Takip Edin

Motivasyon

Kendine Ne Kadar Değer Veriyorsun?

Kendine Ne Kadar Değer Veriyorsun

Tarif edeceğim insanı gözünüzün önüne getirin ve onun durumunu hayal edin: İki eli cebinde, omuzları düşmüş, saçları dağınık, boynunu bükmüş, kaşlarını çatmış, suratını asmış ve şunları söylüyor: “Hiç şansım yok, neye elimi atsam bir aksilik çıkıyor, keşke hiç doğmamış olsaydım, benden ne köy olur ne kasaba, bende diğer insanların sevip beğenebilecekleri bir özellik yok…” sizce bu insan Kendine Ne Kadar Değer Veriyordur?  Bu insan ne kadar yetenekli, zeki, ne tür imkanlara sahip olursa olsun mutlu ve başarılı olabilme şansı nedir?Bence de yoktur. Çünkü kendine verdiği bir değer, bir güven, bir umut yok. Hayatı boyunca her şeyden şikayetlenecek, her şeyden nefret edecek, kendine asla bir şans vermeyecektir. Kendine değer vermiyor ve dünyaya da değer vermiyor. Dünyaya sürekli kızıp ona lanet okuyacak ve dünyadan başarı, mutluluk ve iyi şeyler bekleyecek. Bu bir insana hakaret edip ondan iyilik beklemek gibi bir şey.Kendine Ne Kadar Değer Veriyorsun?

Kendine Ne Kadar Değer Veriyorsun ?Kendine Çok Değer Vermelisin!

Öncelikle başarılı ve mutluluk istiyorsak biz kedimizi seveceğiz ve kendimize değer vereceğiz. Başkasından bunları beklemeden önce biz kendimize bu değerleri vermeliyiz. Kendimize iyi ve güzel şeyleri layık görmeliyiz. Çünkü başarı ve iyi şeyleri kimse bize altın tepside sunmayacak. Kendimizle barışık olmalıyız, kendimizi beğenmeliyiz ki başka insanlarla sağlıklı ilişkiler kuralım. Hayat bize kendimize layık gördüğümüz, istediğimiz şeylerden fazlasını vermez.

Unutmayın hayat bize verilmiş en güzel armağan. Kimisi bu armağanı berbat eder, kimisi de bu armağanı nasıl en iyi şekilde değerlendirebilirim diye düşünür, uğraşır. Siz bu insanlardan ikincisi olacaksınız. Kendin için, hedeflerin için çalışınca mutlu olabilirsin. Herkes hayata farklı koşullarda gelir. Ancak herkes kendine layık gördüğü koşullarda hayatını tamamlar.

Kendi Değerin Ve Başarı

Elbette hayatımızda yaptığımız her şey başarılı olmayacak. Başarısızlıklardan başarıyı bulacağız. Kendini işe yaramaz ve aciz hissettiğinde parmağının ucuna bak. Peki Neden? Çünkü o parmak izleri dünyada sadece sende var ve bu senin özel olduğunun kanıtı. Peki Kendine Ne Kadar Değer Veriyorsun? Kendinin özel olduğunun farkına varmalısın. Ne istediğini iyi seç hayatını kendin planla, kendin yaşa. Başkasının hayallerini değil kendi hayallerini belirle ve onlara ulaşmak için ödemen gereken bedeli öde.

Hiçbir şey hayatında giden yıllarını geri getiremez. Zamanını istediklerine ulaşmak için harca. Geriye dönüp baktığında hayal olarak kalmış düşünceler, boşa geçirilmiş bir ömür olarak görmek istemiyorsan tabii!Sende farkındasın zamanın hızla akıp gittiğinin ve asla geri gelmeyeceğinin. Aynaya baktığında değişen bedenin ve ruhun. Hayattan beklentilerimiz neler? Onlar için zamanla varımızı yoğumuzu ortaya koyup savaşıyor muyuz zamanlar?

Hayatta özel olduğunu kanıtlamıştım. Parmaklarının ucuna bak ve ben özelim demelisin. Senin gibi özel birisinin hayattan beklentileri de sana yakışmalı. Zaman galip gelmeden harekete geçip beklentilerimizi gerçeğe dönüştürmeliyiz. Geriye dönüp baktığımızda mutluluk ve gurur duymalıyız.

Bugün kendiniz için, hayalleriniz için vakit ayırıp özel bir şey yapın. Küçük bir adım dahi olsa atın. Sevdiğiniz insanları arayın ve onlara onları sevdiğinizi pat söyleyin. Önce şaşırabilirler ama ardından duyacakları mutluluk sizi de mutlu ve motive edecektir.

Sabah uyandığınızda iki seçeneğiniz vardır. Ya lanet ederek güne başlamak ve öyle devam ettirmek. Yada pozitif ve mutlu bir şekilde güne başlamak ve devam ettirmek. Bugün mutsuz olmak için hiçbir nedeniniz yok. Sabah uyandığında “Bomba gibiyim” diyerek güne başlasanız ne kaybedersiniz ki. Ancak kendi dünyanızı değiştirerek dünyayı değiştirebilirsiniz.

Devamını oku