Takip Edin

Kişisel Gelişim

Güçlü Hedefler Seçmek İçin Gereken 4 Tavsiye

guclu-hedefler-secmek-icin-gereken-4-tavsiye

Güçlü hedefler seçmemenin en önemli sebebi, hedefi gerçekleştirmek için gereken aşamaları kontrol etmeye çalışmaktır. Güçlü hedefler, hayallerimizi şekillendirir ve yapmayı amaçladığımız şeyleri yapmak için tüm adımlara odaklanmayı sağlar. Bir hedefe sahip olursak, hayatınızda belki hiç görmediğiniz bir hızla gelişmenizi sağlar. Hızlı gelişme hedeflere yaklaşmayı sağlar.

Ömür, geniş vadeli ve dar süreli yaşanacak şekilde hazırlandı. Gelecek amacıyla hayal kuruyoruz ve şu anı yaşıyoruz. Bazen çok güç engellerle karşılaşacağız. Fakat güçlü hedefler seçmek ömrümüzde uzun vadeli bir vizyon getirir. Tüm insanların bu kısa vadeli zorlukları atmasına destek olacak güçlü hedeflere ihtiyacı var.

Değerlendirin ve Yansıtın

Güzel bir gelecek için güçlü hedefler seçiyoruz. Bu güçlü hedefleri belirlerken en önemli koşul, şu anda bulunduğumuz konumdaki tatminlik seviyesi.

Değerlendirmek çift yönlüdür. İlk olarak, sizin sahip olduğunuz başarılar ve hayat için elinizde bulunan vizyonu kontrol etmek için nesnel bir yol sunar. İkinci olarak, hangi konumda bulunduğunuzu gösterir, bu sayede hangi konuma ulaşmanız gerektiğini seçmenize destek olur. Değerlendirme size çalışmak için bir temel oluşturur.

Güçlü hedefler ve Hayaller Belirleyin

İnsan ırkı olarak verdiğimiz en akıl almaz olaylardan birisi, daha kaliteli bir hayat düşleri ve bu düşleri gerçekleştirmek için güçlü hedefler belirleme ve kurma yetisine sahip olma isteğidir. Daha iyi maddi, manevi duygusal veya fiziksel hayatları düşleyebiliriz.

Sakin yaşamak için süreler belirleyin. Her zaman etrafımızda bulunan, kafamızı gereksizce dolduran gürültüye kulak asmayın ve acele etmeyin. Bir süre belirleyin, hiçbir teknolojik alet yok, sadece sen, bir koltuk, favori kalemin ve fikirlerin olmalı. Düşündüğünüzde yüzünüzün güldüğü hayalleri düşünün. (Örneğin ben şu an insanlara yeni bir şeyler öğrettiğim için çok mutluyum.) “Neye sahip olamayı isterim? Zirveyi garanti edersem ne yapardım? Bana ne neşe verir?” gibi soruların cevaplarını yazdığınızda çok harika hissedeceksiniz.

Bir insan hayal kurduğu zaman hayalleri sadece kafasında taşır. Size tavsiyem en saçma dahi olsa hayallerinizi yazın. Kendinize ait, başka hiç kimsenin elini süremeyeceği bir defteriniz olsun.

Hedeflerinizi 5 Konuya Uydurun

Güçlü hedefler, özel, ölçülebilir, ulaşabilir, gerçekçi ve zamana duyarlı konularına uymalıdır.

Özel: Belli olmayan hedefler belirsiz sonuçlar üretir, Sonuçlanmamış amaçlar yarım vadeli adımlar üretir.

Ölçülebilir: Ekmek alırken bile “2 ekmek alabilir miyim?” diye bir ölçü veriyoruz. Her an bu kurala uyun.

Ulaşılabilir ve Gerçekçi: Bunlar sayesinde hedefler kafamıza uyar ve ulaşmak için adım atmaya başlarız.

Zaman: Tüm her şeyin kendine uygun bir zamanı vardır.

Sorumluluk Bilincine Sahip Olun

Sorumluluk almaktan korkmayın. Çünkü sorumluluk insana o işi bir an önce bitirip rahatlama düşüncesi katar. Çoğu başarı hikayesinde de bahsettiğimiz gibi başarılı insanlar kendilerine sorumluluk yüklerler. Hedeflerinizi paylaşın. Bu size kendinizi kanıtlamak için çalışma sorumluluğu katar.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir