Takip Edin

İnternetten Para Kazanma

Google Indeksleme Sorunları

Indekslenme hataları konusunda Reddit sorularını bir Google çalışanı olan John Mueller cevapladı. İlk soru, AngularJS sorunu hakkında olmasına rağmen John Mueller’in verdiği cevapları tüm internet siteleri için geçerliliği olduğunu söyleyebiliriz. Yanıtı, “Google içeriklerimi doğru bir şekilde indekslemiyor?” sorusuna yanıt araya herkese verilebilir.

GoogleBot ‘un Kod Dizini Yarattığını Kontrol Edin

Günümüzün CMS şablonları, ziyaretçiler düşünülerek oluşturulmuştur. Bunun sonucunda, olumlu kullanıcı deneyimleri kazanmak için JavaScript ve CSS teknolojilerinden yararlanılıyor. Fakat, yazılmış olan kod GoogleBot ‘un anlayamayacağı kadar karışık olabilir.

GoogleBot, Chrome 41 ile alakalı olan web standartlarına uygun bir şekilde kod dizinleri yaratır. Chrome 41, 2015 senesinde piyasaya çıkarılmıştır.

İndeksleme İçin Olan İçerikleri İşleme Süresi

John Mueller ‘in dedikleri: “… O zaman dilimi işleme süresinin bir zorluk çıkaracağını düşünmeye yetecektir. Bu düşünme sürecindeki zor kısım, sadece bir yere odaklanmanız için bir kılavuza sahip olmamanızdır. Çünkü bir site denemeler ile aynı şekilde gösterilebilir.

Kaynakları Olabildiğince Azaltın

Siteye hızlıca ulaşılabiliyorsa daha fazla traflğe sahip olursunuz, daha fazla ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz ve çok daha fazla reklam gösterebilirsiniz. Bir siteyi hızlandırmak için gereksiz komut dosyalarını kaldırın. Eğer daha detaylı bir site hızlandırma yapmak isterseniz,  “WordPress Site Hızlandırma Adımları” isimli yazımı okuyabilirsiniz.

John Mueller’in ağzından, “Kaynak sayısı artarsa, kritik içeriğe ulaşmak için gereken işlem süresi de artar. Ayrıca kaynak sayısı çok olursa, Google algoritmasının analiz etme süresi de artacaktır.

İçeriğe Ulaşmayı Olabildiğince Basitleştirin

GoogleBot, bir akıllı telefon tarayıcısıymış gibi sitelerin analizini yapıyor. Başka bir kural, zincirleme yönlendirmeler. (Bir URL’den diğer URL’ye ardından başka bır URL’ye yönlendirmek biçiminde açıklayabilirim.)

Sitenizin, en popüler mobil cihazlarda kusursuz bir şekilde çalıştığından haberdar olmak için çok fazla kez test edin.

Mueller, ulaşılması güç olan bir içeriğin düzgün bir şekilde indekslenmemesi yüzünden olabileceğini ifade etti.

John Mueller, ulaşılması zor olan içeriğin Google’ın içeriği doğru şekilde indeksleyememesiyle sonuçlanacağını ifade etti.

Canonicalization Sorunları Tarama Hatası Olabilir

Mueller’in yanıtladığı Reddit sorusu Canonicalization ile alakalıydı. Soran, Google’ın istediğimiz yazıyı yasal hale getirmesini sağlamak amacıyla ne yapmamız gerektiğini soruyordu.

Google’ın yanlış bir sayfayı yasal hale getirdiğini belirlerseniz, herhangi bir indeksleme sorunu ike karşılaşabilirsiniz. Google siteye girerken zorluk çekiyor olabilir. Siteyi yüklemek için gereğinden fazla kaynak kullanma ihtiyacı ortaya çıkabilir.

Devamını oku