Takip Edin

Girişimcilik

Honda’nın Kurucusu Soichiro Honda

Honda’nın Kurucusu Soichiro Honda, iş dünyasını hem kendi ülkesi olan Japonya’da hem de dünya genelinde değiştiren bir insan. Bu yüzden onun hayat hikayesini tüm girişimcilerin örnek alması gerekir.

Soichiro Honda, 1906’da doğup 1991’de vefat eden bir girişimcidir. 140 farklı ülkede varlığını sürdüren Honda, bisiklet, otomobil, tekne motoru, mini traktör, ve farklı türde motor üreten çok büyük ve başarılı bir şirkettir.

Şirket 1956 yılında 3  felsefe benimseyerek kuruldu.

  • Bu felsefelerden ilki mühendislere yönelik “üretim felsefesi”ydi.
  • İkinci zevk, şirket çalışanlarına yönelik “satış felsefesi”ydi.
  • Üçüncü zevk ise müşterilere yönelik “Honda kullanma felsefesi”ydi.

Yani şirket üreticiden tüketiciye herkesin kalbinde taht kurmak için kuruldu.

Honda 5 farklı kıtada faaliyet gösteren, pek çok sportif faliyetlerde ya yarışçı ya da sponsor olan, yüksek teknolojiye sahip ve büyük yatırımlar yapan, profesyonelliğe ve müşteri memnuniyetine çok önem veren bir şirkettir.

Okul hayatı pek başarılı geçmeyen Honda, bir keresinde karnesindeki zayıf notları düzeltmeyi denedi. Hatta bu konuda arkadaşlarına da yardım etti. Ancak notları düzeltmek için uyguladığı teknik sorunlu çıkınca bu ufak sahtekarlık girişimi herkes tarafından öğrenildi. Bu nedenle babası da ona tek ayak üstünde durma cezası verdi. Babası Soichiro Honda’ya bu cezayı haylazlık nedeniyle değil, notları düzeltirken yaptığı yanlışı fark etmemesi nedeniyle verdi.

1922 yılında ortaokulu bitiren Honda, gazetede bir iş ilanı gördü. Tokyo’daki bir oto tamir atölyesine ait olan bu ilan nedeniyle Honda Tokyo’ya gitti ve işe alınarak burada çalışmaya başladı. Atölyedeki en genç çalışan olan Honda, bu atölyede üretilen yarış otomobillerinin tasarımını da yakından izleme fırsatı buldu.

1923 yılında deprem nedeniyle meydana gelen bir yangında, atölyedeki üç aracın yanmasını önleyen Honda patronunun gözüne girdi ve Curtiss adlı yarış aracının bakımında görev almaya başladı.

 Ölümden Kılpayı Kurtuldu

1936 yılında ralli yarışlarına katıldı ve aracı 120 kilometre hızla giderken birdenbire durması nedeniyle araçtan fırladı. Honda’nın kolu kırıldı, omzu çıktı ve yüzü feci şekilde yaralandı. 3 ay hastanede yatan Honda’nın yarış kariyeri de böylece sona erdi.

Kimseye Özel Muamele Yapmadı

Honda’nın Kurucusu Soichiro Honda, kendi kurduğu şirkette 65 yıl görev aldı ve yeni üretilen her aracı kendi test etti. Şirket kademelerinde hiçbir akrabasına ve arkadaşına da özel muamele yapmadı.

5 Ağusos 1991’de hayata gözlerini yuman bu büyük girişimci arkasında 470 icat, 150 patent ve birçok üniversiteden fahri doktora ödülleri bıraktı. Yalnızca 3200 dolarla kurduğu şirketin bugün yıllık kazancı 30 milyar dolardan fazla.

Bir diğer girişimcilik ile ilgili yazımız: Patent nasıl alınır? Patent ile ilgili bilinmesi gerekenler

Devamını oku