Takip Edin

Girişimcilik

Girişim Fikirleri için 4 Önemli Uyarı

Girisim-fikirleri-uyarilari

Girişimcilik dünyasına adım atmaya hazırsanız artık bir girişim fikirleri -ni var ise,bu potansiyel girişim kırıcılara dikkat etmelisiniz. İlk başladığınızda hiçbir şey bilmediğinizi varsayın, sürekli yardım isteyin ve yakınınızda olanlardan rehberlik, tavsiyeler alın. Hatalardan kaçınmaya çalışın, başarısızlık hikayelerinden dersler çıkarın ve bu adımlar ile başarıların tadını çıkarın.

Herkes gibi var olan girişim fikirleri piyasaya nasıl sunacağını bilmeden araştırmalar yapıyorsun değil mi ? İşte gerçek girişimcilerin ve bir çok mentor tecrübelerinden edinilen bilgiler ile 4 girişim fikirleri uyarısı.

Girişim Fikirleri için ve olacaklar için her zaman bir Planın olsun.

girisim-fikirleri-plan-yapmak

girisim-fikirleri-plan-yapmak

Başarılı olacağına inandığınız ve başlamak için sabırsızlandığınız mükemmel bir girişim fikriniz var değil mi ? Zaten bu yüzden buradasınız. Doğrudan girip çalışmaya başlamak cazip gelse de, bir plan oluşturmalı bir bütçe yapmalısınız. Bunu genelde ilk 6 aydan sonra aklına getiren bir çok girişimci boşa vakit ve nakit kaybettiğinden şikayetçi, muhtemelen siz onlardan biri olmak istemediğiniz için planlar ve bütçe yapacaksınızdır.

Bu adımlar ile her zaman ön görülebildiği kadarını yönetebilir ve başarısızlık riskini azaltabilirsiniz. Her adımı notlar alıp,  yarım kalan yer için başa dönmek gibi bir vakit kaybı için tasarruf planı olabilir. Bu planlar çok uzun soluklu olmak zorunda değiller ama belli bir süreyi planlamanız gerekir.

Değer katan Aktivitelere yoğunlaşın.

Eğer yeni bir girişim üzerine çalışacaksanız zaten ekibiniz kuvvetli olmayacaktır. Muthemelen 1-2 kişiden oluşan küçük bir ekipsiniz, ve ilerletilmesi gerekilen bir çok iş var. Peki öncelik hangileri olmalı? Her şeyi yapabileceğinizi düşünmek kolay olsa da, uygulamak o kadar kolay olmayacaktır. Hali hazırda yaşadığınız hayat ve işiniz sizi zorlayıp, boğucu bir duruma sokabilir ve bu planların suya düşmesine neden olabilir.

Öncelikleri planlar çerçevesinde; girişim fikrinizi ayakta tutacak ana iskelet ve size erkenden para kazandırabilecek durumlar etrafında şekillendirmelisiniz. Eğer ana iskeletten ödün verirseniz proje çöker yada para kazanmaya başlamazsanız erken motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz.

Yeni Girişim Fikirleri ‘nde başta her şey mükemmel olmak zorunda değil!

İşe başlar başlamaz her şeyin en lüksü olmalı düşüncesi, sizin bütçenizi erkenden tüketmenize neden olabilir. Milyonluk bir websitesi yada sosyal medya yönetmenize gerek yok. Emekleyerek başlayabilirsiniz. Sahip olduklarınızı kullanmaya çalışın, kartvizit bastırırken ilk 500 tane normal kart olabilir daha sonrası için şeffaf,havalı şeyler düşünebilirsiniz. Ivız-zıvır harcamalardan, sizi ileri taşımayacağını düşündüğünüz şeylerden kaçının. Starbucks’ta değil yerel kahve dükkanınızda çalışın, yada mutfak masanızda.

İlişkileriniz Yönetmeyi Öğrenin!

insan-iliskileri-yönetimi

insan-iliskileri-yönetimi

İnsan ilişkilerinin değeri, bir girişim için göz ardı edilemez. Başladığınız da sadece nasıl yapacağını öğrenmeye çalışırken bile bir bilgisayar ekranına bakarak çok fazla zaman harcamanız olasıdır. Bu yalnızlık çalışma ortamı için iyi olsa da, moral bozucudur. Bir çok yapılacak işlere yetişmek zor olsa da, en önemli adımı (insanları ve ilişkilerinizi) unutmayın. Onların fikirlerine önem verin, yatırım bulmanıza faydası olabilir, insanlara sunulacak bir ürün ise şekillenmenize de yön verecektir.

Devamını oku