Takip Edin

İş Fikirleri

Freelance Çalışmak – Evde Yapmanız için Üç Adım

Freelance Çalışmak

Freelance çalışmak artık bir çok sektör için sıradan bir hale geldi. Teknoloji değiştikçe ve geliştikçe her şeyi etkilediği gibi iş hayatımızı da farklı yönlerden etkiliyor. Birçok meslek yok olma noktasındayken yeni meslekler de hayatımıza giriyor. Bunun yanında bazı meslekler de fiziksel bir ortam ihtiyacı olmadan, sanal ortam üzerinden iletişim halinde bulunularak yapılabilir hale geliyor. Özellikle dijital göçebe yaşam tarzının popülaritesi arttıkça firmaların da bu kaynakları kullanma eğilimi artıyor. Buna ön ayak olan fenomenler, youtuberlar bulundukları yerlerden işlerini yaparak istedikleri gibi yaşıyorlar. Daha sonra artan platformlarca bu bir video editi ile uğraşan insan için ya da iç mimar için bile mümkün hale geldi. . Hepimizin bildiği gibi freelance çalışmak dediğimiz kavram artık daha güvenilir bir duruma geldi.

“Bu yazı biraz alaycı ve gerçekçi yapıdadır.”

Freelance Çalışmak için Ritüel;

Freelance Çalışmak

Freelance Çalışmak

Artık karar vermişsen bir geçiş içerisindesin. Hali hazırda ki işini bırakıp “sürünmek” için ilk adımı atmışsın. Artık çeşitli ritüellere geçme zamanın gelmiş. En önemlisi bu ritüeller artık sabit geliri olmayan sen için çok pahallı olmamalı. Yeni işinizi kutlamak için bir parti yapmak yerine, eski işinizi ve araç gereçlerinizi gömmek için kendi halinde bir cenaze töreni olabilir.

Arkadaşlarını davet et, zihninin ve yaşamının değişmesine çılgınlar gibi dans et, eğlen.

Daha Çok Pijama;

daha-cok-pijama

Daha Çok Pijama

Her yerde ihtiyacınız olan şeyler; laptop,internet bağlantısı ve çalışma ortamı gibi zırvalar ile dolu… Artık freelance çalışmanın 10 saat yerinden kalkmamak olduğu kanısına varmalısın. Belki yataktan çıkmadan 10 saat boyunca laptop ekranında bir şeyler olmasını beklemek zorunda kalacaksın. Bu yüzden daha çok pijama almalısın. Ayrıca birine bağlı olmadığın için kendi kendine toplantı ayarlayıp pijamaların veya sabahlığın ile katılabilirsin. Unutmaman gereken tek şey yeni bir iş aldığında eğer ki Skype görüşmesi yapacaksan biraz dikkatli olmalısın.

Balta – Taş Sorunsalı;

Genel bir araştırma ile bir çok Freelance Çalışmak yazısında karşılaştığımız balayı döneminin nasıl atlatılacağı? Freelance çalışanın ilk on altı ayı ve ilk on altı dakikasında her şeyin yokuş aşağı gittiğini hissetme durumu can sıkıyormuş. Kazandığını sandığın özgürlük her güne uyanışta e posta kontrolü, ödeme sorunları ile hayal kırıklığına uğrayabilir. Hayal ettiğin yaşam bu değildi dimi?

Bir çok yazı genel olarak size iyi yönlerinden bahsetmiş, biz elimizden geldiği kadar gerçekleri de sunmaya çalışıyoruz. Dikkat edin! Hayallerinizden vazgeçirmek değil, iyi ölçüp biçmeniz için tartının diğer tarafına 3-5 şey atıyoruz.

Freelance işlerine bir örnek olarak Digital Nomad Olmak adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Devamını oku