Takip Edin

Başarı Hikayeleri

Geleceği İnşa Eden Adam Elon Musk

Geleceği İnşa Eden Adam

Elon Musk’a Geleceği İnşa Eden Adam diyorlar. Peki Neden? Bir mucit, bir kaşif, bir mühendis ve bir girişimci. Gerçek Dünyanın Iron Man’i. İnsanlığın geleceği için uzay taşımacılığı ve Mars’a koloni kurmak gibi amaçları olan birisi. Dünyanın geleceği için endişeli bir isim.

Gelin hayatının farklı yönlerine bakalım.

Güney Afrika Yılları

1971 yılında Güney Afrika’da doğan Elon Musk çocukluğundan itibaren öğrenme, okuma aşığı birisiydi. Daha ilkokul zamanlarında günde 9-10 saat kitap okumak onun için sıradan bir işti.

İlk ticari satışını daha 12 yaşındayken kendi yaptığı bir uzay oyununu satarak gerçekleştirdi. Bu onun büyük girişimlerinden belki de en küçüğüydü.

Üniversite Yılları

Mühendis bir babanın ve model bir annenin çocuğu olan Elon Musk üniversite eğitimi için Afrika’dan ayrıldı. Kanada vatandaşlığı aldı ve Kanada’ya yerleşti. Burs kazanmasının ardından Pennsylvania Üniversitesi’ne geçti. Pennsylvania Üniversitesi’nde fizik ve işletme bölümünü burslu olarak kazandı. Eğitimlerini tamamladı ve fizik ve malzeme bölümlerinde doktora yapmak için California’ya taşındı ve Stanford Üniversitesi’ne kaydoldu. Ancak doktorasını tamamlayamadan Zip2’yi kurmak üzere okulu bıraktı.

musk üniversite-ekonomi-fizik

Silikon Vadisi Ve Girişimler

Musk Zip2’yi Combaq’a 307 milyon dolar karşılığı sattı ve bu satıştan 22 milyon dolar kazandı. Bu satıştan kazandığı parayla İnternet tabanlı bir finans ve para transfer hizmeti olan X.com’ u kurdu. Daha sonra bir diğer internet temelli şirket olan Confinity’le birleşti. X.com adını PayPal olarak değiştirdi. Musk yenilenebilir enerji, uzay araştırmaları, bilimsel araştırmalar alanında mali kaynak sağlayan Musk Vakfı’nı kurdu. eBay, PayPal’ı 1,5 milyar dolara satın aldı. Musk bu satıştan 180 milyon dolar kazandı.

silikonvadisi-musk-gelecek-başarı

Space X

Tam kariyerinin ortasında milyonlar kazanıp rahata ulaşan birisi. Bir başkası olsa sakin ve sorunsuz bir hayat yaşamak için kullanır bu parayı ancak Musk gibi birisi rahat durmadı Geleceği İnşa Eden Adam olacaktı ve PayPal’dan elde ettiği 180 milyon doların bir kısmı ile ultra risk alarak Uzay Keşif Teknolojileri Şirketi SpaceX’i kurdu.

“İnsanlar bana bir roket şirketi kurmanın nedenini sorduğunda onlara şöyle cevap veriyorum: Yüklü bir serveti ufak bir servete nasıl dönüştürebileceğimi bulmaya çalışıyorum.”

 Elon Musk -Discover dergisi, 8 Eylül 2005

başarı-uzay-musk

Artık büyük şirketlerle değil yıllık bütçeleri milyar dolarlar olan NASA, RUSYA ve ÇİN gibi devletlerle rekabet ediyor. Uzay ve roketler hakkında bulabildiği bütün kitapları okumuş. Konuya o kadar hakim ki şirkete aldığı ilk 1000 kişiyle kendisi mülakat yaparak tasarım ve geliştirmeler alanında sorular soruyor.  Okuduğu kitaplar kendisine bir alt yapı hazırladı ve bu alanda en iyi beyinleri toplayarak şirketini harekete geçirmeye başladı. Roket yapım maliyetlerini düşürerek daha ucuza ürettiği roketlerle fırlatma çalışmalarına başladılar. İlk denemeleri Falcon 1 adını verdikleri roket ile yaptılar ve başarısız oldular ancak kendisi bu başarısızlığı hakkında şunları söylüyor:

”Falcon 1 bizim test aracımız, ilk girişimimiz. Yolun sonu değil. Henüz başlangıcın da başlangıcı sayılır.”

 –Space.com, 12 Ağustos 2005

SpaceX’in Falcon 1’i yörüngeye ulaşmak konusunda üç kez art arda başarısız oldu. Falcon 1’in dördüncü fırlatılışında başarıyı yakalayabildiler. Bu başarılarına ekibiyle sıkı çalışmak sayesinde olduğunu söylüyor.

Tesla

Spor araba üret. Elin geçen parayı düşük maliyetli bir araba üretmek için kullan. Eline geçen parayı daha da düşük maliyetli bir araba üretmek için kullan. Tüm bunları yaparken sıfır emisyonlu elektrik enerjisi üretimini tercih et.

 –Tesla Motors gizli ana plan(Aramızda kalsın), 2 Ağustos 2006

Gelecek Elon Musk

Ac Propulsion’a şöyle dedim: “Eğer yüksek kalitede bir elektrikli araba geliştiremeyecekseniz bunu yapmak için bir şirket kuracağım.” Onlarda bana şöyle cevap verdi: “Bunu yapmak ilgilenen başkaları da var, güçlerinizi birleştirmeli ve birlikte şirket kurmalısınız.” Böylece Tesla ortaya çıktı.

-CHM Revolutionaries, 22 Ocak 2013

SolarCity

SolarCity, aslında dev bir dağıtımcı kamu hizmeti kuruluşudur. Ev ve işyerleriyle ortak, büyük tekel kamu hizmeti şirketleriyle rekabet halindedir. Kelimenin tam anlamıyla halkın iktidara getirilmesidir.

-SXSW Konferansı, 9 Mart 2013

Elon Musk enerjimizi güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretmemiz gerektiğini savunuyor. Sadece savunmakla kalmıyor bunun için kurduğu SolarCity Amerika’nın en büyük güneş enerjisi üreticilerinden birisi konumunda. Fosil kaynakların tüketiminin bizim için kötü sonuçlar doğuracağına inanıyor ve bunun için alınabilecek önlemlerden birisi olarak “Karbon Vergisi” getirilmesi gerektiğini savunuyor.

gelecek-musk-tavsiye

Geleceği İnşa Eden Adam’dan Hayat Dersleri

-İşinizden keyif alın. Üç beklentiniz olmalı. Sabahları işe gitmeyi iple çekmelisiniz. Kayda değer bir maaşınız olmalı. Dünya’ya olumlu bir etkide bulunmak istemelisiniz. Olumlu etkide bulunup bulunmamanızdan daha önemlisi bu farklı bir vizyona sahip olmak.

-İlk adımınız, olanaklı bir şey inşa etmek olmalı, olanağı olasılığa çevirmek için gereklidir.

-Kendiniz olun.

-Hayat uzun vadeli kin tutamayacağımız kadar kısa

-Zihinsel açıdan verimli olabileceğiniz kadar uyuyun.

-Gençken risk alın. Bir aile kurduğunuzda risk almak zor olacaktır çünkü sadece kendiniz için değil artık aileniz içinde risk almış oluyorsunuz.

-İş, Özel Hayatınızı dengeleyin. Sevdiklerinizle ve çocuklarla vakit geçirin.

-Eğer bir şey yeterince önemliyse, onun için gayret göstermelisiniz. Olası sonuç başarısızlık olsa bile.

-Odaklanmak çok önemlidir. Odağınızı dağıtacak kadar çok etken varsa, karar alma yetiniz sekteye uğrar.

Bu yazımı beğendiyseniz Ben De Başarı(lı)sız Oldum! adlı yazımı da okuyabilirsiniz.

Devamını oku