Takip Edin

Kişisel Gelişim

Hayal Kurmak İle Başla! Hayallerin Önemi

Hayal Kurmak

En son ne zaman bir şeyler hayal ettiniz?

Hayal kurmak gerçekleşmesi istenen şeyi düşünmek olarak tanımlanır. William Russel’lin dediği gibi “Büyük işler, büyük hayaller kurma özelliğine sahip insanlar tarafından gerçekleştirilmiştir.” Hayaller hayat diye adlandırdığımız yoldan geçerken elimizdeki fırsatlardır. Bu fırsatları iyi değerlendirip bunlar için çalışıp çabalamak çok önemlidir.Bir şeyi gerçekleştirmek için önce hayal etmelisiniz. Önce hayal edin ki gerçekleştirin. Muhteşem heykeller yapan bir heykeltıraşa “Nasıl bu kadar muhteşem heykeller yapabiliyorsun ?”diye  sormuşlar. Heykeltıraş da “Önce heykelin işlenmemiş mermer üzerinde hayalini kuruyorum daha sonra da hayalimdeki heykeli açığa çıkarmak için fazla olan yerleri yontuyorum.” Diye cevaplamış.

Bugün kullandığımız teknolojik ürünler, buluşlar, icatlar hepsi önce bir hayaldi. Daha sonra gerçeğe dönüştürmek için bilim insanları, mucitler hayallerini gerçeğe dönüştürmek için çalıştı, uğraştı ve gerçeğe dönüştürdü.

Her Yaşta Hayal Kurmak

Hayal kurmak genelde çocukların daha sık yaptığı bir şeydir. İzledikleri çizgi filmlerdeki süper kahramanların yerine kendilerini koyup hayal kurarlar ve çok zengin, geniş bir hayal dünyalarına sahiptirler. Hayal kurmayı ortaokuldan sonra bırakmaya başlıyoruz. Okullar bizi daha gerçeğe, mantığa yönlenmeye sıkıştırıyor. Ama Einstein’nin çok güzel bir sözü var: “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür ama hayalleriniz sizi her yere götürür.” Onlar hayallerinin peşinden giderek bugün başarmak istedikleri işleri başarabildiler.

Uzmanlarda çocuklara, gençlere ve yetişkinlere hayal kurmayı hatırlatır. En son ne zaman hayal kurdunuz. En son ne zaman bir şeyi başara bileceğinize gerçekten inandınız. Eğer çok uzun zaman önceyse çocukluğunuza bir dönün. Küçükken kurduğunuz hayallerinizi bir hatırlayın. Günde kendinize zaman ayırarak hayaller kurun. Düşünün çocukluğunuzda hangi çizgi film karakteriydiniz. O zaman hayallerinizi hatırlayacaksınız. Siz hayallerinizi bırakmadıktan sonra onlar sizi asla bırakmayacaktır.

Hayal kurmak için hiçte geç değildir. Sheakespeare’nin dediği gibi “Önce hayaller sonra insanlar ölür.” Hayallerinizi öldürmeyin çünkü hiçbir şey yokken onlar vardı. Başkasının hayallerini para için yaşamayın. İmkansız olarak görünebilirler hayalleriniz ancak onlara ulaşamasanız bile hayalinizin yolundan gitmek ve geriye kalan şeyler sizin mutluluğunuzdur. “Siz marsı hedefleyin eğer düşerseniz aya tutunursunuz.” Hayallerden sonra sıra hedeflerde doğru hedefler bizi hayallerimize ve mutluluğa götürecektir.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir