Takip Edin

Girişimcilik

Daha Başarılı Olmak için 5 Alışkanlık

daha-basarili-olmak

Daha başarılı olmak için bir kaç şey öğrenmek ister misin? İnsanı insan yapan karakteridir ve karakteri belirleyen şey de temel alışkanlıklardır. Burada alışkanlığı bilgi, beceri ve arzunun kesişmesi olarak düşünebilirsiniz. Bilgi kuramsal bir örnektir. Mesela ne yapmalı,neden yapmalı. Beceri ise nasıl yapmalı. Arzu ise dürtüdür, yapma isteğini tanımlar. Alışkanlık kazanmak için bir kural vardır. 21 gün bir şeyi sürekli yaparsanız o artık alışkanlık haline gelir. Bu süreyi 90 güne taşırsanız eğer o artık yaşam tarzınız olur. Yakın zamanda bu “21 Gün Kural” yani 21-90 Kuralı hakkında bir yazı hazırlayacağım. Bu ek bilgiyi de verdikten sonra asıl konumuza dönüyoruz. Seni daha etkili ve daha başarılı yapacak, gününü ve hayatını düzen içinde geçirmeni sağlayacak bir kaç alışkanlıktan bahsedeceğiz.

Daha Başarılı Olmak için Yapılacaklar Listeleri Oluşturun;

yapilacaklar-listesi

Yapılacaklar Listesi

Hayatınız boyunca yapacağınız en doğru şey olacaktır muhtemelen; yanınızda,beraberiniz de bir not defteri taşımak. Herhangi bir şeyi not almak, tarihleri kaçırmamak, hafızayı güçlendirmek… Bir çok faydası var içerisinde takvim olan, taşıması sizi rahatsız etmeyecek bir not defterini yanınızda bulundurun. Yapılacak listelerini sürekli oluşturun ve onları belirlediğiniz süreler içinde bitirin. Böylelikle yapacağınız her şeyi erkenden ve düzen içinde bitirebileceksiniz.

Olumlu Düşün – Pozitif Ol;

daha-basarili-olmak-pozitif-ol

Pozitif Olmak

Olumlu düşünmek ya da pozitif olmak ile başarılı olmak arasından doğrudan bir ilişki yok tabii ki. Ama bu iki madde sizi daha motive ve daha aktif kılacağı için başarılı olmak yolunda sizi destekleyecektir. Mutlu olmak, hayatın yegane amacıdır. Küçük şeyler gibi görünebilir hepsi ama mutlu olduğunuz her daim yaptığınız işten daha çok zevk alır, daha başarılı performans sergilersiniz.

Yatağını Toplamak;

daha-basarili-olmak-düzen

Yatağını Toplamak

Küçük bir detay daha. Oda da o yatak bozulmasın diye bile bazen yatmadığınız oluyordur. Eğer bitirmen gereken bir iş var ve sen odaya girer girmez o yatağa uzanırsan bütün günün bu şekilde geçebilir. Hatta TSK ‘da ilk eğitim yatak eğitimidir. Ufak ama en önemli disiplin eğitimidir. Yatağınızı her sabah toplamanız sizi yeni bir güne kocaman bir adım daha başarılı olmak yolunda ileri atacaktır.

Çok Fazla Bölünmeyin;

daha-basarili-olmak- bölünmemek

Çok Fazla Bölünme

Aynı anda birden fazla iş yapacağım diye kendinizi parçalamayın. Hem veriminiz azalır hem bitirme süresi uzar. Daha planlı daha programlı çalışmak, aynı anda fazla işe bölünmemek sizi daha başarılı yapacak başka bir etmendir.

Daha Başarılı Olmak için Günlük Rutinler Oluşturun;

Yukarda bahsettiğimiz alışkanlıklara ek, kendiniz ve kişisel gelişiminiz için rutinler oluşturun. Mesela 30 dk daha erken kalkmak, 15 dakika daha fazla kitap okumak ve çok daha fazlası. Sizi motive edecek, kendinize değer katacak ne var ise düzen içerisinde olmalı ve bu bahsi geçen her şey sizi daha başarılı yapacaktır.

Eğer yazımı beğendiyseniz ve kendinize bir mentor belirlemek isterseniz Udemy ve 2 Türk yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 

 

 

Devamını oku