Takip Edin

Girişimcilik

Girişimcilik Nedir? Sende Girişimci Olabilirsin!

Girişimci

Bu yazımızda günümüzde adını sıkça duyduğumuz girişimciliği ele alacağız. Girişimcilik nedir diye sorduğumuzda başkalarından farklı düşünme, onların göremediklerini görme ve farkındalık yaratma olarak tanımlayabiliriz. Mesela kimi insanalar bir bardağa baktığı zaman onu su içme aracı olarak görür. Ama girişimci o bardaktan nasıl gelir elde edebilirim, nasıl farklı şekilde pazarlayabilirim, nasıl farklı sektörlerde değerlendirebilirim, nasıl insanların dikkatini çekebilirim diye düşünür.

Girişim sektöründe meşhur bir hikaye vardır. İki farklı ayakkabı firması Afrika’ya çalışanlarını gönderir. İlk firmanın çalışanı gözlemleri sonucu şirkete “Burada kimse ayakkabı giymiyor. Biz burada ayakkabı satamayız. Diğer ülkelerde şansımızı denemeliyiz.” Diye haber verir.

Diğer firmanın çalışanı ise gerekli gözlemler sonucunda şöyle geri dönüş yapar “Burada kimse ayakkabı giymiyor. İnsanlar çıplak ayakla dolaşarak rahat edemiyorlar. Hemen stok oluşturup burada satışlara başlamalıyız.”

Her ikisi de ayakkabı firması, her ikisi de Afrika’ya çalışan gönderiyor ancak farklı vizyon ve bakış açıları var. Girişimcinin özelliklerinden birisi de budur başkalarının göremediğini görmek. Farklı olanı bulmak ve onu kullanmak. Risk almakta çok önemlidir. Akıllı ve mantıklıca riskler almak gereklidir. Yoksa yanlış riskler size maddi ve manevi sorunlar getirebilir.

Girişimci

Bir Girişimcinin Temel Özellikleri

İyi bir çalışan, iyi bir patron, iyi bir yönetici olmalıdır girişimci. Sorunlar karşısında çözümcü olan, üretken, analitik düşünebilen, istatistik çıkarımlar yapıp ona göre plan yapabilmeli girişimci.  Doğru öngörü ve doğru planlama ile ilerleyebilmeli girişimci. Özgüvenli olmalı korkmadan risk alarak başladığı işi bitirebilmeli. Gerektiğinde geri dönüp baştan başlayabilmeli. Sadece kendi çıkarları değil toplumun çıkarlarını da düşünmeli çünkü milli ekonominin gelişmesinde katkıda bulunarak yeni istihdamlar üretmeli. Kaynakların israfını önlemeli, üretim kaynaklarını yeni bir tarazda birleştirerek kullanılmayan üretim kaynaklarını yeni yollarla kullanabilmeli. Yeni endüstriler oluşturarak teknolojik gelişmelere ve ekonomiye katkı sağlar.

Girişimcilik ve Hassas Noktaları

Risk ile yüzleşmek. Sadece finansal ve kariyer riskleri ile değil manevi riskleri yüklenmek zorunda kalır. Başarılı girişimciler aile ve sosyal hayatın dengesini iyi ayarlar ve maneviyatını zarar verecek riskler üstlenmekten kaçınır.

Aşırı stres. Kendini aşan, zorlayan ve yabancısı olduğu bir iş beraberinde aşırı stresi getirir. İşe yoğun odaklanmak ve başarısız olma riski insana yoğun stres getirebilir. Bu durum karşısında sürekli işi bilen insanlardan bilgi almak, araştırma yapmak ve öğrenmek, sevdiklerinle vakit geçirmek stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ego(benlik) ve kibir arasındaki çizgiyi ayırt edebilmek. Güzel işler başardıkça ego’nun kontrolünü kaybetmeye başlamak. Ben her şeyi yaparım düşüncesi ile başlamak ve insanlara olana güvenin azalması ile kontrol alanını arttırmaya çalışmaya yol açabilir. Bu durumda asıl amaçtan sapmamak ve alçak gönüllüğü elden bırakmamak gerekir.

Girişimci

Toplumun üretkenliğini ve dinamizmini ayakta tutan en önemli etkenlerden olan girişimciler olmazsa üretkenlik, hizmet, gelişim ve ilerleme olamaz. Girişimci olmak hiçte kolay değildir. Çünkü girişimcilik bir meslek değil bir ruh bir vizyondur. Girişimcilik için araştırma ve sürekli öğrenme çok önemlidir.

Ünlü heykeltıraş ve girişimcilerden olan Mechelangelo’nun 87 yaşındaki sözü Ancora İmparo (Hala Öğreniyorum).

Devamını oku