Takip Edin

Girişimcilik

İş Fikirleri m’den Hangisini Seçmeliyim?

is-fikirlerimden-hangisini-seçmeliyim

İş Fikirleri m’den Hangisi? soru biraz yarım gibi görünebilir ama asıl anlatılmak istenen ” İş Fikirlerim ‘den hangisi beni başarıya taşıyabilir.” , “Birden fazla iş fikrim var hangisine öncelik vermeliyim?”… Bu şekilde düşünceleriniz var ise doğru yerdesiniz. Artık bir girişim bir iş başarmak istiyorsunuz ve elinizden birden fazla malzeme var demektir. Bizler doğru soru ve düşünceler ile ilk adımı beraber atacağız.

Her zaman girişimci bi’ ruh yaşadın. Çağımızda sürekli çevrende ki başarılı şir

is-fikirlerimden-hangisini-seçmeliyim

İş Fikirleri mden hangisini seçmeliyim?

ketler kurmuş olan insanların haberlerini duyuyor/görüyorsun. “Bir fikir buldu hayatı değişti”, ve o andan itibaren artık hayal kurmaya başlıyorsun. Bir iş çıkarırsan, tadını çıkardığın bir hobinin para getirebileceğinin artık hayal olmadığını biliyorsun. Artık her şeyi bir girişim, bir gelir kaynağı olarak görebilirsin. Çeşitlendirilmiş gelir kaynakları, takip etmek isteğin yaşamı sana sunabilir bu durumun da farkındasın. Fikirler peşi sıra geliyor, sonra bakıyorsun biri hayata geçirmiş yada o fikir seni bekliyor derken bir tane daha geliyor sonra bir tane daha… Kafanızda oluşan ampullerin hangisiniz sizi daha iyi aydınlatacağını düşünmeye başlarsın.

“İş fikirleri mden hangisi en iyisidir?”

Öncelikle burada vereceğimiz düşünce ve örnek sorular kişiden kişiye ve duruma göre değişebilir, amacımız sadece fikir oluşturması. İş fikirlerinizi daraltmak ve  en iyisini belirlemek için kendinize sormanız gereken önemli sorular için okumaya devam etmelisiniz. (Bulduğunuz her fikir veya seçtiğiniz o tek fikir, sizi başarılı bir sonuca ulaştırmayabilir. Gerçekçi olmakta da fayda var)

  • Atılması gereken adımı atmadan önce sorulması gereken ilk soru; “Yaşamınızda nasıl görüneceğinizi hayal etmek, kendinizi bilmek ve analiz etmektir.” Yani ne demek istiyoruz; dışa dönük biriyseniz, insanların yanında olmaktan hoşlanıyorsanız, sosyal bir insansanız evde iş fikirlerim  sizin için uygun olmayabilir.

Kendine sorman gereken diğer sorular;

  • Platform: Fiziksel bir şirket mi yoksa sanal bir işletme mi istiyorsunuz?
  • Takım. Yalnız mı yoksa ortak veya çalışanlarla mı çalışmak istiyorsunuz?
  • Müşteriler: Müşteriler ile etkileşimleriniz şahsen mi olacak?
  • Zaman: İşletmenizde hangi saatlerde kişisel olarak bulunabileceksiniz? Hayatını, varsa devam etmekte olan işini, hayallerini, arkadaş çevreni bu duruma nasıl adapte edeceksin (bu cümle farklı bir başlıkta yer alabilirdi ama sıkıştırdık), zaman yönetimini nasıl yapacaksın ?
  • İş:  Asıl çalışma görevlerini bizzat mı yürüteceksiniz yoksa birine mi emanet edeceksiniz?

Bu soruları sordunuz  ve artık bir fikre ulaştı iseniz; Bir Fikrim Var? Nasıl Projeye Dönüştürürüm? adlı yazımı okuyup diğer adımlara geçebilirsiniz.

Devamını oku