Takip Edin

Motivasyon

Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır? Motive edici alanlar yaratın

çalışma ortamı

Çalışma ortamı, ders çalışırken yada iş yaparken olumlu yada olumsuz olarak etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Masa, sandalyenin rahatlığı, odanın aydınlanma şekli, duvarların rengi üzerine çalıştığınız konu hakkında daha verimli olmanıza yardımcı olabilir.

Çalışma Ortamı ‘nda Renklerin Önemi

Çalışma ortamı kullanılan bazı renkler ile kişi üzerinde farklı etkiler yaratarak odaklanmayı olumsuz yönde etkilemeye sebep olabilir. Bu nedenle çalışma masamızın önündeki duvarın rengi de buna göre seçilmelidir. Kırmızı, uyarıcı bir renktir. Odaklanmayı zorlaştırdığından dolayı kullanılmamalıdır. Yeşil, iştah arttırıcı özelliği olması sebebiyle çalışma ortamı için çok uygun değildir. Kahverengi kişiyi rahatsız eder, masadan erken kalkmanıza neden olabilir.

Konsantrasyonu ve verimi arttırmak için çalışma masanızın dayalı olduğu (görüş alanınızda yer alan) duvar şerit hâlinde siyah, gri ve sarı renklerin bulunması faydalıdır. Siyah, yoğunlaşmayı sağlayan bir renktir. Karanlık ortamlar sağ beynimizi hareketlendirir. Bu yüzden, odaklanmak için karanlık ortamlar tercih edilmelidir. Siyah renkle yoğunlaşmaya bağlı olarak uykuya meyil oluştuğunda gri ve sarıya geçiş yapılarak beynin uyarılması sağlanmalıdır. Sarı renk insana enerji verir.

Çalışma Ortamı

Bu üç renk çalışma ortamında mutlaka kullanılmalıdır. Buna ek olarak, afiş, poster gibi ilgiyi dağıtacak görsel uyarıcılar bulunmamalı ve çalışma masası dışarıyı görebilecek şekilde pencere kenarında olmamalıdır.

Çalışma Ortamı Aydınlığı

Aydınlık, ferah bir çalışma ortamı önemli tabii ama bazen düşünmek, fikir üretmek için karanlığa da ihtiyaç olabilir.  Perde seçimi özenle yapılmalıdır. Tül perde seçimini açık renklerden yana kullanırken, güneşlik olarak koyu renk perdeleri tercih etmek, loş ortam yaratmak isteyeceğiniz zamanlar için hayat kurtarıcı rol oynayacaktır. Bir masa lambası da iyi fikir olabilir. Dış uyarıcıların bizi çeldirmesini önlemek, dikkatimizi, odaklanmamızı sadece çalıştığımız alana yoğunlaştırmamız için masa lambası kullanılmalıdır.

Çalışma Masası & Sandalye

Çalışma masası seçimi esnasında odanın genişliği, masanın üstünde bulundurulacak ekipmanlarının da boyutlarının göz önünde bulundurulması gereklidir. Eğer dar bir alana sahipseniz, işlevsel bir masa seçmek daha iyi olacaktır. Kullanacağınız teknolojik ürünlerin, çalışma notlarının, araç gereçlerin sıkış sıkış olmadan rahatlıkla sığabileceği ve hareket etmenizi engellemeyecek bir masa seçimi doğru olacaktır. Klavye, fare, yazı ve okuma alanı, dirsekler vücuda bitişik, eller açılmış durumda iken, dirseği masadan kaldırmadan çizilen yayın içinde olmalıdır.

Sandalye ileri geri gidebilmeli, 360 derece dönebilmeli, yüksekliği ayarlanabilmeli, bel eğimini desteklemeli, sırt desteği ayarlanabilmeli, oturma yüzeyi yandan kalçalara baskı yapmamalıdır. Oturma alanı ise hava alıp verebilen bir kumaş ile kaplı olmalıdır. Çalışanın masa altında ayaklarını uzatabileceği ve vücut hareketini kolaycadeğiştirebileceği alan olmalıdır.

Doğru Oturuş Pozisyonu

Ayaklar düz olarak yere temas etmeli, diz 90 derece açılı olmalı, sandalyede beli destekleyen parça olmalı, sırt dik, omuzlar rahat, dirsekler 90 derece açılı ve bilekler nötral pozisyonda tutulmalıdır.

Bitkiler

Çalışma ortamına yerleştirilen bitkiler havanın temizlenmesine yardımcı olurken, konsantrasyonunuzu da arttırır. Kokusu çok keskin olmayan canlı çiçekleri tercih edilmeli ve kuruduklarında odadan çıkartılması tavsiye edilmektedir. Kokusu hafıza üzerinde etkili olan biberiye gibi bitkileri de tercih edebilirsiniz.

Verimli bir çalışma ortamı hazırladıktan sonra konsantrasyonunuzu arttırmak için nefes egzersizleri iyi bir çözüm olabilir. Ayrıntılı bilgi edinmek için Nefes Egzersizleri ile Rahatlama ve Konsantrasyon yazımızı okuyabilirsiniz.

♥Budabise

Devamını oku