Takip Edin

Kişisel Gelişim

Ders Çalışma İçin Gerekli Olan 5 Tüyo

ders-calisma-tuyolari

1- Kendinize uygun bir ders çalışma planı oluşturun.

Bunun sayesinde belirli bir düzen içinde çalışırsınız. Düzen, başarı getirir. Eğer planınız var ise hiçbir zaman tek seferde aşırı derecede ders çalışmak mecburiyetinde kalmazsınız. Ayrıca beyninize ders çalışmak için emir vermek zorunda değil. Çünkü beynimizi önceden planladığımız için kendiliğinden ders çalışma moduna geçiyor. Ödev miktarınıza, eksik olan konularınıza ve odaklanabilme sürenize bağlı olarak mola sürelerinizi ayarlayın.

2- Ders çalışma ortamınızı kendinize göre düzenleyin.

Odaklanabileceğiniz, rahat ve sessiz bir ortam bulun. Tabi ki yatakta ya da koltukta yatarak ders çalışmayın. Kitaplarınızı rahatça koyabileceğiniz bir boşluk bulun. İhtiyacınız olan her şey yanınızda olsun. Eğer kendi odanızda ders çalışıyorsanız, kapıya “RAHATSIZ EDİLMEZ” tarzı yazılar asabilirsiniz.

– Karnınız aç ise bir şeyler atıştırın. Fakat 3 adet dürüm yemeyin. Eğer çok fazla yemek yerseniz uyku bastırır.

3- Dikkat dağıtan her şeyden kurtulun.

Bir yandan telefona bakarsanız sadece çalışmış olursunuz, öğrenmiş olmazsınız. Size Instagram, WhatsApp Tıp kazandırmayacak, hiçbir şey kazandırmayacak. Molalarda 15 dakika bakın.

4- Ders çalışma aşamasından önce spor yapın.

Dışarıya çıkın 15 dakika yürüyün veya evde esneme hareketleri yapın. Sınavlara hazırlık süresince  hep oturuyoruz. Size tavsiyem yürüyüş yönündedir. Çünkü dışarı çıkınca kitapları düşünmeyi bırakıp kafamızı dinlendiririz. Sınav süresince psikolojik olarak kilo almak sizi rahatsız etmeye başlayabilir. Aklınızda dursun, spor ruhunuzu dinlendirir ve öz güven sağlar.

5- Öğrenmek için farklı yöntemler kullanın.

Bir şeyi sürekli tekrarlarsak bu alışkanlık olur. Beynimiz alışkanlıkları öğrenmez. Eğer sürekli olarak farklı yöntemler kullanırsak beynimizin öğrenmesi durmaz. Bazı çalışma yöntemleri:

  • Çalışma kartları hazırlayın. Çalışma kartları en hızlı ders çalışma yöntemi olabilir. Eğer bu kartları el boyutunda hazırlarsanız her an her ortamda öğrenebilirsiniz.
  • Birisinden sizi sözlü yapmasını isteyin. Onlar hazırladığınız notlarınıza bakarak size soru sorabilirler.
  • Bir tanıdığınıza konuları öğretin. Örneğin, sizden küçük bir kardeşiniz var ve sizin kitaplarınızda ne yazdığını merak ediyor. Siz ona çalışacağınız kavramları bir öğretmen gibi anlatın. Hem kardeşiniz yeni şeyler öğrenir hem de siz.
  • Çalıştığınız dersin gerekli konularını içinde bulunduran bir sınav hazırlayın.
  • Yapılan araştımalar, ezberlemeniz gerekn bir şeyi yazarsanız, bunu yüksek sesle kendi kendinize söylerseniz ve bunu aklınızdan düzensiz aralıklarla tekrar ederseniz, bunu her an hatırlayabilirsiniz.

Eğer bu yazıyı sevdiyseniz, diğer kişisel gelişim yazıları için tıklayın.

Devamını oku
Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir