Takip Edin

İnternetten Para Kazanma

E-Kitap Yazarak Para Kazanma İçin Gerekenler

E-Kitap Yazarak Para Kazanma İçin Gerekenler

E-kitap yazarak para kazanma, bir yazar için kitaplarını diğer insanlar ile paylaşmanın en hızlı yoludur. E-kitap yazarak internetten para kazanma için ana mesleğinizin yazarlık olmasına da gerek yok. İlla ki bir roman yazmak zorunda değilsiniz. Bazı yemek, şiir, kısa hikaye vb. kitaplar roman kitaplarından çok daha fazla satılıyor. E-kitap yazmak için ne yazdığınuz değil,  satılacağına inandığınız bir kitabın önemi vardır.

Her gün kullandığımız mobil cihazların hayatımızda bir diş fırçasından daha çok ihtiyaç duymamız, e-kitap yazarak para kazanma için büyük bir pazar oluşturmuştur. Günümüzde Amazon.com‘da fiziksel kitaplardan çok daha fazla sayıda e-kitap satılmaktadır.

E-kitap yazarak para kazanma için gereken bilgiler:

1 – Bir solukta bitebilecek bir kitap yazın. Bu işten para kazanmak isteyenleri etkileyen en önemli sorun kitapların sıkıcı olması. Yazarlara kitapları, bir çocuğun annesine ve babasına dünyanın en şirin çocuğunun onların olması gibi gelir. Anlatmak istediğim, her yazara kitapları harika gelir. Fakat önemli olan yazara değil okuyucuya harika gelmesidir.

Size tavsiyem kendini kanıtlamış yazarların bulunduğu topluluklara katılmanız ve onlardan geri dönüş almanızdır. Kitaplarınıza iltifat değil, yapıcı eleştiri almaya çalışın. Yapıcı eleştiriler, kitabınızdaki hataları gösterir ve sizi yüceltir. Bir süre sonra o eleştrilerin karşılığını görür ve kendinizi kanıtlarsınız.

2 – Kitabınızın fiyatını doğru bir şekilde belirleyin. E-kitaplar türüne ve içerdiği içeriğe bağlı olarak 10 – 90 TL arası bir fiyata sahip olurlar. Yazar olarak iyi işler başardığınızda bu fiyatlar kendiliğinden artar.

3 – E-kitabınızın formatını düzgün bir şekilde yapın. HTML ve MS Word programlarını kullanmayı iyi biliyorsanız bunu tek başınıza yapabilirsiniz. Fakat bilmiyorsanız kesinlikler bir uzmandan yardım alın. Prosyonellik açısından bu çok önemlidir.

Formatlanması kötü bir şekilde yapılmış bir e-kitap kötü geri dönüşlere neden olur ve SATILAMAZ.

4 – E-kitabınızın kapağını düzgün tasarlayın. İnternetten bir şey satın alırken bizim dikkatimizi çeken aslında resimlerdir. Düzgün bir e-kitap tasarımı yapın veya profesyonel destek alarak yaptırın.

5- Ürün açıklamanızı etkileyici bir şekilde yazın. Bir ürün açıklamasında “tür, sözcük sayısı, yazarın biyografisi ve görüşler” bulunmalıdır.

6 – Kitabınızın satacağı yeri seçin. Kitabınızı herhangi bir e-kitap satış sitesinde satabilirsiniz. Ya da kitap türünüzde göre internet siteleriyle anlaşma sağlayabilirsiniz. Bir kitap yazdığınızı varsayalım. Bu kitabı 10TL’den satmayı düşünüyorsunuz. Kitabınızın türüne göre bir website ile anlaştığınızı varsayalım. Her 20 adet satış için bu siteye 50 TL komisyon verirseniz, bu işten 150 TL kazanç sağlarsınız. Sadece bir site ile anlaşmak zorunda değilsiniz. Bunu istediğiniz kadar websiteye ulaştırabilir ve ona göre de para kazanırsınız.

7 – Daha çok reklam yapın. Twitter, Facebook ve Instagram gibi ağlarda bulunun ve kendinize bir website açın. Blog ve yazarın tanınması amaçlı olabilir.

E-kitap yazarak para kazanma isteyen birisi ne kadar kazanır?

Belki de en önemli soru bu. Çünkü her işten olduğu gibi bundan da para kazanmalısınız. Para için kesin bir sonuç veremem. Fakat örenek verebilirim. Bu işi yapanlar ile görüştüğümüzde 300 ile 2000TL arası bir para kazandıklarını söylüyorlar. Ancak siz bu sınırlara takılmak zorunda değilsiniz, belki de kitabınız trend olacak ve bir ay içinde 1000 satacak.

Devamını oku