaldığı anlamına gelir ve çoğu da bunun için para ödemeye hazırdır. En iyi fırsatları bulmak, başarının bir gecede gerçekleşmeyeceğini anlamak için acele etmeniz gerekecek, ancak bu yayınlar için yazmak hala yazar olarak para kazanmak için akıllı bir yoldur…

Her ne kadar popüler bloglar için makaleler yazmak hala normalde ücretsiz olsa da, çoğu yazar popüler olabileceğini düşündüğü birçok yazara konuk yazar ibaresiyle bloğunda yer veriyor. Konuk makaleler için ödeme yapan birçok blog yazarı mevcut. Çok açık etmeseler de makale desteği alan çok sayıda blog var…

Peki ya yazılı basın? Bu, bugünlerde yazar olarak geçimini sağlamak ve her şeyin internet ortamında yapıldığı bu dönemde hala geçerli bir yol mu?

Makale Yazarak Para Kazanmak-Blog, Dergi ve Haber Siteleri Adına Makale Yazarak Para Kazanın

Geleneksel dergi yayıncılığı zorlu bir yolculuk geçirse de çoğu sektör dergileri hala güçlü olmaya devam ediyor ve bu yayınların birçoğu yine de uzun ve teknik makaleler için iyi para ödemeye devam ediyor. Tabii ki, hemen kazançlı bir fırsat beklemeyin. Daha küçük, yerel yayınlar aracılığıyla merdiveni tırmanmanız gerekecek, böylece güvenilirliğinizi artırabilirsiniz.

Aynı şekilde, ticaret dergileri kendi dar konu alanlarındaki kaliteli makalelere ihtiyaç duyuyor ve birçoğu web için talep edilen yazı yazma stilini daha sohbet ediyor gibi oluyor ve daha çok ilgi uyandırıyor. Ayrıca, kanıtlanmış uzmanlık bilgisine sahip yetenekli blogcular, merdiven tırmanmayı atlayabilir ve doğru hedefe ulaşabilirler.

makale-yazarak-para-kazanmak-blog

makale-yazarak-para-kazanmak-blog

Genel olarak, bu modelin çalışmasının sırrı, ister makale yazarlığı isterse düzenli serbest yazı çalışması olsun, fırsatları kovalamak konusunda tüm ayrıntıları gözden geçirmekten geçiyor. Bu modeli başarılı bir şekilde takip eden insanlar yazı makineleri gibidir, kaliteli içeriği hızlı bir şekilde ortaya çıkarırlar ve yeni isimlerin ortaya çıkmalarına izin vermezler. Ancak sabır ve sıkı çalışma ile başarılı projelerde yer alabilir ve ardından düşük kazançlı kitlelerden kopabilirsiniz. Bununla birlikte, bu rota içerikle ilgili bir beceri portföyü gerektirir . Sadece hedef nişin anlaşılması için değil, pazarlama temelleri ve SEO da da iyi olmak gerekir. Başka bir deyişle, bu kalabalığı etkilemek için bir dizüstü bilgisayar ve yazma tutkusundan daha fazlasına ihtiyacınız olacak ve müşterileri daha büyük resmi anladığınıza ikna etmeniz gerekecektir.

Kendinizi farklılaştırmanın akıllı bir yolu, kendi platformunuzu oluşturmak, başkaları için kullanacağınız uzmanlığı göstermek için blog ve konuk bloglarını kullanmaktır.

2) İçerik ve Makale İşleri Veren Siteler Aracılığı İle Makale Yazarak Kazanın

Türkiye’de yeni yeni bir iş kolu olarak görülmeye başlayan makale yazarlığı, büyük reklam ve ajansların da iştahını da kabarttı. Ve birçok ajans içerik ve makale üretimi konusunda siteler açıyor ve para ödeyerek makaleleri alıyorlar. Ancak bu sektör birden bire öyle büyüdü ki içlerinde ödemelerini yapmayan birçok site de mevcut hale geldi. O yüzden iyi araştırmak ve doğru siteleri bulmak çok önemli…Aşağıda listede iyi olan ve ödemeleri konusunda sıkıntı yaşamayacağınız sitelerden biriyle başlayabilir ardından kapasitenize göre birden fazla sitede yazmaya devam edebilirsiniz.

Eğer yabancı diliniz var ise ve makale yazarak yabancı sitelerde de para kazanmanız mümkün… Onlar için de ödeme yapan sitelerin listesini sizler için derledik.

Devamını oku