Takip Edin

Kişisel Gelişim

Konumunuz Yok Edildi, Elinizdeki Değeri Edemezler

value

Bulunduğunuz konum her an değişebilir, fakat bu konum değişikliği elinizde bulunan değeri değiştirmemeli. Sorumlu bir planlayıcı olarak yetiştirilseniz de olmasanız da, iş piyasasına girdikten sonra işsizlik düşüncesinin ortaya çıkmış olması muhtemeldir. Belki düzenli olarak değil, zorlu bir günün ardından, uykuya daldığınızda, saat 23:15 civarında kapıyı çalıyor.

“Herkesin vurulana kadar bir planı var.” – Mike Tyson

İstihdam edenler için ayrılan belirli bir kişisel felaket türü, “Pozisyonunuz elimine edildi” ifadesini dinliyor olacaktır.

Bu tam bir sürpriz veya öngörülen koşullar nedeniyle korktuğunuz bir şey olabilir.

23 veya 53 yaşında olabilirsiniz. Evren ayrımcılık yapmaz.

Ne olursa olsun, bu duygusal hasar kontrolü yapmanın acil yapılacaklar listesindeki son öğe gibi göründüğü andır. Fakat bir numara değilse ilk üçte doğru olmalı. Kalın harflerle.

Uzun bir nefes al ve sonra dışarı çık.

Bir işveren tarafından algılanan değeri ayırmaktan ve neden kişisel ve mesleki öz değerinizi etkilememesi gerektiğini konuşalım.

“Bir mürettebatın parçasıysan, hiç kimse sana seni öldüreceklerini söylemez, böyle olmaz. Filmlerde olduğu gibi herhangi bir tartışma ya da lanet yoktu. Gördüğün gibi cinayetlerin gülümsüyor, arkadaşların olarak geliyor, hayatın boyunca seni önemseyen insanlar. Ve her zaman en zayıf ve en çok yardımlarına muhtaç olduğunuz bir zamanda geliyorlar. ”- Henry Hill, Goodfellas

Başıma ilk geldiğimde, bu kısa süre sonra aklıma gelen alıntı oldu. Gerçek hayatta bir işi kaybetmek, bir filmde gangster olarak vurmak kadar kötü değildir, ancak kesinlikle aynı şekilde dramatik hissedebilir.

Çalışmanız tutkunuza dokunduğunda, kişisel bir hakaretin işteki kritik geri bildirimden ayrılması çok zor olabilir. Yaratıcı mesleklerdeki birçok kişi için bu, zihninizi ve bedeninizi ayırmaya çalışmak gibidir. Asıl iş hakkında ne hissettiğiniz önemli değil, işte bu karanlık düşüncelere nasıl karşı koyduğumuz.

Birinci Adım: Hemen hemen herkes birileri için çalışıyor. Kişisel değil.

Değil. Haberci bir gülümsemeyle teslim etse bile, dışarıdaki kuşlardan daha fazla kontrol sahibi değiller. Bu olasılık yukarıdan veya bir bölümün sayıları, maaşları ve sayımlarını sayan birinden geliyordu.

Kendini kişisel hissedebileceğini ama ilk başta düşünmek kadar acı çektiği kadar, kendilerini arayan herkesin dünyasında olduğunu unutmayın – bu seninle ilgili değil. İşten veya ekibinizden ne kadar memnuniyet aldığınızı bilmiyorlar ve bu yüzden sizden bir damla alamazlar.

Bu nedenle, işinizin değeri ya da bir kişi olarak sizlerle ilgili değil. Özellikle ikincisi değil, iş ne kadar yakın olursa olsun kalbinize.

İkinci Adım: Milyonlarla oynayarak güneş gözlüğü takan bir poker oyuncusu gibi davranın.

Onunla savaşma. Bağırma. Müzakere etmeye ya da cevap sormaya çalışmayın. Bu tür kararlar sözlü olarak verilmeden çok önce hızlı kuruyan çimentoda belirlenir.

Bir keresinde netleşmeyi istemiştim, sadece gelgit belirsizlik dalgasıyla karşılandım. Temiz bir ara verin ve duman temizlendikten sonra işlem yapın.

“İnsanları rahatsız eden olaylar değil, onlarla ilgili kararları” (Marcus Aurelius)

Birisinin pozisyonu ortadan kalktıktan sonra söylenen hiçbir şey şok veya hakarete yol açmaz.

İşleri kişisel olarak almak, bir dizlik tepkisi olsa bile, sadece kendi kendinize kuşku duyacaksınız. İç stoğunuzu kucaklayın ve sarsılmadığınızı gösterin.

Üçüncü Adım: Özgürlüğü benimseyin. Kader sadece telefonunuza bir bildirim itti.

Düzenli DMV saatlerinde sağlıklı bir serbest zaman hediye edildikten sonra, yakın bir arkadaşım bana “Bu, başınıza gelen en iyi şey” dedi.

Haklıydı. Uzun bir hafta sonu boyunca birkaç şişe şarabın olduğu küçük acıma partisini kutladım ve hemen çalışmaya başladım. Portföyümü yenilemek, müşterileri aramak ve e-postayla göndermek ve sabah 6’da olduğumdan daha üretken olmak.

“Kader isteklidir ve isteksiz boyunca sürükler.”
Seneca

Kontrolünüz dışında bir şey olduğunda, geçmiş olayların kendileri değil, yalnızca olaylara tepkinizi kontrol edebilirsiniz.

Kişisel ve profesyonel gelişim için açık bir pencere olarak ücretsiz zaman yeniden çerçeveleme. Zaman, problemde ne kadar para atıldığına bakılmaksızın daha fazla satın alamayacağımız maldır. Daha fazla zaman armağanı verildiğinde çoğu zaman takdir edilmez.

Son olarak: Kendi Kendine Değeri Doğrula

Felaketleri veya ateş olaylarını kapsayan tüm haberleri okuduk. Genellikle bize olayların daha kötü olabileceğini hatırlatırlar. Bu tür bir bakış açısı, birçok insanın stresli durumu işlemesine yardımcı olur, fakat ne yaptığını ilk elden etkileyenler?

Bir dereceye kadar aşırı dramatik olsa da, karşılaştırma benim görüşüme göre var; Masanın diğer tarafında veya iş kenarlarında bir tarafta olmak her zaman bu tavsiyenin kaynaklandığı yerdir.

Sen olduğunda, önemli. Kira. Bu senin geçim kaynağın. Muhtemelen çoğu gün hakkında tartışılmaz bir tutku duyduğunuz bir şeyden hoşlanıyor olabilir.

Zamanın, enerjinin ve tutkunun doğal değeri, her insana özgü bir şeydir. Aksi halde iş unvanı, işveren ya da basılı ödül yoktur.

Hatırlayacağınız her şeyi, neredeyse imkansız zamanlama ve koşulların yaşayan örnekleri olduğumuzu, anlayabileceğimizden daha büyük ve daha eski bir ateş topunun etrafında dönen dönen bir kayaya yapışacağımızı unutmayın.

Zaman ve mekanın bazı hızlı hesaplamaları ile, yaptığınız her şeyi şaşırtıcı ve şaşırtıcı kılar. Bu kayadaki başkasının sizi başka türlü hissetmesine izin vermeyin.

Devamını oku