Takip Edin

Ek İş

Digital Nomad Olmak? Gezerken, Para kazanmak

Digital Nomad Olmak, hakkında pek bir bilginiz yok değil mi? Dürüst olmak gerekirse bende çok yakın bir süreçte bu terimin anlamını öğrendim. Hep gördük değil mi ülke ülke, şehir şehir gezen insanları. Onlara imrenerek baktık, iç çekerek ” ah keşke ben de” dedik. Peki bu cümleyi kurmak yerine araştırıp, nasıl yaptıklarını öğrenmek aklınıza gelmedi mi ? Merhaba, sen hayallerinde biri dünyayı gezmek ve gezerken de para kazanmak isteyen arkadaşım. Sen şu an bu yazıda bir çok kişinin hayal edip adından bile bir haber olduğu “Digital Nomad Olmak” ile ilgili nedir, nasıl yapılır gibi teknik bilgilere ek, bazı tüyolara sahip olacaksın.  İzlediğimiz kanallarda, okuduğumuz bloglar da ki her insan sahip olduğu 2 şey ile parasını kazanıyor ve dilediği gibi harcıyor. Blog yazarak para kazanmak, Youtube kanalı açarak para kazanmak yazılarına her yerden erişebilirsiniz. Ancak Digital Nomad ‘lik ülkemiz de bir kaç yıldır var olmaya başlayan yeni bir akım.

Digital Nomad

Digital Nomad

Nedir bu “Digital Nomad Olmak” ?

Bilgi yada iş satarak göçebe hayat yaşayan insanlardır. Bu insanlar için 2 şey gerekli; Bilgisayar ve Wi-fi. Bu ikisi var ise çeşitli servisleri online sunarak gelir elde edebiliyorlar. Elektronik Çağ’ın en güzel yanlarından biri müşterine çok kolay erişmek. Genelde bir çok ülkede bu servise hizmet eden kafeler, hosteller vardır. Göçebe yaşadıkları için bir ülkeye gidip yerleştikten sonra bir süre burada kendi beceri ve işleri doğrultusunda aldıkları siparişleri teslim edip gelir elde ediyorlar. Artık ne olduğu hakkında kısa bilgi verdiğimize göre bu sistemi Digital Göçebelik olarak tanımlayabiliriz.

Bu sistemi artık yaşam tarzı olarak tanımlayabiliriz. Çünkü dünya üzerinde farkında olmasakta bir çok insan bu şekilde dolanıyor ve müşterileri ile işlerine devam edebiliyor. Bu durumun kolay ve zor yanları vardır. Eğer bu iş ile büyük paralar kazanmak isterseniz çok üretken/yaratıcı ve biraz da şanslı olmalısınız. Her zaman iyi bir Wi-fi bağlantısı bulamayabilir ya da iş fikirleri bulamayabilirsiniz.

Şunu belirtmekte fayda var; Bu sistem size çok büyük paralar kazandırmaya bilir ama gezmek ve gezerken para kazanmak gibi bir hayaliniz var ise performansınıza bağlı olarak yeterli paralar kazanabilirsiniz. Çevrimiçi çalışmak için hiçbir yeteneğiniz olmadığını düşünebilirsiniz, ancak muhtemelen hatalısınız. Bir PC ile nasıl yazılacağını ve çalışacağını bilmek, birkaç hafta içinde herhangi bir yerden çalışmanıza izin veren basit işi başlatmanız için size yeterli olabilir.

Digital bir göçebe olmak için bazı yollar çizmeden önce, size bu yaşam tarzı hakkında iyi ve kötü şeyler hakkında birkaç fikir vermek istiyorum. Bu fikirlerin bir kısmı hali hazırda bu şekilde yaşayan bir insan ile soru cevaplarımız ve ek araştırmalarımızdan oluşuyor.

Dijital Nomad

Dijital Nomad

Digital Nomad Olmak ile İlgili Pozitif Şeyler;

  • İstediğiniz yaşamı, hayatı size sunan bu sistem aynı zamanda para kazandırıyor.
  • Bağımsızlığı sonuna kadar yaşamanıza olanak sağlıyor. Lokasyon, iş, müşteri seçmek tamamen sizin keyfinize kalmış.
  • Sürekli kendinizi geliştirebileceğiniz, gittiğiniz yerlerde de yetenek ve servislerinizi yerli halka sunabileceğiniz, yani ne kadar çok isterseniz o kadar çalışıp kazanabileceğiniz bir yaşam tarzı olması.

Kötü şeyler;

  • Digital Nomad Olmak kavramını taşıyan kişilerin yaşam tarzı ve para kazanma yönteminin sizi hayatınızın sonuna kadar götürmeyeceğini bilmeniz gerekir.
  • Eğer tek derdiniz seyahat etmek ise bunu 1 yıllık bir ara bularak yapmanız daha iyi olabilir. Bu yaşam tarzı hali hazırdaki tam zamanlı işlerinizi bırakmak zorunda olduğunu bir sistem.
  • Sürekli dönüp dolaşıp geleceğiniz bir ana üs olmalıdır.Bu yüzden, size gerçek özgürlük ve istediğiniz yerde yaşamak için yeterli gelir sağlayan bir işletme kurmak için zaman ayırmanız gerçekten önemlidir. Çünkü her geri döndüğünüz de devam eden bir gelir kaynağı sizi daha güvende hissettirmelidir. Yani istediğiniz hayatın böyle bir şey olması için ; En sevdiğiniz yerlerden birinde gerçek bir ana üs ve istediğiniz zaman çalışma konumunuzda ki bağımsız işle çalışma becerisi ihtiyacınız olan şeyler.
Digital Nomad Olmak

Digital Nomad Olmak

-Diyebilirsiniz ki bunun “Freelancer sisteminden pek farkı yok!” ki yok. Sadece bu ek gelir olarak değil de ana gelir olarak çalışmak oluyor. Bir çok platform bulunsa da en çok kullanılanı Up Work sitesidir. Bizden bu kadar gerisi sizin daha çok araştırıp, kendinize uygun olup olmadığına karar vermekte.

 

Devamını oku