Takip Edin

Kişisel Gelişim

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmanın Yolları

Ülkemizde maalesef kitap okuma alışkanlığı oldukça düşük bir seviyededir. Bu kadar az kitap okunan bir ülkede, farklı ve eleştirel düşünme, sorgulama, farklı açılardan yaklaşım ve değerlendirme becerileri de bu doğrultuda güçsüz ve zayıf kalmaktadır. Kitap okuma alışkanlığı kazanmış olmak, kişisel gelişimizi güçlendirmek, düşünen ve sorgulayan bir insan olabilmek için en önemli kriterlerden biridir.

Kitap okumamak için bir çok insanın çeşitli mazeretleri vardır. Kimi insan zaman bulamamaktan yakınır. Kimi insan çocuklukta uğradığı kitap okuma baskıları yada yanlış kitap seçimi sonucunda kitap okuma alışkanlığı kazanmaz. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak demek, yanınızdan hiç ayrılmayacak her seferinde size yeni bilgiler öğretebilecek, sizi değişik yerlere götürebilecek bir dost kazanmak anlamına gelir.

Bir kaç adımda kitap okuma alışkanlığı

  • Kitap seçme ve 50 sayfa kuralı

Seçtiğiniz kitabın ilk 50 sayfasını okuyup ve hala kitabın içine giremediyseniz o kitabı hemen bırakıp başka bir kitap seçin. İçine giremediğiniz bir kitabı okumaya kendiniz zorlarsanız, bir süre sonra kitap okumaktan sıkılırsınız ve kitap okumaktan soğuyabilirsiniz. Her kitap size hitap etmeye bilir. Sevdiğiniz kitapları okumalısın.

  • Günlük okuma rutini

Yeni bir alışkanlık kazanırken en önemli şey istikrarlı olabilmektir. Eğer istikrarlı olamazsak, kısa süre sonra kazanmaya çalıştığımız alışkanlık hayatımızdan çıkacaktır. Bir hareketin alışkanlığa dönüşmesi için kimi çalışmalar bu davranışı 21 gün boyunca kesintisiz sürdürmek gerektiğini önerirler. Tabi bu davranışı alışkanlığı döndürme çabası içerisinde kendimizi zorlamamalı ve yıldırmamalıyız. Birçok konuda çok çabuk gaza gelip çok hızlı başlıyoruz. Ancak bu yoğunluk çok kısa süre sonra bıkkınlık yaratabiliyor. Bu sebeple daha makul başlangıçlar yapmak, kazanmak istediğimiz alışkanlığın kalıcılığı açısından çok önemlidir.Okuma alışkanlığı için başlangıç süresi 21 gün boyunca 20 dk olarak olarak belirlenebilir. Eğer kitabın konusundan ve kahramanlarından etkilenmeye başlarsanız, bu sürenin siz farketmeden uzayıp gittiğini gözlemleyebilirsiniz.

  • Biten kitapların listesi

Yukarıdaki önerileri takip edip, bir kitabı bitirme başarısını elde ettiğinizde bir deftere yada okuduğunuz kitabın arkasına size kitabın konusunu hatırlatacak bir kaç cümle yazabilirsiniz. Okuduğunuz kitap sayısı çoğaldıkça daha önceki okuduğunuz kitapları okuduğunuzu hatırlayacak ama konusunu unutabileceksiniz. Böyle bir durum olduğunda zamanında düştüğünüz nota bakıp kolaylıkla kitabın içeriğini hatırlayabilirsiniz ve bu sizi oldukça motive edecektir.

kitap

♥Budabise

Devamını oku