Takip Edin

İş Fikirleri

Bir Fikrim Var? Nasıl Projeye Dönüştürürüm?

bir-fikrim-var

Bir fikrim var? Aklına bir fikir geldi ve bu fikrin hayatını değiştireceğini mi düşünüyorsun? Cevabın evet ise; hoşgeldin! Birazdan okuyacağın bu yazı sana rehber olmasını sağlayacağız.

Hep duyuyoruz veya görüyoruz, bir fikir ile yada bir proje ile hayatları değişen insanları ve heves ediyoruz. Hatta bazen “Şerefsizim Benim Aklıma Gelmişti!” repliği ile o fikirden pay çıkarıyoruz kendimize, peki nasıl bir fikir projeye dönüşüyor?  Nasıl bir yol izlemeliyim?

bir-fikrim-var

Bir Fikrim Var

Bir Fikir Var Şimdi Ne  Yapacağım?

Fikrin projeye dönüşme serüveni tam olarak aramadığın anda geliyor. Hiçbir şey yok iken ilk tohum düşüyor toprağa.  Bu belki çok zorlandığın bir işi yaparken daha kolay olacağını düşündüğün bir araç ile, belki de var olan bir sistemi daha efektif kullanma düşüncesi ile oluyor. Yani bir fikrin sana gelmesi an meselesi ve varsayalım artık bir fikrin var, nasıl işleyeceksin? Hemen fikirleri kağıda döküyoruz, küçük notlar alıyoruz. Bu adım fikri unutmamana ve üzerinde çalışmak ve sistemli bir plan-program oluşturma konusunda sana yardımcı olacaktır. Örneğin; Udemy ve Vadideki Türkler yazımda bahsettiğim Udemy’i ele alalım. Eren Bali üniversite de insanların kolayca erişebileceği ve her istedikleri eğitimi evlerinden erişebileceği bir platform aramış ve bulamamıştı. Sonrasında bu fikri kendisi geliştirmek istedi. Öncelikle ihtiyaçlarını belirledi, yani bu platformu nerede, nasıl kuracak ve nasıl pazarlayacaktı. Fikrin bir taslak halinde orta okul arkadaşı ile ilk adımlarını attı.

bir-fikrim-var-is-fikirleri

Bir Fikrim Var – İnovasyon

“Okullarında olan konferansları dijital ortama aktarma isteklerini daha da arttırdı. Bu konferanslar 2 şey sağladı. Proje ile birlikte sürekli konferans ile bulunmak yerine online olarak öğrencilere ulaşabildiler ve proje tanındı. Sonraki yıl her şeyi kenara bırakıp, bütün vakitlerini online eğitim platformu kurmaya ayırdılar.”

bir-fikrim-var-is-fikirleri

Bir Fikrim Var – Yatırımcı

Fikri elle tutulur bir projeye online platform olarak hayata geçirdiler. Tabii ki de ilk günden, bugün kullandığımı Udemy halini almadı. Başlangıç olarak amacına uygun “konferans görüntüleri” yükleyerek aktif hale getirdiler. Daha sonrasında Finans konuları başladı ve yatırımcı aradılar. Bulmak kolay değil, insanlara elle tutulur bir şey sunmazsanız boş vaatlere gelmeyecektirler. Onlarda başta bulamadı ve yatırımcıların neden desteklemedikleri konusunda kendilerini düzeltmeleri gerektiğine karar verdiler. Yatırımcılar genelde “Sertifika vermeyen kurslar insanların ne işine yarar?” sorusunu kendilerine iletmişti. Ve artık onların yolunu bu konuda çizmeleri gerekiyordu. Bu sorunu hallettiler ve bir çok yatırım buldular ve şu an “ABD’nin en parlak 25 şirketinden birini kurdu.”  başlığı ile bir çok yerde anıldı.

Bir Fikrim Var ? Serüvenini Özetleyecek Olursak;

  1. Fikir bulur bulmaz not alın.
  2. Üzerinde düşünün ve geliştirmeye çalışın.
  3. Bir prototip oluşturun.
  4. İlk yatırımızı araştırın. (Yatırım bulmak 3. sırada da olabilir ama bulmanız daha zor olacaktır)
  5. Yatırım ile birlikte Prototipi geliştirin ve yeni yatırımcılar arayın.
  6. Projeyi sonlandırın, daha geniş çaplı olsun isterseniz; yatırımcılardan reklam yapmalarını isteyin ve çok daha fazlasına erişin.

Eğer bir fikriniz var ise bunu desteklemeye hazır bir çok kurum var; mesela Ülkem İçin Bir Fikrim Var. Cumhurbaşkanlığı iletişim dairesinin fikirlerinizi değerlendirdiği bir platform. Umarız yazımız size rehber olur, elimizden geldiğince yorumladık. Umarız kendinize ve insanlığı iyi şeyler katacak projeleriniz olur.

 

Devamını oku