Takip Edin

Kişisel Gelişim

Erken Uyanmak İçin 4 Etkili Yol

Erken-uyanmak-1

Erken uyanmak daha başarılı olmak isteyenler için ilk adım sayılabilir. Gün başlamadan bütün işleri bitirmiş/tüketmiş olmak, yeni ve bir çok iş ve çalışmayı beraberinde getirir. Ne yani daha çok iş elde etmek için, işlerimi neden erken bitireyim diye soruyor olabilirsiniz ama kastediğim şey o değil. Yapmak zorunda olduğunuz işleri sabah erken uyanarak halledebilir ve günün geri kalan saatlerinde kendi kişisel işlerinize, girişim fikirlerinize yada yeni bilgi edinmenize vakit ayırabilirsiniz.

“Her şeyi öğrenebilmek için okumaya devam etmelisiniz!”

#1: Her zaman aynı saatte erken uyanmak

Hani bir güne erken başlaman gerekiyordur ve erken kalkmışsındır o değil. Her güne erken ve aynı saatte başlamaktan bahsediyoruz, kalkıp hiçbir şey yoksa bile güneşi, doğayı izlemekten. Genel bir tavır olan; zorunda değilsek öğleye kadar yatmak bizi daha tembel ve hantal bir yola sürüklüyor. Asıl yapılması gereken hep belli bir zamanda uyanıp, uyandıktan sonra da o yataktan kalkarak egzersiz/yürüyüş ya da yapılacak işlere yönelinmelidir.

Bir araştırmaya göre bu düzenli uyanma saati bedeninizin kilo almasına da engel oluyor. Yapılan grupta (ortalama olarak söylüyor, kesin saatler biraz daha farklı) saat 7.00 da uyanan bireyler 09.00 da uyanan insanlara göre yağ yakmada daha başarılı, daha az stresli ve daha mutluydu (Test 300 kişi ile yapıldı).

Bu teste ve bilime göre iyi bir gece uykusu nasıl olmalı öğrenmek istiyorsanız buraya tıklayın.

#2: Başarı için beslenmek önemli, dolaylı yoldan erken uyanmak da

Erken-uyanmak-3

Erken-uyanmak-3

Başarılı insanlar genellikle erken uyanmak ve beslenmenin faydalarını bilirler. 1950’li yıllarında yapılan araştırmalarda kahvaltı yapan çocuklar, okulda yapmadıklarından daha iyi performans gösterdiği kanıtlanmıştır. Her ne kadar kahvaltı önemli ise de kahvaltıda ne yediğiniz de önemlidir. Yüksek yağ ve şekerden kaçının! Bunun yerine protein ve kaliteli karbonhidratları tercih edin.

#3: Yapılacak listende ki en baba görevden başla

Erken-uyanmak-2

Erken-uyanmak-2

(biraz kaba bir tabir kullandım ama anladınız siz 🙂 – Erken uyandın, ufak yürüyüş yada egzersiz yaptın ve yeterince açıldığını düşünüyorsun. Artık günün diğer adımlarına geçebilirsin. Yapılacak listeni açtın bir kaç görev var ve sana yapılması en zor gelen görev orada duruyor. Muhtemelen önce kolayları halledeyim diyeceksin, bunu yapma. Yapılması en zor, en uzun sürecek olandan başlamak daha iyidir. Hallet onu! Bu durum sizi günün geri kalanı için daha mutlu ve motive kılar.

#4: Aktif olanız için bahaneler

Çalışmaktan veya okuldan arta kalan zamanda sporlar yapmak istiyoruz, peki işten geldikten sonra buna ne kadar vakit ayırabiliyoruz? Bu madde egzersiz kısmının update almış halidir. Yani ne demek istiyoruz; sabah yapılan spor daha verimlidir. Gün boyu sizi zinde ve ayakta tutmasına ek beden ve beyne muhteşem artıları var. Bu ve benzer bahaneler sizi erken kalkmaya teşvik eder.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir